بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

در بخش "باسخنگویان" اعلام شد: رشد 10درصدی خرید گندم از کشاورزان نسبت به سال گذشته

وزارت جهاد اعلام کرد: خرید گندم از کشاورزان از مرز 6میلیون تن گذشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل در همین زمان، با 10 درصد افزایش خرید مواجه شده است.

1399/04/31
|
11:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در بخش ویژه «باسخنگویان» در مصاحبه با معاون امور رسانه ای مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سیدمحسنی به اقدامات و برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در هفته گذشته اشاره کرد و گفت: خرید گندم از کشاورزان از مرز 6 میلیون تن گذشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل در همین زمان، با 10 درصد افزایش خرید مواجه شده است و یک رکورد خیلی خوب محسوب می‌شود.
وی درباره سهم استان ها در تولید گندم اظهار کرد: استان خوزستان با یک میلیون و 200 هزار تن خرید در مقام نخست قرار دارد. استان فارس با 818 هزار تن در جایگاه دوم، استان گلستان با 813 هزار تن در مقام سوم و استان کرمانشاه با 430 هزار تن در جایگاه چهارم بیشترین خرید گندم قرار دارند.
معاون امور رسانه ای مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی از دیدار وزیر با مدیران بانک کشاورزی خبر داد و افزود: قرار است تسهیلاتی را بانک کشاورزی برای توسعه دو هزار هکتار کشت های گلخانه ای اختصاص دهد. همچنین این بانک قرار است حمایت های ویژه ای را برای تأمین نهادهای کشاورزی نظیر آفت کش ها و کود داشته باشد.
وی توسعه کشت های گلخانه ای را یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی عنوان و اظهار کرد: کشت گلخانه ای جدا از اینکه صرفه‌جویی بالایی در مصرف دارد، باعث افزایش بهره وری در سطح تولید خواهد شد یعنی رقم تولید در واحد سطح در گلخانه خیلی بالاتر است و میزان افت ها خیلی کمتر و کنترل شده خواهد بود.

*احداث چهار هزار و 600 گلخانه در سال جاری

سید حسینی، کشت گلخانه ای را سبب افزایش تولید و اشتغال و همچنین صادرات دانست و عنوان کرد: امسال برنامه‌ریزی لازم برای احداث چهار هزار و 600 گلخانه در سال جاری به عمل آمده است و این نشان دهنده آن است‌ که در این زمینه خوب عمل می شود و حمایت بانک ها برای فعالیت علاقه مندان در این حوزه افزایش پیدا کرده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر سطح گلخانه های کشور 18 هزار هکتار است که در سال 92 حدود هشت هزار و 800 هکتار بود و بیش از دو برابر در چند سال اخیر سطح گلخانه ها را افزایش داده ایم.
معاون امور رسانه ای مرکز روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه از رشد 24 درصدی تولید عسل در کشور خبر داد و بیان کرد: خوشبختانه تولید این محصول مهم، از 90 هزار تن در سال 97 به 112 هزار تن در پایان سال گذشته رسید. در این راستا تعداد زنبورستان ها به 98 هزار واحد و کلونی ها به 10 میلیون و 600 هزار واحد رسیده است.

*کسب دو مقام اولی میان تولیدکنندگان عسل در جهان

وی افزود: در مسابقاتی که به جهت رقابت میان تولیدکنندگان عسل در جهان برگزار شد، ایران در میان کشورهای دیگر با دو نمونه عسلی که ارسال کرده بود، موفق به کسب دو مقام اولی شد.
سید شهاب سید محسنی از نشست وزیر جهاد کشاورزی با رئیس اتاق تعاون ایران خبر داد و گفت: یکی از سیاست هایی که در وزارت جهاد کشاورزی ارتباط و تعامل گسترده با تشکل های غیر دولتی بخش کشاورزی است و سیاست دکتر خاوازی این است مواردی که امکان پذیر است، بخش هایی به تشکل ها واگذاری شود. همچنین مشارکت دادن تشکل ها و اتحادیه ها در تصمیم گیری ها و سیاست های بخش کشاورزی اهمیت زیادی دارد.

*واردات محصولات کشاورزی و باغی صرفه اقتصادی ندارد

وی سیاست وزارت جهاد کشاورزی حمایت از تولید داخل است، عنوان کرد: با توجه به قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، اساساً واردات محصولات کشاورزی و باغی صرفه اقتصادی ندارد. ضمن اینکه خوشبختانه در اکثر محصولات و تولیدات غذای کشور به یک خوداتکایی رسیده ایم و به جز روغن و خوراک دام، عمده مواد غذایی کشور در داخل تولید می شود. البته شرایطی که به دلیل کرونا به وجود آمده است صادرات برخی از محصولات کشاورزی را نیز مشکل کرده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی