مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

كارشناس اقتصادی: دولت باید از نظر ساختار تصدی گری کوچک شود و نه حوزه سیاست گذاری

یک کارشناس اقتصادی گفت: هدفی از کوچک شدن دولت از نظر ساختار تصدی گری بود نه حوزه سیاست گذاری. این مفهوم خلط شد و خیلی ها گفتند اگر بخواهیم کوچک سازی را محقق کنیم باید وزارت خانه ها را با هم ادغام کنیم.

1396/04/27
|
16:00
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع طرح جداسازی وزارت راه و شهرسازی و با حضور مهندس فرشید ایلاتی کارشناس اقتصاد مسکن و پرهام رضایی مشاور خانه اقتصاد ایران به روی آنتن رفت.

مهندس فرشید ایلاتی با اشاره به اینکه شش سال پیش نیز با ادغام دو وزارت خانه راه و مسکن مخالف بودند، گفت: این تجربه شش سال به هر حال منافع و مزایایی برای کشور داشته است و به همین دلیل کسانی که خواهان تفکیک هستند باید در این مورد نظر دهند.

وی با اشاره به مفهوم کوچک سازی در دولت، عنوان داشت: هدفی که در سیاست های بالادستی و سند چشم انداز دنبال می شد، کوچک شدن دولت از نظر ساختار تصدی گری بود نه حوزه سیاست گذاری. این مفهوم خلط شد و خیلی ها گفتند اگر بخواهیم کوچک سازی را محقق کنیم و به اهداف تعیین شده برسانیم باید وزارت خانه ها را با هم ادغام کنیم در حالی که این دو مفهوم غلط بودند.

این کارشناس اقتصاد مسکن به تجربه کشورهای دیگر در این حوزه اشاره کرد و اظهار داشت: کشورهایی که در این حوزه موفق بودند به دلیل تقویت ساختار دولت های محلی است تا بتوانند به عنوان نهاد اجرایی، وظیفه هماهنگی و اجرای سیاست گذاری های متعدد که از سوی وزارت خانه ها اجرا می شود را بر عهده بگیرند.

وی با اشاره به اهمیت هماهنگی و سیاست گذاری مشترک، با ذکر مثالی بیان داشت: در سطح شهر یک روز اداره گاز آسفالت خیابان را می کند، یک روز اداره برق و یک روز اداره فاضلاب. این موضوع بارها رخ داده است در حالی که می توانیم یک نهاد را به عنوان متولی تعیین کنیم.

پرهام رضایی با بیان اینکه ادغام دو وزارت خانه راه و مسکن تبعاتی داشته است، گفت: این ادغام به صورت خیلی سریع انجام شد و با توجه به تبعاتی که برای اقتصاد کشور داشت، موافق هستم این دو وزارت خانه به حالت قبلی برگردند و هر کدام به صورت تخصصی به وظایف شان بپردازند.

وی افزود: از نظر کارشناسی ادغام دو وزارت خانه بر اساس ماده 53 قانون برنامه پنجم توسعه انجام شده است که مبنا بر کوچک سازی دولت بود که این اتفاق نیز با تصویب مجلس رخ داد اما در عمل این کوچک سازی انجام نشد.

مشاور خانه اقتصاد ایران به اهداف ادغام وزارت خانه ها اشاره کرد و اظهار داشت: تصور بر این بود که وزارت خانه ها و دولت چابک تر می شود اما این اتفاق نیافتاد. همچنین تصور می شد بروکراسی کمتر می شوئد اما در عمل این اتفاق نیافتد. یکی دیگر از اهداف این بود که با انجام ادغام، واگذاری های دولتی به بخش خصوصی بیشتر انجام می شود اما با این موضوع نیز مواجه نشدیم و تنها تجربه ای تلخ از این ادغام ها در ذهن باقی ماند.

رضایی با اشاره به تصمیم دولت برای تفکیک وزارت خانه راه و شهرسازی، اظهار داشت: باید از این طرح حمایت کنیم تا به کوچک سازی و چابک سازی برسیم زیرا افراد متخصص زیادی در این دو وزارت خانه ها داشتیم که با ادغام آنها نتوانستیم از تخصص ایشان استفاده کنیم.

قابل ذکر است، برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
مناظره