مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران مطرح كرد: طرح تحول سلامت؛ دلیل بدعهدی بیمه ها در پرداخت مطالبات

شریف نیا گفت:. یکی از دلایل بدعهدی بیمه ها در پرداخت مطالبات، طرح تحول سلامت بود که بار مالی زیادی را به بیمه ها تحمیل کرد.

1397/09/28
|
13:01
|

برنامه "مناظره " پیرامون موضوع بررسی دلایل نابسامانی وضعیت پرداخت بیمه ها به داروخانه ها و با حضور دکتر سید حسام الدین شریف نیا عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

شریف نیا در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: بدعهدی بیمه ها در پرداخت مطالبات، دلایل متعددی دارد. یکی از دلایل آن طرح تحول سلامت بود که بار مالی زیادی را به بیمه ها تحمیل کرد.

وی در توضیح این مطلب گفت: با طرح تحول سلامت، حدود 6 میلیون نفر غیربیمه بدون در نظر گرفتن بودجه برای آنها، وارد صندوق های بیمه ای شدند. درصد تعهدات بیمه ها افزایش یافت و تعداد اقلام دارویی وارد لیست بیمه شدند و بدین ترتیب مشکلات در پرداخت بیمه ها سخت تر شد. بیمه ها هم راحت ترین تصمیم را گرفتند و آن هم عدم پرداخت مطالبات بخش دارویی بود.

وی نظام اقتصادی داروخانه داری در ایران را بسیار ضعیف خواند و افزود: دولت ها همواره سعی دارند اندازه بازار دارویی را کوچک نگاه دارند و جلوی افزایش قیمت دارو را بگیرند و از طرفی بیمه ها هم پول داروخانه های بخش دولتی و خصوصی را پرداخت نمی کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران اضافه کرد: در چنین شرایطی داروخانه ها اقدام به خرید مایحتاج دارویی مردم نمی کنند و حتی ممکن است برخی داروخانه ها از بازار خارج شوند و این باعث سرگردانی بیماران برای تهیه دارو خواهد شد.

شریف نیا همچنین گفت: در حال حاضر کل بازار و صنعت دارو اعم از شرکت های پخش و وارد کننده دچار مشکل و بحران شده اند. داروخانه بخشی از آن است و همه مشکلات هم یا به دلیل عدم پرداخت به موقع مطالبات و یا به دلیل پرداخت مطالبات با اوراق افزا است که نرخ تنزیل بسیار بالایی دارد. بسیاری از کمبودهای دارویی که امسال با آن مواجه شدیم ناشی از همین موضوع است و قابل انکار نیست.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران ادامه داد: طبق محاسبات علمی انجام شده در کشور، نرخ تمام شده هر نسخه در کشور حدود 13 هزار تومان است و داروخانه ها بابت خدمات دارویی و حرفه ای پولی دریافت نمی کنند.

وی افزود: نظام داروخانه داری در کشور ما بر مبنای آفرها می چرخد. مطالبات داروخانه ها یک سال است که دچار اقتصاد بیمار شده است. ضمن اینکه مشکلات داروخانه ها تنها متاثر از بیمه ها نیست.

شریف نیا با اشاره به راهکارهای پرداخت به موقع بیمه ها به داروخانه ها گفت: راهکار اصلی این است که بیمه ها طبق قانون عمل کنند. خوشبختانه امسال بیمه سلامت مطالبات را به صورت ماه به ماه پرداخت می کند که امیدوارم این روند در مورد بیمه های تأمین اجتماعی هم اتفاق بیفتد و پرداخت خود را ماهانه انجام دهند.

دسترسی سریع
مناظره