بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نماینده ادوار مجلس: خصوصی سازی مسیر درستی را در کشور طی نکرده است

کوهکن با اذعان به اینکه مسیر خصوصی سازی در کشور صحیح طی نشد، بیان کرد: در برخی از موارد به شکلی در خصوصی سازی عمل کردیم که بجای این واژه، از کلمه خودسازی استفاده می شد.

1400/08/23
|
09:08
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص چالش های خصوصی سازی در کشور با محسن کوهکن، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محسن کوهکن به اقداماتی که در مسیر خصوصی سازی از ابتدای انقلاب صورت گرفته است، اشاره کرد و گفت: تقریبا از برنامه توسعه پنج ساله، موضوع خصوصی سازی مطرح شد. از آن زمان دو نگاه وجود داشت؛ یک نگاه معتقد بود که خصوصی سازی نیازمند یک قانون است و در حقیقت باید چارچوبی برای این موضوع وجود داشته باشد که این نگاه در دولت نخست مرحوم هاشمی مطرح بود.

وی درباره نگاه دوم به موضوع خصوصی سازی توضیح داد و بیان کرد: نگاه دوم معتقد بود به مدیر دولتی که یک شرکت را اداره می کند ابلاغ می کنیم که نسبت به خصوصی سازی و آزادسازی اقدام کند. متاسفانه در طول این چند دهه نگاه دوم که اعتقاد داشت نیازی به قانون نداریم در کشور غالب و پیاده شد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو اجرایی شدن این شیوه را موجب ایجاد چالش ها و بدبینی هایی در حوزه اقتصادی و صنعتی کشور شد، تصریح کرد: این بدبینی ها در برهه ای سبب شد اصل دفاع کردن از خصوصی سازی که اقدام درستی بود را مورد چالش قرار می دادند و جامعه برداشت مثبتی از آن نداشت.

وی با اذعان به اینکه مسیر خصوصی سازی در کشور صحیح طی نشد، عنوان کرد: در برخی از موارد به شکلی در خصوصی سازی عمل کردیم که بجای این واژه، از کلمه خودسازی استفاده می شد. در بودجه سال 1373 به یک وزارت خانه اجازه داده شد برای تعدیل نیروی انسانی، خودروهایی که در اختیار دارد را واگذار کند اما به حدی بد عمل شد که برای بودجه سال بعد، این بند را حذف کردند.

وی افزود: یک وزارتخانه به محض آنکه متوجه شد این بند در بودجه سال آینده وجود ندارد، اقدام به واگذاری خودروهای خود به شکلی عجیب و غریب کرد، به نحوی که که خودروهای آن وزارت خانه بین مدیران و کارمندان تقسیم شده بود.

کوهکن با اشاره به اینکه برای امر خصوصی سازی در چند سال پیش یک کارشناس از آلمان به ایران آمد، درباره توصیه های وی اظهار کرد: این کارشناس آلمانی اعلام کرد نباید برای امر واگذاری، کسی ذینفع باشد زیرا اگر کسی نفع و سودی در دولتی ماندن داشته باشد، قطعا مقاومت خواهد کرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی