بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیركل تعزیرات استان تهران خبر داد: دخالت برخی از شرکت‌های وارد و توزیع کننده دارو در فروش دارو خارج از شبکه

محمد علی اسفنانی با بیان اینکه در مجتمع ویژه رسیدگی به تخلفات بهداشتی و درمانی و قاچاق، پرونده های مربوط به عرضه خارج از شبکه وجود داشته است، اظهار داشت: در این موارد شاهد عرضه دارو توسط شرکت های وارد کننده و یا توزیع کننده دارو بوده ایم.

1398/06/14
|
17:08
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص توزیع دارو در ناصر خسرو با دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر محمد علی اسفنانی مدیرکل تعزیرات استان تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

ایرج حریرچی در آغاز با بیان اینکه بازار مصرف دارویی کشور برابر 42 میلیارد و 771 میلیون عدد دارو بوده است، گفت: این مقدار معادل 23 هزار و 100 میلیارد تومان در یک سال است. این حجم ریالی قاعدتا برای افراد سودجو و متخلف بازار حجیم و جذابی ایجاد می کند.

وی افزود: دشمنان خارجی و برخی از گروه های معاند داخلی به طور خاص، اخلال در بازار دارویی و ایجاد فساد و تقلب در آن را در دستور کار خودشان قرار داده اند. وجود فساد و تخلف در حوزه دارو قابل کتمان نیست اما با اطمینان می توان گفت فساد در این حوزه نسبت به سایر حوزه های دیگر اقتصادی کمتر است و دوم آنکه روند نزولی قابل ملاحظه ای در زمینه کاهش فساد وجود دارد که این مهم با اقدامات جدی وزارت بهداشت به وجود آمده است.

قائم مقام وزیر بهداشت درباره روند مقابله با فساد توضیح داد و اظهار داشت: این مهم در کل زنجیره توزیع و فروش دارو هم به صورت پیشگیرانه و هم به صورت برخورد با متخلفان و مفسدین وجود دارد. وزارت بهداشت همراه با دیگر نهادهای نظارتی، مسئولیت بر نظارت، تولید، پخش و عرضه دارو را در 12 هزار داروخانه سرپایی و هزار داروخانه بیمارستانی دارد اما موضوع قاچاق و پس از آن تحویل دارو به بیمار بر عهده نهادهای نظارتی است.

وی اشاره کرد: وزارت بهداشت بر اساس نامه ای که به تازگی ارسال کرده است از همکاری و اقدامات سازمان های دیگر مانند قوه قضائیه و نیروی انتظامی با تولیت وزارت بهداشت برای مبارزه با قاچاق دارو و فساد در این حوزه استقبال می کند. بازار داروی قاچاق و عرضه خارج از زنجیره رسمی به دلیل وجود تقاضا شکل می گیرد که ناصر خسرو نیز بر همین اساس فعالیت می کند زیرا در این منطقه، داروهای غیر مجازی مانند داروی سقط جنین و یا داروهای مکمل توزیع می شود که خریداری می شود.

محمد علی اسفنانی با اشاره به تخلفاتی که در ناصر خسرو در حوزه دارو صورت می گیرد، عنوان کرد: عمده این تخلفات، عرضه دارو خارج از شبکه توزیع است و در واقع موضوع قاچاق دارو خیلی در این منطقه و دیگر مناطق مشابه مطرح نیست زیرا امکان ورود داروی قاچاق به راحتی میسر نیست و تنها داروهای نایاب و یا داروهایی که تاریخ مصرف آن ها گذشته است، به نحوی عرضه شود و افرادی به ناصر خسرو مراجعه می کنند که امکان تهیه دارو در بخش های دیگر ندارند.

وی بیان کرد: وقتی توزیع دارو را در کنار خیابان و خارج از محیط قانونی می بینیم، قطعا تخلف در حال رخ دادن است که ممکن است از ناحیه وارد کنندگان و توزیع کنندگان باشد و ممکن است از ناحیه مصرف کنندگان نیز صورت بگیرد.

مدیرکل تعزیرات استان تهران با بیان اینکه در مجتمع ویژه رسیدگی به تخلفات بهداشتی و درمانی و قاچاق، پرونده های مربوط به عرضه خارج از شبکه وجود داشته است، اظهار کرد: در این موارد شاهد عرضه دارو توسط شرکت های وارد کننده و یا توزیع کننده دارو بوده ایم و این مسئله یک تخلف بسیار مهم محسوب می شود زیرا دارویی که باید به دست بیماری که نیازمند است، برسد، با قیمت های بالاتر، خارج از شبکه توزیع می کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی