بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

وزارت جهادكشاورزی در پاسخ به نماینده مجلس: رانت برخی سیاسیون برای واردات گندم واقعیت ندارد

با اشاره به اظهارنظر یک نماینده مجلس درباره رانت برخی چهره‌های سیاسی برای واردات‌گندم تاکید کرد ضمن تاکیدبر لزوم اطلاع رسانی شفاف در این رابطه، این تصورات را با واقعیت دارای فاصله دانست.

1399/05/07
|
11:30
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در بخش ویژه «باسخنگویان» در خصوص بررسی عملکرد وزارت جهاد کشاورزی والی زاده مدیر کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

والی زاده با اشاره به اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس درباره استفاده از رانت برخی از چهره های سیاسی برای واردات گندم گفت: اگر داده ها را درست کنار هم قرار دهیم و اطلاع رسانی شفاف در این رابطه صورت بگیرد، نباید چنین تصوراتی که با واقعیت فاصله دارد، ایجاد شود.
وی افزود: از سال 94 به بعد بر اساس برنامه‌ریزی که برای خوداتکایی در این محصول استراتژیک صورت گرفت، عملاً به سمت خوداتکایی کامل رفتیم و در حال حاضر پنج سال متوالی به طور کامل در زمینه گندم تولیدات، کفاف مصارف داخلی کشور مانند نان، دام و صنعت و همچنین بذر وارد شدیم.

*نیاز کشور به 13میلیون تن گندم

مدیر کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی نیاز کشور به گندم را 13 میلیون تن عنوان کرد و گفت: تولیدات کشور در این سال ها بیشتر از این مقدار بوده است و به عنوان مثال سال گذشته 13.7 میلیون تن گندم تولید کردیم و امسال نیز پیش‌بینی می شود قریب به 14 میلیون تن گندم تولید کرده ایم.
وی عملکرد کشور در تولید گندم را درخشان توصیف و اظهار کرد: تولیدات در این حوزه به طور کامل نیاز داخلی کشور را پاسخ داده است. اگر امسال مقدار محدودی گندم وارد کشور شده است، ارتباطی به تولید و مصارف عمومی کشور ندارد و این واردات با نگاه تأمین ذخایر استراتژیک کشور در شرایط تحریمی صورت گرفته است و در واقع یک تدبیر حاکمیتی است.
والی زاده بیان کرد: اگر کسی 8 یا 9 سال پیش طبق قوانین و مقررات گندم محدودی وارد کرده باشد، اساساً ربطی به شرایط حاضر کشور ندارد و در حال حاضر در شرایط ثبات هستیم.

*حذف ردیف خودکفایی گندم شایعه است

مدیر کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی درباره شایعه حذف ردیف خودکفایی گندم نیز بیان کرد: این حمایت ها حذف شده بود، شاهد این رشد نبودیم اما می دانیم از سال 95 به لحاظ تولید در بیشترین سطح ممکن قرار داریم و حتی امسال ضریب خوداتکایی کشور بیش از 102 درصد باشد و این بیش از نیاز کشور است.
وی افزود: بودجه ردیف خود اتکایی گندم در قالب های دیگری و حتی بیشتر از قبل حمایت بخش کشاورزی و تولید گندم آمده است. بخشی از آن در قالب ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی دیده شده، بخشی از آن در قالب طرح مکانیزاسیون اعمال شده است و بخشی از آن نیز برای نهاده ها اختصاص داده شد.

*نباید امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره زد

والی زاده خطاب به فعالان رسانه ای و سیاسی گفت: نباید امنیت غذایی کشور را با مباحث سیاسی گره زد و امنیت غذایی مردم قطعاً در شرایط موجود که پایداری خوبی وجود دارد، تأمین می شود.

*تحقق حدود 88 درصد خرید سال گذشته

وی از خرید تضمینی گندم گفت و عنوان کرد: در حال حاضر حدود 88 درصد خرید سال قبل تحقق پیدا کرده است و این در شرایطی است که تا آخر آبان خرید ادامه دارد و برداشت گندم تا اواسط شهریور ادامه خواهد داشت. بنابراین حتماً خرید گندم از کشاورزان نسبت به سال قبل افزایش پیدا خواهد کرد. هم اینک بیشتر از دَه درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل خرید انجام داده ایم.
مدیر کل روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی ضمن بیان این مطلب که افزایش قیمت خرید تضمینی در دستور کار زراعی سال آینده قرار دارد، عنوان کرد: این اقدامات قطعاً در راستای حمایت از کشاورزان صورت می گیرد.
وی به مسئله جنگل ها و وقف کوه دماوند اشاره و اظهار کرد: کوه قابل وقف نیست و ثروت و اثر طبیعی ملی است. آنچه مطرح است درباره هفت هکتار از دامنه های کوه دماوند است. سازمان اوقاف وقف این مراتع را اعلام کرده است و از 90 سال پیش تاکنون این موضوع مطرح بوده است.

*قانون وقف بهتر عمل می کند یا دولت؟

والی زاده ادامه داد: بر اساس ماده یک قانون ملی جنگل های کشور مصوب 1341 که همچنان جاری و ساری است، همه جنگل ها و مراتع در تملک دولت و جزو اراضی ملی محسوب می شوند و قابل وقف نیست و بهره برداری از آن‌ ها نیز بر عهده سازمان جنگل ها است. وقف غیر از این نیست که عایدات آن به عموم مردم برسد و وقتی حاکمیت از جنگل ها صیانت می کند، منافع آن برای عموم مردم است.
وی با تصریح بر اینکه اگر نظارتی بر این ثروت های ملی صورت نگیرد، احتمال اینکه این مراتع آسیب ببیند و حتی تبدیل به ملک شوند، وجود دارد، گفت: طبیعتا سازمان جنگل ها و وزارت جهاد کشاورزی از ثروت های ملی کشور صیانت کند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی