بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان كرد: دولت نباید یارانه های پنهان را بدون حساب و کتاب در جامعه توزیع کند

حسن بهرام نیا تصریح کرد: دولت باید یارانه ها و بیمه ها را هدفمند کند و نباید بدون حساب و کتاب در جامعه توزیع کند و از این جهت باید توزیع یارانه ها بر اساس عدالت اجتماعی صورت بگیرد.

1398/07/03
|
13:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص یارانه بزرگ پنهان انرژی و سناریوهای موثر در این حوزه با حسن بهرام نیا عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و دکتر محمدرضا واعظ مهدوی معاون سابق سازمان برنامه و بودجه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدرضا واعظ مهدوی در پاسخ به این سوال که آیا هر نوع خدماتی از سوی دولت باید در ردیف یارانه ها قرار گیرد، گفت: بر اساس تعریف یارانه پرداخت های انتقالی است که دولت برای اهداف خاصی آن را در نظر می گیرند و به وسیله یارانه ها، سیاست های مشخصی را ترویج کنند.

وی اضافه کرد: در سنوات بودجه ای کشور، ردیف های مشخصی برای یارانه داریم که شامل یارانه کتاب و مطبوعات که ذیل وزارت ارشاد پرداخت می شود. همچنین یارانه گندم، نهاده های کشاورزی و کود و سم که به کشاورزان پرداخت می شود. در گذشته یارانه های سیاسی نیز داشتیم که دولت برای پیشبرد اهداف مد نظر خودش در تشکل های غیر دولتی جهت تشویق مردم در حرکت های اجتماعی در نظر می گرفت.

معاون سابق سازمان برنامه و بودجه به یارانه سوخت اشاره کرد و بیان داشت: آنچه به عنوان یارانه سوخت گفته می شود به هیچ عنوان شامل تعریف یارانه نمی شود و اساسا یارانه ای در حوزه سوخت وجود ندارد و پرداخت نمی شود و این یک خلط بزرگ اجتماعی است.

وی ادامه داد: این برداشت که برای سوخت یارانه در نظر می گیرند، از اساسا غلط است. قیمت های بعضی از اقلام از جمله حامل های انرژی با دلار بین المللی مقایسه می گیرند و به همین جهت می گویند در حوزه سوخت یارانه پرداخت می شود که این یک امر غلط و اشتباه است. به عنوان مثال گفته می شود چون پول مترو در یک کشور اروپایی 50 یورو است و چون در ایران خیلی کمتر است، مابقی این قیمت را یارانه در نظر می گیریم در حالی که این اشتباه است.

واعظ مهدوی تصریح کرد: کشورهای مختلف، سطوح خدمات شان را هماهنگ با مردم تنظیم می کنند و این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا بحث هایی که درباره یارانه سوخت مطرح می شود، سبب ایجاد انتظار برای افزایش قیمت را دارند. تجربه نشان داده هر زمان قیمت سوخت افزایش پیدا می کند، قیمت دلار و ارزهای خارجی نیز افزایش پیدا می کند و به این شکل مجددا تقاضای دولت برای افزایش قیمت سوخت نیز ایجاد می شود.

همچنین حسن بهرام نیا در ادامه درباره یارانه پنهان توضیح داد و گفت: مجموع یارانه هایی که از منابع دولت به جامعه تزریق می شود حدود 900 هزار میلیارد تومان است که یک دوم این یارانه مربوط به یارانه های آب، برق، نفت، گاز و بنزین می شود. البته طبق قانون اساسی، دولت وظیفه دارد حمایت های اجتماعی را از جامعه به ویژه اقشار آسیب پذیر داشته باشد.

وی در عین حال تصریح کرد: دولت باید یارانه ها و بیمه ها را هدفمند کند و نباید بدون حساب و کتاب در جامعه توزیع کند و از این جهت باید توزیع یارانه ها بر اساس عدالت اجتماعی صورت بگیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه هزینه تولید بنزین در کشور از فروش آن کمتر است، عنوان کرد: به ازای هر لیتر بنزین هزینه تولید آن حدود هزار و 700 برای دولت است اما مردم هزینه کمتری برای آن پرداخت می کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی