حجره شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

نماینده دفتر بعثه مقام معظم رهبری: شناخت و معرفت باعث بهره مندی بیشتر زائران از حج می شود

نماینده دفتر بعثه مقام معظم رهبری گفت: وقتی زائران از مکانی که قرار است در آن موقعیت قرار بگیرند شناخت و معرفت پیدا کنند،می توانند بهترین بهره ها را ببرند.

1396/05/16
|
11:15
|

برنامه "حجره" رادیو گفت و گو با موضوع دهه آغاز سفرهای حج و با حضور سید ابراهیم اسداللهی رئیس امور بین الملل سازمان حج و زیارت، محمدجعفر درخشان نظری مدیر کاروان زیارتی حج و زیارت، سیدمحمد طباطبایی مدیر کاروان زیارتی، احمدرضا حسن خانی کارشناس مذهبی و متینی یکتا از دفتر بعثه مقام معظم رهبری به روی آنتن رفت.

متینی یکتا با اشاره به اینکه زائرینی که به خانه خدا مشرف می شوند، در معرض موقعیت های بسیار ویژه ای قرار می گیرند، عنوان کرد: حج هم موقعیت های فردی را برای زائر خانه خدا دارد و هم موقعیت اجتماعی، هم سیاسی و هم تاریخی را دارد.

وی با بیان اینکه حج اسرار بسیاری دارد که گاهی در ظرفیت انسان ها نیست، تصریح کرد: یعنی هر کدام از ما به اندازه ظرفیت های خودمان از حج بهره مند می شویم.

نماینده دفتر بعثه مقام معظم رهبری به ظرفیت های حج برای مطرح کردن فرهنگ رضوی اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از موقعیت هایی که زائران ایرانی وقتی در مدینه منوره یا مکه مکرمه هستند، زمانی که اهل سنت می خواهند با آنها ارتباط برقرار کنند عنایت و توجه خاصی نسبت به ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) دارند.

وی با اشاره به ایجاد موج هایی توسط دشمنان به منظور خلل در اعزام زائران ایرانی در فضاهای مجازی، ابراز داشت: این عملکردها بخاطر ظرفیت بسیار بالایی است که زائرین ایرانی در ارتباط با مسلمین دارند. یعنی موقعیتی می شود که فرهنگ شیعه در ایام حج یا عمره منتقل می شود و این برایشان خیلی دغدغه ایجاد می کند.

متینی یکتا در خصوص بهره بیشتر معنوی از مناسک حج عنوان کرد: وقتی زائران از مکانی که قرار است در آن موقعیت قرار بگیرند شناخت و معرفت پیدا کنند، می توانند بهترین بهره ها را ببرند. پس ابتدا قبل از سفر پالایش های درونی و اطلاعات جانبی نسبت به موقعیت هایی که می خواهند مشرف شوند لازم است پیدا کنند.

وی در خصوص وظایف بانوان بعثه نسبت به کاروان ها گفت: یکسری از خواهران در خدمت کاروان ها هستند اگر کاروان حد نصابی داشته باشد که خانم ها بیشتر از آقایان باشند قطعا تعداد خاصی معینه در خدمتشان است.

نماینده دفتر بعثه مقام معظم رهبری خاطرنشان شد: در کاروان هایی هم که معینه نداریم دفتر خواهران در بعثه مقام معظم رهبری در مدینه و مکه فعال است و بزرگوارانی هستند که به سوالات فقهی آنها جواب می دهند یا به هتل هایی که معینه ندارند مراجعه می کنند و پاسخگوی سوالاتشان هستند. در مسجد الحرام پشت مقام ابراهیم غالبا مبلغ ها برای زائرینی که موقعیت یا سوالی برایشان پیش می آید و باید با خانم در ارتباط باشند حاضر هستند.

در حجی که برائت از مشرکین حاصل نشود عملا ظرفیت واقعی حج تحقق پیدا نکرده است

احمدرضا حسن خانی، امام خمینی (ره) را احیاگر حج ابراهیمی برشمرد و گفت: نگاه امام خمینی (ره) به حج فقط یک نگاه فردی و یک مناسک خاص نبود بلکه یک نگاه اجتماعی به حج داشتند و اینکه حج می تواند ظرفیت های ویژه ای را در اسلام بیدار کند و مبارزه با استعمار و استکبار را با حج پیوند زدند.

وی افزود: حضرت امام(ره) ، حج را به عنوان یکی از سیاسی ترین عبادات اسلامی مطرح کردند که خود همین می تواند باعث تقویت جبهه مسلمین شود و هم بستگی ما در کنار همدیگر در آنجا شکل بگیرد.

کارشناس مذهبی با اشاره به برائت از مشرکان در مناسک حج اظهار داشت: حجی که از درون استعمار ستیزی و استکبار ستیزی در نیاید و برائت از مشرکین حاصل نشود عملا ظرفیت واقعی حج تحقق پیدا نکرده است.

وی با بیان اینکه حج از دو جهت می تواند همبستگی بین مسلمانان را ایجاد کند، عنوان کرد: یکی بحث تقویت هویت تمدنی ما است یعنی مسلمانان بدانند در سرزمینی دارند ورود پیدا می کنند که این سرزمین با تمدن اسلامی ما پیوند وسیعی دارد. ما عملا با مسلمانان کشورهای دیگر شاید در خیلی از مسایل فرعی و فروعات فقهی اختلافاتی داشته باشیم ولی همینکه به این نتیجه برسیم که همه داریم به سمت یک قبله نماز می خوانیم، همه یک لباس داریم، می تواند به همبستگی ما شکل منسجمی را دهد.

حسن خانی رنگ باختن ملیت ها را به عنوان عامل دوم مطرح کرد و گفت: ظرفیت عملی حج است که حجاج می توانند علیرغم پراکندگی جغرافیای فرهنگی در مراسم حج شرکت کنند. ما می توانیم نهایت همدلی را در آنجا ببینیم و ملیت ها در مقابل هویت و ارزش هایی که در آنجا حاکم است، رنگ می بازد.

وی با اظهار به اینکه هر عملی برای اینکه به کمال خودش برسد نیازمند آداب و الزاماتی است تا محقق شود، متذکر شد: حج نیز از این مورد مستثنی نیست. اینکه نیت ما در حج چیست، مهم است.

به زائرین توصیه می کنیم به کاستی های سفر حساس نباشند

محمدجعفر درخشان نظری، توجیه و آماده سازی زائر برای حضور در مناسک و اعمال در حوزه اجرایی را به عنوان یکی از ماموریت های مدیران کاروان ها برشمرد و گفت: این موضوع مستلزم این است که ما به ملزومات آن هم عمل کنیم.

وی با اظهار به اینکه در تعالیم دینی شناخت اولین اقدام است که زائر باید بشناسد کجا می خواهد برود، تصریح کرد: شناخت از سفر حج و ارائه آن به زائرین و آماده سازی زائرین باعث می شود که زائر بهره بهتری از سفر ببرد قطعا زائری که در جلسات کاروان ها شرکت می کند و ملاحظات را درک و به آنها عمل می کند قطعا آمادگی بهتری برای سفر پیدا می کند و در سفر هم راحت تر این سفر را طی می کند.

این مدیر کاروان اجرای مناسک خوب، صحیح، دقیق و به موقع را مرهون اجرای به موقع دستورالعمل ها، بخشنامه ها و ضوابطی دانست و در ادامه بیان داشت: مدیران کاروان ها مختار نیستند که هرکاری بخواهند، انجام دهند باید در چارچوب مقررات عمل کنند و حتی حوزه فرهنگی و روحانیون هم که در کاروان فعال هستند آنها هم باید در چارچوب مقررات حج و بعثه هماهنگ عمل کنند.

وی با بیان اینکه به زائرین توصیه می کنیم به کاستی های سفر حساس نباشند، تاکید کرد: تمام تلاش ها می شود تا بهترین خدمات به زائر داده شود ولی این بدان معنا نیست که رفاه صد در صدی مانند یک سفر اروپایی را داشته باشند. حتی اگر بهترین خدمات به زائران داده شود، حج سخت است و مرارت ها و مشقت های خاص خودش را دارد و زائر باید آستانه صبر خودش را بالا ببرد و با عوامل اجرایی کاروان و ستاد و بعثه همراهی کند.

درخشان نظری با اشاره به امداد در حج و استفاده از مچ بندهای الکترونیکی گفت: یکی از موضوعاتی که در حج با آن مواجه بوده ایم بحث امداد در حج است و این مربوط به ایران نیست. همین الان در حج بسیاری از کشورها دستبندی را به همراه دارند که فلزی است و فقط اسم زائر بر آن حک شده است و ما با تکنولوژی داخلی این مچ بند را به شکلی آماده کرده ایم که هر مدیر کاروان و یا عوامل کاروان با تلفن همراهشان به هر زائر ایرانی که برسند که او را نمی شناسند به محض فعال کردن نرم افزار گوشی خود اگر آن را روی این مچ بند بگیرند مشخص می شود که اسم این فرد چیست و از کجا و چه کاروانی است.

وی با اظهار به اینکه در کاروان ها تفکیک وظایفی بین روحانیون و مدیر کاروان و عوامل وجود دارد، بیان کرد: حوزه اجرا با مدیر کاروان و عوامل است و حوزه احکام و مناسک و اعمال حج همه با روحانیون کاروان است در خصوص خانم ها نیز معمولا در کاروان ها یک معینه وجود دارد.

زائرین سفرای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران هستند

سیدمحمد طباطبایی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری با کارگزاران و عوامل حج گفت: مقام معظم رهبری در سه محور فرمایشاتی را داشته اند محور اول روی سخن ایشان به مسئولین بود که در ارتباط با تامین امنیت، عزت و رفاه زائرین باید دقت شود.

وی ادامه داد: محور دوم در ارتباط با خود زائرین بود که ایشان فرمودند زائرین در مراسم و در نماز جماعت شرکت کنند و قرآن قرائت کنند و به دعای عرفه توجه داشته باشند و از بازارگردی پرهیز کنند. محور سوم سخنان مقام معظم رهبری استفاده از ظرفیت های معنوی حج و ظرفیت های اجتماعی حج از جمله مباحث مربوط به مسجدالاقصی و برائت از مشرکین است.

این مدیر کاروان زیارتی زائرین را سفرای فرهنگی جمهوری اسلامی برشمرد و گفت: هر کدام از زائرین پرچم دار جمهوری اسلامی ایران هستند. بر اساس قواعد و دستورالعمل هایی که داریم با زائران مدینه قبلی 10 جلسه و مدینه بعدی ها 12 جلسه داریم و در هر جلسه بخش های مختلف به زائرین منتقل می شود. الان شیو ه های آموزش کاملا متفاوت است و کانال های ارتباطی و سایت ها برقرار شده و با زائران همگام هستیم.

وی در خصوص تفاوت کارت های شناسایی با مچ بندهای الکترونیکی اظهار داشت: در کارت های شناسایی حداقل اطلاعات زائر مندرج شده و کافی نبود اما در این مچ بندها حتی نقشه های آفلاین مکه و مدینه و حتی مشاعر است و ما به راحتی می توانیم با آن نقشه، فرد را به سمت هتل یا چادرش راهنمایی کنیم ولی این امکان در کارت های شناسایی نبود.

ایده و طرح مچ بندهای الکترونیکی همراه زائران کاملا ایرانی است

سید ابراهیم اسداللهی در خصوص نظارت کاروان ها تاکید کرد: نظارت از صفر تا صد را انجام می دهیم و حتی تا برگشت و بعضا بعد از برگشت نیز تعامل و ارتباط وجود دارد. در طول سفر هم سیستم حج و زیارت و هم بعثه مقام معظم رهبری بر امور اجرایی و فرهنگی کاروان در طول سفر و حین سفر نظارت کامل دارد و آسیب شناسی شده و برای آن راهکار دیده می شود.

وی یادآور شد: برای ورود به جمرات برنامه زمان بندی برای کاروان های ایرانی ابلاغ شده و ملزم به اجرا هستیم و قطعا در کاروان ها رعایت خواهد شد.

رئیس امور بین الملل سازمان حج و زیارت با اشاره به مچ بندهای الکترونیکی توضیح داد: ایده و طرح این مچ بندها کاملا ایرانی است و این ایده از آنجا شروع شد که ما انواع و اقسام کارت های شناسایی و حتی پلاک هایی را استفاده می کردیم متاسفانه این وسایل یک بار مصرف بود و یا زائران فراموش می کردند آنها را به همراه داشته باشند، به همین منظور این طرح را ارائه دادیم.

وی متذکر شد: در این کارت ها هیچ نوع ردیابی وجود ندارد ضمن اینکه اطلاعاتی که در این کارت ها است بیش از این اطلاعات را برای دریافت ویزا خودمان به آنها می دهیم و این مچ بندها را صرفا برای اینکه بتوانیم زائران را بخوبی راهنمایی کنیم می باشد. خوشبختانه اطلاعات جامع پزشکی زائرین در این مچ بندها وجود دارد. این کارتها ضد حساسیت و آفلاین هستند و جی چی اس نیست.

دسترسی سریع
حجره