بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

معاون فنی و گمركی سازمان گمرك ایران: 80 درصد واکسن‌های وارداتی، در دو ماه اخیر خریداری شده‌اند

مهرداد جمال ارونقی با بیان اینکه واکسن‌های وارداتی در حداقل زمان وارد کشور می شوند، گفت: نزدیک به 80 درصد واکسن‌های وارد شده به کشور ظرف دو ماه گذشته صورت گرفته است.

1400/06/31
|
08:55
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص ورود پنچاه و پنجمین محموله واکسن کرونا به کشور با دکتر مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و گمرکی سازمان گمرک ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مهرداد جمال ارونقی با اشاره به ورود دو میلیون دوز واکسن در روز سه شنبه گفت: با ورود این محموله، 55 محموله واکسن وارد کشور شده است و جمع واکسن هایی که از گمرک تاکنون ترخیص شده است به 60 میلیون و 323 هزار و 606 دوز می رسد.

وی از طبقه بندی واکسن های وارداتی در 9 دسته گفت و بیان کرد: واکسن چینی سینوفارم به میزان 32 محموله و بیش از 50 میلیون دوز، از ژاپن سه محموله و دو میلیون 911 هزار دوز، از ایتالیا یک میلیون و 452 هزار دوز، آسترازنکا از چین یک میلیون و 449 دوز، از روسیه واکسن اسپوتنیک 12 محموله به میزان یک میلیون و 345 هزار دوز، آسترازنکا از روسیه به تعداد دو محموله و 963 هزار دوز، یک محموله از کره جنوبی به تعداد 700 هزار دوز و از اتریش دو محموله آسترازنکا به تعداد 650 هزار و نهایتاً از هندوستان یک محموله 125 هزار دوز واکسن بهارات را وارد کردیم.

معاون فنی و گمرکی سازمان گمرک ایران تصریح کرد: تمام واکسن های اشاره شده در حداقل زمان ممکن و با کمترین تشریفات وارد کشور شده است تا امر واکسیناسیون در کشور تسریع شود.

وی درباره محموله های آینده واکسن اظهار کرد: اینکه چه میزان واکسن قرار است خریداری و وارد کشور شود توسط وزارت بهداشت برنامه‌ریزی می شود. نزدیک به 80 درصد واکسن های وارد شده به کشور ظرف دو ماه گذشته صورت گرفته است و 20 درصد از آن‌ها در ماه های قبل وارد کشور شده است.

جمال ارونقی از واردات واکسن با سرعت زیاد به کشور خبر داد و اشاره کرد: محموله های پنج میلیون دوزی که توسط هلال احمر خریداری شده است در حال واردات است و در مهر ماه نیز 30 میلیون دوز نیز خود هلال احمر وارد خواهد کرد.

وی از اعطای مجوز برای واردات واکسن «جانسون اند جانسون» خبر داد و گفت: به احتمال زیاد ظرف هفته آتی این واکسن وارد کشور خواهد شد اما گمرک به صورت دقیق از زمان واردات واکسن اطلاع ندارد و معمولاً 24 ساعت قبل، از این موضوع مطلع می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی