رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول: بانک مرکزی به دنبال کنترل تورم با یک سیستم ارزی مناسب است

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول با اشاره به سیاست بانک مرکزی اظهار داشت: به نظر می آید بانک مرکزی همچنان می خواهد شاخص تورمی را با نرخ ارز مرتبط کند و با یک سیستم ارزی تورم را کنترل کند.

1396/05/09
|
14:36
|

برنامه "رویداد" رادیو گفت و گو با موضوع سناریوهای تعیین قیمت دلار در بازار و با حضور دکتر محمد آقا قوام نماینده اسبق جمهوری اسلامی ایران در صندوق بین المللی پول به روی آنتن رفت.

دکتر محمد آقا قوام با اشاره به رابطه بین دلار و ریال گفت: همواره گرانی نرخ ارز را در مقابل دلار داشته ایم و در این امر باید به معیارهای کلاسیک اقتصادی که بیشتر تفاوت تورم بین ایران و کشورهای طرف عمده تجاری ما است، نگاه کنیم.

وی یادآور شد: در دوره هایی سیاست گذاران ارزی کشور سعی کرده اند در هر سطحی که هست نرخ دلار و ریال را با ثباتی نگه دارند که این مهمتر از این است بگوییم دلار سه هزار تومان یا دو هزار تومان و اوج این دوره در زمان مرحوم دکتر نوربخش بود.

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول عوامل موثر بر نرخ دلار در بازار ارز را دو گروه معرفی کرد و عنوان داشت: یک گروه کسانی که به عنوان سیاستگذار تلقی می شوند که عمدتا بانک مرکزی است و یک گروه هم کسانی که سیاست ساز هستند و صرافی ها و بازیگران بازار هستند.

وی با اشاره به اینکه از نظر صرافان ثبات در بازار مهمتر از نرخ ارز است، بیان داشت: صرافان و بازیگران عقیده دارند باید نرخ ارز در یک سطحی قرار بگیرد که افت و خیز آن محدود باشد چون افت و خیز آن سبب معاملات ثبت بارنامه در بازار می شود.

قوام با ذکر اینکه سیستم نرخ ارز ما که تاثیرگذار بر دلار است، یک سیستم شناور مدیریت شده ای است، تصریح کرد: یعنی در عین حال که یک نرخ ارز ثابت را اعلام نمی کنیم تا حدودی نرخ ارز ما شناور است ولی مدیریت هم می شود که همان ورود بانک مرکزی به صورت عرضه ارز در بازار است و سعی می کند قیمت آن را کنترل کند.

وی در توجیه نوسانات صعودی نرخ ارز گفت: نوسانات صعودی نرخ ارز به علت سه عامل است؛ افزایش تقاضای فصلی، انتظاراتی که نسبت به اوضاع سیاسی و به خصوص انتظاراتی که نسبت به تورم وجود دارد این عوامل هستند.

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول با اشاره به سیاست بانک مرکزی در روند کنترل نرخ ارز و تورم، اظهار داشت: به نظر می آید بانک مرکزی همچنان می خواهد شاخص تورمی خودش را با نرخ ارز مرتبط کند و بخواهد این دو را توسط هم کنترل کند و با یک سیستم ارزی بخواهد تورم را کنترل کند.

وی افزود: اگر از این منظر نگاه کنیم، ممکن است بانک مرکزی به صورت اعلام نشده ای تمایل داشته باشد نرخ 3800 حفظ شود ولی آنچه که مسلم است قطعا بانک بانک مرکزی اجازه نخواهد داد این افزایش بالاتر رود.

دسترسی سریع
رویداد