صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها و چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یک قاضی دادگستری گفت: آقایان می توانند مهریه همسر خود را به صورت اقساط پرداخت کنند.

برنامه "آوای قانون" با موضوع حقوق خانواده و با حضور دکتر جلال طالبی قاضی دادگستری از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

آوای قانون: تاریخچه ای از قانونگذاری در مسیر حقوق خانواده بفرمایید.

طالبی: استحکام و تداوم خانواده همواره در تمامی نظام های حقوقی غرب و اسلام مورد نظر قانونگذاران بوده است. سیر قانون گذاری خانواده در ایران از دهه 40 آغاز شد و بدین ترتیب قانون گذار در سال 1346 اولین قانون در رابطه با حمایت از حقوق خانواده را وضع کرد. این قانون تا سال 1353 ادامه یافت اما به دلیل اینکه نمی توانست نیازهای جامعه را برآورده کند قانون گذار نسبت به اصلاح آن اقدام و قانون حمایت خانواده را تصویب کرد. بعد از انقلاب اسلامی، اولین قانون در طی لایحه ای به نام لایحه تشکیل دادگاه مدنی خاص به تصویب رسید و قانون گذار دادگاه اختصاصی را به حل و فصل دعاوی خانوادگی اختصاص داد که پیش از آن سابقه نداشت. در سال 1391 قانون حمایت از حقوق خانواده تصویب شد که نسبت به قانون های گذشته نوآوری های قابل توجهی را به همراه داشت.

آوای قانون: دادگاه های خانواده صلاحیت رسیدگی به کدام دعاوی و موضوعات خانوادگی را دارند؟

طالبی: دادگاه های خانواده به مسائلی همچون طلاق، حضانت فرزندان، اثبات نسب، نفقه و کلیه دعاوی مربوط به خانواده رسیدگی می کنند و مسائل کیفری در صلاحیت دادگاه های خانواده نیست.

آوای قانون: بر اساس اصل دهم قانون اساسی همه قوانین و برنامه ریزی ها باید در جهت آسان کردن تشکیل خانواده، پاسداری از قداست آن و استواری در روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی باشند. آثار اخلاق در خانواده چیست؟

طالبی: اگر قانونی بر اساس مبانی اخلاقی اجرا نشود بازده مورد نظر قانونگذار محقق نخواهد شد. یعنی اگر دادگاه زوجین را به زندگی با یکدیگر الزام نماید شاید این دو در چارچوب خانواده با هم زندگی کنند اما آن محبت و مودتی که مورد نظر قرآن کریم است در بین آنها ایجاد نخواهد شد.

آوای قانون: علت افزایش مراجعین و دادخواست های طلاق به دادگاه های خانواده چیست؟

طالبی: زندگی صنعتی و ماشینی روابط افراد با یکدیگر را کمرنگ کرده است. در حال حاضر میزان همبستگی و دورهمی افراد در خانواده های ایرانی بسیار کم شده و این به تدریج بر کاهش الفت و مودت بین فرزندان و والدین تاثیر گذاشته است. در نتیجه این امر، الان ما افزایش طلاق در خانواده ها هستیم. متاسفانه سازمان مشخصی به عنوان متولی حقوق خانواده در کشور ما وجود ندارد و تشکیل یک سازمان و یا نهادی در این رابطه بسیار ضروری است.

آوای قانون: سوال شده است، همزمان با افزایش قیمت سکه تعداد زیادی از خانم ها مهریه خود را به اجرا گذاشته اند. چه تدبیری برای آقایانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند وجود دارد؟

طالبی: اخیراً رییس قوه قضائیه در بخش نامه ای تاکید کردند که دادگاه ها با توجه به افزایش بی رویه قیمت سکه در پذیرش اقساط مراعات این افراد را بکنند. بنابراین آقایان می توانند مهریه همسر خود را به صورت اقساط پرداخت کنند.

آوای قانون: سوال شده است، آیا گرفتن حکم رشد برای فرزند در صلاحیت دادگاه خانواده است؟

طالبی: برای گرفتن حکم رشد باید درخواست صدور گواهی رشد داده شود تا روال قانونی آن از طریق بررسی های پزشکی قانونی احراز رشد جسمی و عقلی پیش برود.

آوای قانون: توصیه شما به عنوان یک قاضی برای حل دعاوی خانوادگی چیست؟ مردم به صورت سنتی مشکل خانوادگی خود را حل کنند یا به دادگاه های خانواده مراجعه نمایند؟

طالبی: بهتر است خانواده ها در ابتدا به روان پزشک و روانشناس مراجعه کنند. چراکه روانشناس به صورت آکادمیک و علمی می تواند مشکلات فکری و روحی افراد را با جلسات مشاوره حل کنند.

مرتبط با این خبر

  • حق سرقفلی یک نفر برای چند وارث برقرار است؟

  • آیا می توان به طرح تفصیلی شهری اعتراض کرد؟

  • نحوه محاسبه حق سرقفلی در زمان تخلیه

  • اعتراض سریع به طرح های دولتی چگونه ممکن است؟

  • مواردی که شهرداری می تواند ملک را بدون توافق با مالک تصرف کند

  • مفاسد اقتصادی و اداری با کمک مردم شناسایی می شوند

  • راهکارهای پیشگیری از وقوع جرم در آوای قانون

  • استفاده از کودکان جهت کسب درآمد جرم محسوب می شود

  • مقایسه و سرزنش هم از مصادیق کودک آزاری است

  • عملکرد کمیته در تشخیص زیان آور بودن مشاغل سلیقه ای نیست