صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 8:00 به مدت 55 دقیقه

دکتر مژگان جهان آرا پژوهشگر هنر، طراح پارچه و لباس، دبیر علمی هم اندیشی نقش و نقش بند در فرهنگستان هنر در برنامه ی ملاقات درباره ی زندگی خود توضیحاتی ارائه داد.

دکتر مژگان جهان آرا پژوهشگر هنر، طراح پارچه و لباس، دبیر علمی هم اندیشی نقش و نقش بند در فرهنگستان هنر در مصاحبه با برنامه "ملاقات" رادیو گفت و گو درباره ی زندگی خود گفت: من متولد همدان هستم، در یک خانواده ی ساده ی کارمندی به دنیا آمدم. پدرم کارمند مخابرات و مادرم خانه دار بود. من فرزند اول خانواده بودم. با سختی هایی که در محیط شهرستان برای من وجود داشت اما پدر و مادرم مشوق های خوبی برای من بودند.

جهان آرا ادامه داد: در دوران بچگی اصلاً صبور نبودم و برای رسیدن به اهدافم و دانستن، کسی نمی توانست جلودارم باشد. زمانی که بچه بودم وقتی می پرسیدند دوست داری در آینده چه شغلی داشته باشی، نمی دانستم چه شغلی را دوست دارم اما می دانستم که باید بین المللی باشم و به این موضوع علاقه داشتم. امیدوار بودم که بتوانم سود مند باشم.

پژوهشگر هنر اضافه کرد: سادگی پدر و مادرم در من ماندگار شد. من برای این سادگی ارزش زیادی قائلم و به دنبال حفظ کردن آن هستم. دیپلم من تجربی بود و در درس ریاضیات قوی بودم. علاقه ام به درس ریاضی و شیمی بود و فکر می کردم که در آینده این رشته ها را دنبال خواهم کرد و تصورم چیز دیگری بود.

جهان آرا افزود: از دوران راهنمایی به کلاس نقاشی رفتم که باعث علاقه ی من به رشته ی سینما شد. در دوران دبیرستان فیلم سازی را آموزش دیدم و در کنار درسم به آن پرداختم. اتفاقی که مرا به درس خواندن در رشته ی هنر سوق داد. دو نفر از هم خانه هایم در تهران بودند.

او افزود: یک سال برای درس و رفتن به کلاس کنکور به تهران رفتم. دو هم خانه داشته که هر دو در دانشگاه گرافیک درس می خواندند. آن ها تشویق کردند که در کنار کلاس کنکور تجربی به کلاس کنکور هنر نیز بروم. به کلاس کنکور هنر رفتم و بعد از مدتی به هنر علاقه پیدا کردم. به این نتیجه رسیدم که کلاس کنکور تجربی را رها کنم و به هنر بپردازم. در آن سال در کنکور هنر شرکت کردم اما قبول نشدم اما سال بعد در رشته ی طراحی لباس و پارچه ی دانشگاه الزهرا (س) قبول شدم.

دبیر علمی فرهنگستان هنر تصریح کرد: من برای ادامه ی تحصیلات به ژاپن رفتم و پایان نامه ی خود را درباره ی ژاپن انتخاب کردم. این موضوع باعث شد که من به فرهنگ ژاپن نزدیک شوم. من به شهر کوبه ی ژاپن رفتم. این شهر در جنوب ژاپن قرار دارد و تفاوت زیادی با شهر های کیوتو و توکیوی ژاپن دارد‌. در آن جا کارخانه های جواهرات و لباس زیاد است.

مرتبط با این خبر

  • نقش موثر حقوقدانان اخلاق مدار در سازندگی روابط اجتماعی

  • شرح حال دکتر فرهنگ ارشاد پژوهشگر حوزه جامعه شناسی در ملاقات

  • افزایش آگاهی و بلوغ اجتماعی؛ راهکار ایمنی از آسیبهای فضای سایبری

  • ملاقات و گفت و گو با دکترسعیدرضاعاملی رنانی

  • مدیر و مؤسس دانشکده مطالعات جهان اسلام به ملاقات رادیو گفت و گو می‌آید

  • تعریف، شرح و بررسی هنر تعزیه و شبیه خوانی در ملاقات رادیو گفت و گو

  • نبود نظام دانایی و تصمیم گیر؛ اصلی ترین چالش امروز ایران

  • ملاقات دکتر منوچهر آشتیانی چهره برجسته علمی در رادیو گفت و گو

  • ملاقات رییس مرکز مطالعات علم و فناوری فرهنگستان علوم با رادیو گفت و گو

  • شرح حال و آثار دکتر علی رواقی قرآن پژوه در ملاقات رادیو گفت و گو