صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها و چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

طالبی گفت: در قوه قضائیه واحدی به نام مشاوره تشکیل شده است که هدف اصلی آن حل مشکلات خانوادگی می باشد. اما متاسفانه سازمان و نهاد خاصی برای پیشگیری از طلاق در خانواده ها در کشور وجود ندارد.

برنامه "آوای قانون" با موضوع حقوق خانواده و با حضور جلال طالبی قاضی دادگاه تجدید نظر از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

آوای قانون: با توجه به اینکه قانونگذار در سال 1397 قانون تشکیل دادگاه های اختصاصی خانواده را تصویب کرده اما هنوز دادگاه خانواده به معنای خاص تشکیل نشده است. علت این موضوع و راهکار چیست؟
طالبی: عدم اجرای قانون تشکیل دادگاه های اختصاصی خانواده پس از گذشت 6 سال مربوط به نبود نیروی انسانی و اعتبار کافی و وافی در قوه فضائیه است. البته در قانون حمایت از خانواده پیش بینی شده است که تا زمان تشکیل دادگاه های خانواده محاکم به این موضوع رسیدگی می کنند.

آوای قانون: علت افزایش معضل طلاق در کشور از نظر شما چیست؟
طالبی: عوامل متعددی در تشدید اختلافات خانوادگی و طلاق در جامعه موثر هستند. عواملی همچون عوامل اقتصادی و عدم کفویت زوجین در مسائل مختلف فرهنگی، اعتقادی، مذهبی، مالی و اقتصادی موجب مشکلات خانوادگی و تشدید اختلافات زوجین و در نهایت طلاق می شود.

آوای قانون: آیا نهاد و یا سازمانی برای تبیین حقوق خانواده در قبل و بعد از ازدواج افراد در جامعه وجود دارد؟
طالبی: در قوه قضائیه واحدی به نام مشاوره تشکیل شده است که هدف اصلی آن حل مشکلات خانوادگی می باشد. اما متاسفانه سازمان و نهاد خاصی برای پیشگیری از طلاق در خانواده ها در کشور وجود ندارد.

آوای قانون: سوال شده است، دادگاه ها زمان طلاق را به امید سازش زوجین طولانی می کنند، اما این کار ممکن است به تنفر بیشتر و تشدید اختلاف بین زوجین بیانجامد. علت این کار و راهکار چیست؟
طالبی: در برخی موارد قاضیان نفوذ کلام بسیار زیادی دارند و در آشتی دادن و رفع اختلاف زوجین موثر هستند. بنابراین دادگاه تلاش می کند تا حد ممکن از طلاق زوجین جلوگیری به عمل آورد.

آوای قانون: با توجه به اینکه هدف از تأسیس شوراهای حل اختلاف سازش و تعامل بین طرفین است. آیا این شوراها ظرفیت ارجاع خانواده ها را دارند؟
طالبی: معمولاً شوراهای حل اختلاف کارایی های بسیار خوبی دارند و بنابراین میانجی این شوراها می تواند موثر و موفقیت آمیز عمل کند. البته درصد موفقیت ها در شهرستان های کوچک بسیار بالاتر است. در شهرهای بزرگ شوراها مرجع رسیدگی به کلیه دعاوی حقوقی هستند و در تهران شاهد خروجی قابل توجهی در حوزه خانواده نبوده ایم.

مرتبط با این خبر

  • نحوه اجرای احکام کیفری درباره تصادفات جرحی و فوتی

  • ضرورت فرهنگ سازی درباره نقش داوری در حل اختلافات

  • نحوه محاسبه دیه زن و مرد در تصادفات جرحی چگونه است؟

  • تدبیر قوه قضائیه برای مردان بدهکار مهریه در شرایط گرانی سکه

  • آیا بازداشت محکومین مهریه مبنای فقهی دارد؟

  • رسیدگی شورای حل اختلاف به دعاوی مهریه و نفقه تاسقف 20 میلیون تومان

  • صلاحیت ها و وظایف شوراهای حل اختلاف کدامند؟

  • ضرورت افزایش سواد حقوقی و آگاهی عمومی در جامعه

  • ناکارآمدی قوانین مربوط به مجازات احتکار/ اصلاح این قوانین ضروری است

  • دلایل عدم استقبال دادگستری از مجازات های جایگزین حبس