رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

دکترین امنیتی ایران بر پایه نفی سلطه و مردم‌سالاری دینی است

یک پژوهشگر در حوزه امنیت ملی، دکترین دفاعی ایران را بر پایه مردم‌سالاری دینی و نفی سلطه معرفی کرد که در سخنان حجت‌الاسلام رئیسی مشهود بود.

1400/07/01
|
09:25
|

سید محمود محمدی که در برنامه "رویداد" رادیو گفت‌وگو سخن می‌گفت، درباره الگوی امنیت‌ساز که در کلام رئیس‌جمهور - سخنرانی مجمع‌عمومی سازمان ملل - مشهود بود، اظهار کرد: ایشان فرمودند این مسئله برگرفته از مکتب حضرت امام خمینی (ره) است.

در مکتب امام خمینی (ره) به اهدافی برمی‌خوریم که جهت‌ساز هستند و دکترین ما را تشکیل می‌دهند؛ همچنین برخی روش‌ها از سیاست‌ها تبعیت می‌کند و ابزارهایی نیز تابعِ راهبردها است.

وی افزود: انقلاب اسلامی در حوزه دکترین، بر نفیِ سلطه متکی است و ما اعتقاد داریم هیچ قدرتی در جهان نباید مانع مردم شود تا آن‌ها از تعیین تکلیف سرنوشت خود بازمانند.

به گفته محمدی دکترین نفی سلطه، غرب و شرق را در بر می‌گیرد. از دیگر سو مردم‌سالاری دینی را نیز به‌عنوان یک الگوی دیگر تعریف کرده‌ایم و سیاست و الگوی امنیتی ایران باید بر دکترینِ نفی سلطه مبتنی باشد.

وی با بیان این مطلب ادامه داد: کشورها در صدد هستند که امنیت جهان ذیل منشور ملل متحد تضمین شود ولی الگوی طراحی شده از سوی ایران متکی به مردم‌سالاری دینی و نفی سلطه است.

محمدی به رادیو گفت‌وگو گفت: دراین‌بین بلوک شرق و غرب معنا ندارد و امریکا قادر به یکه‌تازی نیست بلکه قدرت‌هایی شکل‌گرفته است و مشخصاً می‌توان به قدرت منطقه‌ای مقاومت اشاره کرد.

این کارشناس حوزه سیاسی با اعلام موضع ایران در خصوص تکیه کردنِ قدرت امنیتی بر ملت‌ها، یادآوری کرد: ایران هیچ‌گونه سیاست‌گذاری در قالب دولت‌ها انجام نمی‌دهد و در این 40 سال نیز از هیچ دولتی حمایت نکرده‌ایم.

محمدی خاطرنشان کرد: تکیه ما همواره بر ملت‌ها بوده و سرمایه‌گذاری نیز در بیداری ملت‌ها رقم خورده است.

در رفتار شهید حاج قاسم سلیمانی هم شاهد بودیم که ایشان تاکید داشت هرجایی که از دست داعش آزاد می‌شود، باید از سوی نیروهای نظامی سپاه قدس ترک شده و به قدرت ملی تحویل داده شود.

لذا ما بر بیداری ملت‌ها تاکید داریم تا سرنوشت خود را تعیین کنند و آقای رئیسی نیز عقلانیت، عدالت و آزادی را بُلد کردند.

محمدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: عقلانیت در رفتار سیاست‌گذاران جمهوری اسلامی خلاصه می‌شود و بی‌عقلی در منطقِ سیاست‌گذاران غربی جای می‌گیرد. خاصه امریکایی‌ها که نمی‌خواهند واقعیت را قبول کنند.

وی تاکید کرد که عقلانیت در سایه عدالت و آزادی تعیین می‌شود که به معنای حرفِ حساب است. مثلاً ایران این موضوع را طرح می‌کند که چرا در ساختار سازمان ملل متحد موضوعِ وتوی دوبل از سوی امریکا وجود دارد و چرا از این سازمان استفاده ابزاری می‌شود؟

این نکته مشروعیت سازمان ملل را مخدوش می‌کند؛ لذا باید اجازه داد ملت‌ها سرنوشتِ خود را تعیین کنند و دست به انتخاب‌گری بزنند.

دسترسی سریع
رویداد