مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس سابق مركز مطالعات و پژوهش های راهبردی جوانان: عدم نگاه مثبت اندیش و عالمانه به جوانان باعث ادغام سازمان جوانان و ورزش شد

دکتر محمد تقی حسن زاده درباره علت ادغام وزارت خانه ورزش و جوانان گفت: نخستین مسئله در این خصوص، وجود نگرش های متفاوت به حوزه جوانان است. حقیقت آن است که نگاه مثبت اندیش و رویکرد آگاهانه و عالمانه و متناسب با نیاز جوانان، نداریم.

1396/05/12
|
11:16
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع توجه به جوان با تفکیک وزارت ورزش و جوانان و با حضور دکتر محمدتقی حسن زاده رئیس سابق مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی جوانان و دکتر رحیم عبادی معاون اسبق رئیس جمهور و رئیس اسبق سازمان ملی جوانان روانه آنتن شد.

دکتر محمدتقی حسن زاده موضوع جوانان را یک موضوع راهبردی عنوان کرد و بیان داشت: جوان از منابع عظیم نیروی انسانی است و اگر کشورها بخواهند چشم انداز درستی نسبت به رشد و توسعه کشورشان داشته باشند، باید به نسل جوان توجه جدی کنند و بسترها و زیرساخت ها را فراهم کنند.

وی درباره علت ادغام وزارت خانه ورزش و جوانان گفت: نخستین مسئله در این خصوص، وجود نگرش های متفاوت به حوزه جوانان است. حقیقت آن است که نگاه مثبت اندیش و رویکرد آگاهانه و عالمانه و متناسب با نیاز جوانان، نداریم.

وی افزود: در حوزه های مدیریتی، قانون گذاری و سیاست گذاری جوانان نادیده گرفته می شوند در حالی که تغییر و تحولات در حوزه های مختلف دانش و فناوری بر محور جوانان است.

رئیس سابق مرکز مطالعات و پژوهش های راهبردی جوانان با بیان اینکه از نظر مطالعات به نقطه خوبی رسیده ایم اما از نظر مدیریت دچار مشکل هستیم، اظهار داشت: حوزه مدیریت از نظر ساختاری دچار چالش جدی است. در دولت های مختلف برای جوانان برنامه های خیلی خوبی تدوین شد اما در اجرای آن ناموفق بودیم.

وی به منشور تربیتی جوان به عنوان بسته مدیریتی اشاره کرد و افزود: این منشور از نظر محتوایی بسیار غنی است. این منشور مدیریتی و برنامه ای که متناسب با یک هدف کلان بود و سه راهبرد اساسی داشت در سال 91 تدوین کردیم اما در چهار سال اخیر کسانی که در حوزه مدیریت جوانان هستند از ماموریت های اصلی به دور بودند زیرا وزارت ورزش و جوانان با هم ترکیب شده است.

در ادامه دکتر رحیم عبادی با یادآوری این موضوع که ایران، کشوری جوان است، خاطرنشان کرد: میانگین سن جمعیت کشور 30 سال است. جنبه دوم در این حوزه، کیفیت است زیرا جوانان سرمایه های کشور هستند و به دلیل نرخ رشد جمعیت، بسیاری از نیازهای جوانان از نظر کیفی مانند تحصیل، اشتغال، مسکن و ازدواج به مرور زمان در حاشیه قرار گرفت. این نیازهای طبیعی به مرور زمان عقب افتاد و تبدیل به مطالبه شد و در مرور زمان به بحران و یک چالش تبدیل شد.

رئیس اسبق سازمان ملی جوانان افزود: با توجه به اینکه جوانان هر کاری که می خواهند بکنند، باید از دولت اجازه بگیرند، دولت از مسئله جوانان غفلت کرده است و بسیاری از مسائل جوان امروز، روی زمین مانده است.

معاون اسبق رئیس جمهور با اشاره به تشکیل سازمان ملی جوانان از سال 79، عنوان داشت: این سازمان تا سال 84 در یک برهه و بعد تا سال 90 که ادغام شد، مراحل رشدی را طی می کرد اما متاسفانه تصمیم غیرکارشناسی باعث شد این سازمان که قدم های مهمی را برای حل مشکل جوانان برداشته بود، نیازهای جوانان بلاتکلیف روی زمین بماند. از این نظر هم دولت و هم مجلس کوتاهی داشتند.

دسترسی سریع
مناظره