رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

با زدن"خاندوزی" بیماری اقتصاد درمان نمی‌شود

یک اقتصاددان با اشاره به اینکه دولت سیزدهم و وزارتخانه‌های اقتصادی دولت بر سر دوراهیِ انتخابِ میان بد و بدتر مانده‌اند، تاکید کرد که در چنین شرایطی زدن خاندوزی و انتقادات به او جواب نمی‌دهد.

1400/08/19
|
14:41
|

وحید شقاقی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "رویداد" در خصوص انتقاد نماینده‌های مجلس نسبت به عملکرد وزارت مورد مدیریتِ خاندوزی خاصه در حوزه بورس و خودرو اظهار کرد: دولت سیزدهم باید با برنامه پیش رود و تا زمانی که این برنامه موجود نباشد، هر کاری هم که صورت گیرد، گویی در یک مسیر اشتباه می‌دویم.

وی افزود: دولت بایستی یک نقشه راه کلان داشته باشد؛ چراکه اقتصاد کشور بیش از 20 بیماری آشکار دارد که برخی دارای قدمتی بیش از 50 سال می‌باشند.

شقاقی ناترازی بانکی، صندوق‌های بازنشستگی، بودجه، چالش آب و ریز گرد‌های محیط زیستی را از جمله همین بیماری‌ها برشمرد و افزود: برخی بیماری‌ها نهفته و غیر آشکار هستند که بیم می‌رود یکباره نمایان گردد و مسئله را بغرنج‌تر سازد.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی در ادامه سخنان خود در رادیو گفت‌وگو اعلام کرد: مسئله تحریم‌ها نیز همچنان بر سر جای خود هست و با این اوصاف در قدم اول باید این 20 بیماری آشکار را یکباره دسته‌بندی و اولویت‌بندی نماییم و بر اساس فوریت، شدت و ضرورت به آن بپردازیم.

شقاقی ادامه داد: در گام دوم برای هر معضل اقتصادی باید یک نسخه خاص نوشته شود و دولت سیزدهم اعلام دارد که چند تا از آن‌ها را حل خواهد کرد.

وی افزود: متأسفانه امروز وزیر اقتصادی پا به میدان گذاشته که همه او را می‌زنند. از این طریق که جواب نمی‌گیریم.

مگر می‌شود در مدت 4 سال مدیریت دولت سیزدهم، همه 20 بیماری اقتصاد را حل‌وفصل کرد.

شقاقی اضافه کرد: دولت امروز با کمبود منابع ارزی مواجه است. از طرفی کسری بودجه نیز به دولت سیزدهم تحمیل شده و در این شرایط یا باید متممِ بودجه را ارائه دهد که دادِ یک گروه درخواهد آمد و یا اینکه کار را با انتشار اوراق و کسری بودجه پیش ببرد.

در این شرایط راهی دیگر وجود ندارد؛ از نظر بنده متمم بودجه تصمیمی خوب است ولی منجر به حذف یا کاهش بودجه‌ها خواهد شد. این کاری بود که دولت سیزدهم انجام نداد و دست به انتشار اوراق زد و همین امر موجب فروریختن بازار سرمایه شد.

وی ادامه داد: بازار سرمایه بیش از 70 درصد فروریخته است و بسیاری سهام‌داران متضرر شده‌اند. همچنین ارز 4200 تومانی مسئله دیگر است و نیازمند 10 میلیارد دلار تا پایان سال هستیم که آن را در اختیار نداریم.

دسترسی سریع
رویداد