مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: افزایش بهره وری از زمین و مدیریت آب نیازمند یکپارچه سازی زمینهای زراعی است

دکتر علاالدین خادم گفت: قبل از انقلاب شرکت های زراعی برای یکپارچه سازی زمین ها و بهره وری مطرح شدند. اما منحل شدند. اگر بخواهیم بهره وری از زمین را بالا ببریم و آب را مدیریت کنیم، نیاز به یکپارچه سازی و دادن تضمین به صاحبان زمین داریم.

1396/05/30
|
12:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع ضرورت احیای شرکت های سهامی زراعی و با حضور دکتر سید داوود حاج میر رحیمی معاون پژوهشی مرکز آموزش عالی امام خمینی و دکتر علاالدین خادم عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر سید داوود حاج میر رحیمی در آغاز با بیان اینکه شرکت های سهامی زراعی در مرحله سوم اصلاحات ارضی به دلیل برخی از اشکالات در اجرا حذف شدند، گفت: یکی از اشکالاتی که به وجود آمد، خرد شدن اراضی کشاورزی بود. در واقع ساختار تولید در بخش کشاورزی در ایران در اثر اصلاحات ارزی دچار یک تشتت و به هم ریختگی شد.

وی خاطرنشان کرد: اصلاحات ارضی سه مرحله داشت که مرحله آخر از سال 1348 یعنی شش سال بعد از اصلاحات ارضی آغاز شد، مسئولین به این نتیجه رسیدند مسیر دیگری را در کنار خرد شدن اراضی طی کنند تا این اشکال را برطرف کنند. یکی از نظام های جدیدی که در بخش کشاورزی ایجاد کردند، نظام تولید سهامی زراعی بود که مشهور به شرکت های سهامی زراعی شد.

معاون پژوهشی مرکز آموزش عالی امام خمینی با بیان اینکه نظام سهامی زراعی مختصات ویژه ای داشت، عنوان کرد: در این نظام با کشاورزها جلسات توجیهی گذاشتند و گفتند برای اینکه عملکردشان ارتقاء پیدا کند، بهتر است به سمت یکپارچه سازی اراضی بروند و یک مدیریت کلانی در زمین های خردشان حاکم شود و ظاهرا این اتفاق هم افتاد. اما بعد از انقلاب اسلامی و تحولات اجتماعی و سیاسی در ایران، چون کشاورزان احساس می کردند زمین هایشان غصب شده است، مجددا با رفتارهای اجتماعی که نشان دادند به شکل سابق خودشان برگشتند و تقریبا از 98 شرکت سهامی زراعی، فقط هشت مورد بعد از انقلاب تا سال 82 باقی ماند.

در ادامه دکتر علاالدین خادم با بیان اینکه همیشه بحث بهره وری از زمین و آب چالش داشته است، گفت: یکی از مشکلاتی که اکنون داریم این است که زمین ها به صورت خرد است که این موضوع باعث می شود زمین ها به صورت مکانیزاسیون کار نشود که این مهم باعث کاهش بهره وری می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: از طرف دیگر مشکل هدر رفت آب در خرده زمین ها افزایش پیدا می کند زیرا افراد اقدام به زدن چاه می کنند که این مسئله موجب بحران در حوزه زمین های کشاورزی می شود.

وی خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب شرکت های زراعی برای یکپارچه سازی زمین ها و بهره وری مطرح شد. اما پس از انقلاب مردم نسبت به آن اقدامات اعتراض کردند که بیشتر هیجانی بود و به همین دلیل شرکت های زراعی سهامی منحل شدند. اگر امروز بخواهیم بهره وری از زمین را بالا ببریم و آب را مدیریت کنیم، نیاز به همگون سازی و یکپارچه سازی و دادن تضمین به صاحبان زمین داریم.

دسترسی سریع
مناظره