آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در آوای قانون پاسخ داده شد؛ حاکمیت حضور کودکان در فضای مجازی چگونه مدیریت و کنترل کند؟

برنامه " آوای قانون " رادیو گفت و گو با موضوع حقوق کودک و نقش حاکمیت در حوزه فضای مجازی با حضور نعمتی ، کارشناس مجری و دکتر نعناکار ، وکیل پایه یک دادگستری روانه آنتن شد.

1396/09/24
|
11:03
|

آوای قانون : آیا قانون جرایم سایبری فراگیر است و دایره ای بزرگ را در بر می گیرد که رفتارهای کودک را نیز شامل شود ؟

دکتر نعناکار : از لحاظ قانوتی فقر وجود ندارد و قوانین موجود پاسخگوی نیاز جامعه است اما لحاظ حقوقی مقداری فقر وجود دارد.یعنی کاربر و مخاطب که قانون او را مورد خطاب قرار می دهد از حقوق خود با خبر نیست که در حوزه آموزش قرار می گیرد.

قوه قضاییه ذاتا به وظیفه خود عمل کرده است.به این صورت که هم شعب تخصصی در این حوزه راه اندازی کرده است و قضات و وکلا دراین خصوص آموزش می بینند.مشکل اصلی این حوزه عدم شناخت والدین و بازیگران این حوزه از حقوق خودشان است.

آوای قانون : وظایف حاکمیت در حمایت از کودک در فضای مجازی چیست؟

دکتر نعناکار : حاکمیت ها ذاتا موظف هستند از اتباع خود حفاظت و حمایت کنند که شامل فضای اینترنت هم می باشد.

1- عمده ترین کاری که حاکمیت می تواند انجام دهد رصد کردن و ایجاد زیرساخت های فنی و حقوقی است.یعنی اگر بتواند این زیرساخت ها را ایجاد کند بسیاری از مشکلات مرتفع خواهد شد و با یک مدیریت صحیح می توان آن را به سرانجام رساند که راهکار آن راه اندازی شبکه یکپارچه از اطلاعات است که متاسفانه آنطور که باید در جامعه ایجاد نشده است و اطلاعات گرانبهای در حوزه های مختلف داریم که به هم متصل نیست و ما پنجره واحد اطلاعات نداریم.اگر این شبکه راه اندازی شود بسیاری از مسائلی که باید در حوزه کودک مدیریت کرد حل میشود.

2- تفکیک استفاده کنندگان از آی تی و آی سی تی. یعنی حاکمیت و دولت بتواند تشخیص دهد چه کسی و از چه خدماتی استفاده می کند.به عنوان مثال یک پژوهشگاه برای یه پژوهش باید از برخی اطلاعات و فیلم ها استفاده کند اما الزاما نیازی نیست کودک به ایناطلاعات دسترسی داشته باشد.
ایجاد زیرساخت های قانونی که از کودک حمایت کند.سه قانون در اتحادیه اروپا تدوبن شده است و در ایران نیز باید توسط سازمان های زیربط تدوین و اجرایی شود.
3- تعریف صحیح کودک در قانون.در کنوانسیون کودک هر فرد زیر 18 سال کودک معرفی می شود.قوانین کشور ما که بر اساس یک شریعت بنیان نهاده شده حتما میان کودک صغیر ، دختر یا پسر بودن ، بالغ بودن یا نبودن و... تفاوت قائل شده است.بنابراین جامعه باید براساس این تفاوت ها قوانین را برای این قشر استراتژیک و سرمایه ای تدوین کند.

4 - حاکمیت باید مجازات های بازدارنده را تعریف کند و اقدامات تامینی مناسب را انجام دهد.گرچه در قانون تجارت الکترونیک ، مسئولیت مدنی ، بخشی از قانون مدنی و مجازات های اسلامی تا حدوری به این موضوع پرداخته ایم اما از لحاظ حاکمیتی چه اقداماتی باید صورت گیرد تا تامین کننده باشد تا وارد فضای مجازات و جزا نشویم و پیشگیری کنیم.
در این صورت کودکان می آموزند در فضای مجازی چگونه رفتار کنند و تعداد پرونده های قضایی نیز کاهش میابد و منجر به افزایش سلامت روانی جامعه خواهد شد.

آوای قانون : به چه دلیل شبکه ملی اطلاعات تشکیل نمی شود ؟

نعناکار : سازمان هایی که با مردم سروکار دارند به صورت جزیره ای کار می کنند و حاضر نیستند اطلاعات خود را با دیگر سازمان ها به اشتراک بگذارند.
اگر قانون حریم خصوصی تدوین و اجرا شود نگرانی در این خصوص وجود ندارد و داده ها طبق 6 کد حیاطی به هم متصل می شوددکه شامل کد ملی ، شناسه ملی اشخاص حقوقی ، کد پستی ، کد کالا ، کد خدمت و شماره تلفن در دنیار مرسوم است.

دسترسی سریع
آوای قانون