سینما معیار پنجشنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

سينما معيار

یك تهیه‌كننده: پروانه ساخت سینمایی معنای خود را از دست داده است

محمدحسین فرح‌بخش در رادیو گفت‌وگو گفت: تمام بدبختی‌های سینمای ایران از مدیریت‌های غلط و ظالمانه‌ی مدیرانی – آقایان انوار و بهشتی – ریشه می‌گیرد که در دهه‌ی 60 در عرصه‌ی فرهنگی مملکت تاخت و تاز می‌کردند.

1400/03/22
|
12:45
|

برنامه سینما معیار با موضوع بررسی انتظارات سینماگران از رئیس جمهور آینده، در ارتباط تلفنی با محمدحسین فرح‌بخش (تهیه‌کننده سینما) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

محمدحسین فرح‌بخش در گفتگوی تلفنی با برنامه «سینما معیار» گفت: دولت باید دست اشخاص و نهادهای خارج از حوزه فعالیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را از این وزارت‌خانه قطع کند.

وی با اشاره به این که مدیر باید شجاعت و تخصص داشته باشد، اظهار داشت: در 40 سال گذشته اکثر نهادهای خارج از وزارت ارشاد در کارها و تصمیم‌های این وزارت‌خانه دخالت‌های بی‌جا انجام داده‌اند.

این تهیه‌کننده ادامه داد: آقایان «سیف‌الله داد» – مدیریت 4 ساله – و «جواد شمقدری» – 2 سال ابتدایی مدیریت – در مقابل دخالت‌های نهادهای غیر فرهنگی در امور سینمایی ایستادگی کردند.

وی با بیان اینکه عملکردهای یک مدیر شجاع در تاریخ ماندگار می‌شود، اضافه کرد: فیلم‌هایی که در زمان مدیریت جواد شمقدری – 2 سال ابتدایی مدیریت – ساخته شدند از ماندگارترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران هستند.

محمدحسین فرح‌بخش با بیان این که اکثر دخالت‌ها در امور سینما غیرقانونی هستند، تصریح کرد: سازمان‌ها و نهادهای مختلف سعی دارند از مسیرهای غیرقانونی سلیقه‌ی خودشان را به سینما وارد کنند.

وی با اشاره به این که در زمان حاضر پروانه ساخت سینمایی معنای خود را از دست داده است، توضیح داد: شورای بازبینیِ فیلم‌های سینمایی باید بر اساس شرایط روز فیلم‌های مختلف را بررسی ‌کند.

این تهیه‌کننده با اشاره به اُفت کیفیت فیلم‌های امروزی، اظهار داشت: تمام بدبختی‌های سینمای ایران از مدیریت‌های غلط و ظالمانه‌ی مدیرانی – آقایان انوار و بهشتی – ریشه می‌گیرد که در دهه‌ی 60 در عرصه‌ی فرهنگی مملکت تاخت و تاز می‌کردند.

وی افزود: آقایان انوار و بهشتی از سال 1362 سعی کردند تا ریل‌های مد نظر خودشان را در سینما جای گذاری کنند و سلیقه‌های شخصی خودشان را بدون توجه به قانون غالب کنند.

محمدحسین فرح‌بخش ادامه داد: مسیر سینمای ایران در حال حاضر در همان ریلی حرکت می‌کند که آقایان بهشتی و انوار در دهه‌ی 60 پایه‌گذاری کردند.

وی تاکید داشت: فیلم‌سازی که امنیت ذهنی ندارد، نمی‌تواند فیلم با کیفیت و خوب تولید کند.

این تهیه‌کننده با اشاره به فیلم سینمایی «مستانه» توضیح داد: من برای اکران این فیلم هفته‌ها در شورای بازبینی معطل شدم و این شورا برای 5 هفته‌ی متوالی هر روز فیلم را بازبینی می‌کرد.

وی در رادیو گفت و گو اضافه کرد: با توجه به سختی‌هایی که فیلم سینمایی مستانه تحمل کرد، بدیهی است که من دیگر به سراغ تولید چنین فیلمی نمی‌روم.

دسترسی سریع
سینما معیار