مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو شورای عالی داروخانه های ایران مطرح كرد: آشفتگی داروخانه ها با بخش نامه های روزانه سازمان غذا و دارو

احمدی گفت: بخش نامه هایی که از طرف سازمان غذا و دارو صادر می شود وضعیت داروخانه ها را به هم می ریزد.

1397/08/21
|
13:30
|

برنامه " مناظره " پیرامون وضعیت بازار دارو، شرکت های داروسازی و قاچاق دارو در کشور پس از خروج آمریکا از برجام و با حضور دکتر سید هادی احمدی عضو شورای عالی داروخانه های ایران از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

عضو شورای عالی داروخانه های ایران در ابتدای مطلب با تاکید بر ضرورت نگاه استراتژیک به دارو در کشور گفت: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید چتر نظارتی خود را بر کالای استراتژیک دارو بیشتر کنند و به صورت مستقیم در عرضه دارو دخالت نکنند.

احمدی با انتقاد از نحوه توزیع داروهای خاص در کشور افزود: ما قربانی تحریم ها نیستیم بلکه قربانی سیاست های غلط مسئولان در حوزه دارویی هستیم. بخش نامه های متعددی که روزانه صادر می شود علاوه بر عدم مطابقت با بخش نامه های قبلی، عرصه را بر داروسازان و داروخانه ها تنگ تر کرده است.

وی در مصاحبه با رادیو گفت و گو یادآور شد: اشکال اساسی سازمان غذا و دارو این است که نظر انجمن داروسازان ایران را به عنوان تنها تشکل صنفی در سیاست گزاری های خود لحاظ نمی کند.

عضو شورای عالی داروخانه های ایران در ادامه مطلب داروخانه ها را پرچمدار ارائه خدمات دارو در کشور معرفی کرد و گفت: داروخانه های کشور در این مدت به سختی کار کردند. سازمان های بیمه گر مطالبات داروخانه ها را پرداخت نمی کنند در این شرایط سازمان غذا و دارو باید ورود کند و این کمبود نقدینگی را برطرف نماید تا تولید دارو دچار مشکل نشود.

احمدی همچنین مطرح کرد: انتظار ما از سازمان غذا و دارو این است که به داروسازان داخلی و تشکل های صنفی آنها اعتماد و نظرات آن ها را در سیاست گزاری های خود لحاظ کند. بخش نامه هایی که از طرف سازمان غذا و دارو صادر می شود وضعیت داروخانه ها را به هم می ریزد.

عضو شورای عالی داروخانه های ایران در پایان برنامه مناظره از شبکه رادیویی گفت و گو متذکر شد: قطعاً قاچاق دارو از سوی داروخانه ها صورت نمی گیرد. ما در گذشته هم با پدیده قاچاق دارو مواجه بودیم. داروهایی که در ناصرخسرو توزیع می شوند متعلق به داروخانه ها نیستند. بنابراین با توجه به وضعیت اقتصادی داروخانه ها و سهمیه های شرکت پخش داروخانه ها هیچ نقشی در قاچاق دارو ندارند.

دسترسی سریع
مناظره