ترنج دوشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

یك متخصص روانشناسی تربیتی: فابینگ چگونه رخ می‌دهد؟

آزادمنش در رادیو گفت وگو بیان کرد: نداشتن آگاهی و مهارت چگونه استفاده کردن از فضای مجازی باعث اختلال و وابستگی می‌شود و فابینگ رخ می‌دهد.

1400/09/09
|
13:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ برنامه « ترنج » با موضوع فابینگ تهدیدی بر روابط اجتماعی و شخصی با حضور دکتر حمیرا آزادمنش (مدرس دانشگاه، متخصص روانشناسی تربیتی، درمانگر و کارشناس فضای مجازی) و دکتر سید علیرضا آل داود (پژوهشگر فضای مجازی و رسانه ) و ارتباط تلفنی با سرهنگ علی محمد رجبی( رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا )روانه آنتن شد.

ترنج: فابینگ چیست؟

آل داود: وقتی در جمعی قرار داریم و به جای صحبت کردن با دیگران مدام با گوشی تلفن همراه سرگرم هستیم و اگر لحظه‌ای تلفن را از خود دور کنیم احساس تشویش و ناخوشایندی به ما دست دهد و دیگران را نادیده می‌گیریم و باعث آزرده خاطر شدن دیگران می‌شویم را فابینگ می‌گویند.

ترنج: چطور متوجه شویم که گرفتار فابینگ شده‌ایم؟

آزادمنش: وقتی احساس کنیم هر جایی که می‌رویم باید حتماً موبایل همراهمان باشد، حتی وقتی غذا می‌خوریم و فیلم می‌بینیم و وقتی با دیگران صحبت می‌کنیم در حال چت با موبایل هستیم، این موارد نشان دهنده این است که ما دچار فابینگ شده‌ایم.

ترنج: چگونه فابینگ روی روابط اجتماعی و شخصی تاثیر می‌گذارد؟

آل داود: فابینگ چهار نیاز اساسی انسان را تهدید می‌کند 1- احساس تعلق داشتن 2- اعتماد به نفس 3- زندگی معنادار 4- احساس کنترل داشتن. فابینگ باعث گسل اجتماعی، شکاف‌های نسلی و انزوا در جامعه می‌شود.

ترنج: نقش فابینگ در شکل‌گیری بزه و جرم چیست؟

رجبی: وقتی فردی دچار فابینگ می‌شود؛ سبک زندگیش تغییر می‌کند و انزوا بر او غلبه پیدا می‌کند و مستعد جرم می‌شود و چون نظارت‌های اجتماعی و وابستگی به خانواده از روی فرد برداشته می‌شود، وابستگی‌های عاطفی و اجتماعی هم کاهش پیدا می‌کند. وقتی دچار انزوای اجتماعی می‌شود، روابط اجتماعی و عاطفی به واسطه اعتیاد به موبایل و شبکه‌های اجتماعی کمرنگ می‌شود و برای رفع نیازها و پر کردن خلأهای عاطفی و اجتماعی به شبکه‌های اجتماعی پناه می‌برد؛ در این صورت به راحتی به هرکسی اعتماد می‌کند و روابط عاطفی برقرار می‌کند که در اکثر مواقع با شکست روبرو می‌شود و مجرمین سایبری از خلاء شخصیتی این افراد استفاده می‌کنند، ابتدا روابط عاطفی را شروع می‌کنند و در نهایت منتهی به پخش تصاویر خصوصی، مزاحمت، اخاذی و تهدید می‌شوند.

ترنج: چه راهکاری برای رهایی از فابینگ وجود دارد؟

آزادمنش: جنبه‌های مثبت فضای مجازی خیلی بیشتر از جنبه‌های منفی آن است اگر اختلال و وابستگی ایجاد می‌شود و فابینگ رخ می‌دهد؛ دلیلش نداشتن آگاهی، دانش و مهارت‌های چگونه استفاده کردن از این فضا است. ما باید یاد بگیریم از این فضا درست استفاده کنیم و هیجانات خود را تنظیم کنیم و هدفمند زندگی کنیم. اگر در خانواده شکافی وجود نداشته باشد دچار فابینگ نمی‌شویم.

ترنج: چگونه به افرادی که دچار فابینگ شده‌اند می‌توان کمک کرد؟

آل داود: ارتقای سواد رسانه‌ای مدیران، مسئولان و مردم موثرترین راه است، تمرین وارونه نیز می‌تواند یک راه حل باشد. در موبایل‌های جدید قسمتی به نام دیجیتال بالانس وجود دارد که می‌توان مدت استفاده از نرم‌افزارها را مدیریت کرد و راه دیگر خود تنظیمی است که توسط خود افراد انجام می‌گیرد.

ترنج: آیا وضع قوانین در فضای مجازی می‌تواند فابینگ را در جامعه کنترل کند؟

رجبی: حاکمیت باید از تولید و توسعه ابزارهایی که جلوی فابینگ را می‌گیرند حمایت کند. البته چنین نرم افزارهایی وجود دارد ولی کاربر امروزی امکان و مهارت لازم ارتباط برقرار کردن با این ابزارها را ندارد و نیاز به تولید بومی این ابزار‌ها داریم که منطبق با فرهنگ ما باشد، در این صورت قوانین و دولت می‌توانند موثر باشند.

ترنج: چگونه با وجود فضای مجازی می‌توان روابط اجتماعی را کنترل کرد؟

آزادمنش: با آموزش مهارتهای اجتماعی می‌توان ارتباط اجتماعی ایجاد کرد؛ طوری که در روابط اجتماعی شکاف ایجاد نشود. فردی که عزت نفس پایین تری دارد نمی‌تواند رابطه خوبی با دیگران برقرار کند و یک خلاء در نفس فرد وجود دارد که باید این خلاء تامین شود و احتیاج به خودشناسی و کنترل درونی دارد.

ترنج: چگونه مشکلات ارتباطات مجازی و حقیقی را حل کنیم؟

آل داود: اگر آداب مصرف رسانه را مشروط به سالم و محدود بودن یاد بگیریم، و به میزان مورد نیاز استفاده کنیم بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

دسترسی سریع
ترنج