بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

افزایش 4درصدی برداشت گندم نسبت به سال گذشته

از سوی روابط عمومی وزارت جهاد مطرح شد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 3میلیون و 529هزارتن گندم خریداری شده که 4درصد ازسال گذشته بیشتر است.

1399/04/03
|
09:30
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در بخش ویژه «باسخنگویان» در خصوص فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی با دکتر ساسان والی زاده مدیر روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

والی زاده در آغاز با گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد «البرز زارعی» که در راه اطفاء حریق جنگل های گچساران جان خود را فدا کرد، گفت: وزیر جهاد کشاورزی در پیام خود از زنده یاد زارعی که به صورت داوطلبانه و به عنوان نیروی مردمی در این عرصه حضور داشت، به نیکی یاد کرد زیرا البرز زارعی نشان داد همچنان عشق و ایثار عیار اصلی جوانان انقلابی است.

٭ وقوع 800 آتش سوزی در کشور

وی با اشاره به آتش سوزی های اخیر ادامه داد: بخشی از جنگل های کشور در آتش سوزی های یک ماه گذشته آسیب دید، هر چند بخش عمده آسیب ها شامل تنه درختان نمی شد و گیاهان بوته ای و پایه درختان بیشتر درگیر آتش سوزی شدند. از قریب به 800 آتش سوزی که در کشور با آن مواجه شد همگی اطفاء شدند و تنها پنج الی شش مورد دچار مشکل شدیم که دلیل اصلی آن صعب العبور بودن مناطق است.

مدیر روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای جبران مشکلات ناشی از آتش سوزی ها و همچنین هدف گذاری در راستای جهش تولید، سازمان جنگل ها برنامه هایی را اعلام کرده که از آن جمله می توان به توسعه گیاهان دارویی در سطح 50 هزار هکتار از مراتع کشور است و این مهم قرار است تا انتهای سال انجام شود که یک حرکت بی نظیر در این حوزه محسوب می شود.

وی با اشاره به آسیب هایی که از ناحیه قطع و قاچاق درختان برای کشور به وجود می آید، عنوان کرد: امسال در سطح 9 میلیون هکتار، شاهد توسعه زراعت چوب خواهیم بود و توسعه 30 هزار هکتاری زراعت چوب با متوسط برداشت یک میلیون متر مکعب هدف گذاری شده است تا در سال جاری محقق شود.

والی زاده به کشت گندم اشاره کرد و گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون سه میلیون و 529 هزار تن گندم خریداری شده است که چهار درصد از سال گذشته بیشتر است و این نشان از وضعیت مناسب کشت گندم و خریداری مناسبت آن‌ها دارد.

وی همچنین از کیفیت بالای گندم ها برای پخت نان گفت و اظهار کرد: شش هزار و 216 نمونه گندم در نقاط مختلف کشور، در مرکز پژوهش های غلات بررسی شده‌اند و مشخص شده میزان پروتئین گندم های امسال 12.3 است؛ این میزان پروتئین در حدود استاندارد قرار دارد و برای پخت نان مناسب خواهد بود.

٭ گرانی نان در برنامه دولت نیست

مدیر روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه گرانی نان در برنامه دولت نیست، ابراز کرد: وزیر جهاد کشاورزی در نشست خبری خود اعلام کرد دولت سیاستی برای گران کردن نان ندارد.

ساسان والی زاده از توسعه شهرک های کشاورزی گفت و بیان کرد: ابتدای سال 95 شهرک های کشاورزی پنج هزار و 125 هکتار بودند اما در حال حاضر به 40 هزار و 500 هکتار رسیده است. در این شهرک ها همچنین صنایع تبدیلی نیز مورد توجه قرار دارند و تسهیلات نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

وی اشاره کرد: شهرک های کشاورزی با شکل گیری خود، زنجیره های کشاورزی همچون صنایع تبدیلی را با خود همراه می کند و تحقق آن در قالب تولید، توسعه و حمایت از این بخش خواهد بود.

مدیرکل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی درباره توسعه روستایی نیز گفت: این موضوع چند وجهی است و بخشی از آن به سازمان امور عشایری مربوط است، یک بخش دیگر مربوط به حمایت از الگوی کشت است تا روستاییان بتوانند بیشترین بهره وری را متناسب با بافت و زیست بوم خود داشته باشند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی