مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مشاور ستاد توسعه فناوری و كارآفرینی ریاست جمهوری: مغفول ماندن فناوری علت خام فروشی گیاهان دارویی است

مشاور ستاد توسعه فناوری و کارآفرینی ریاست جمهوری ،درباره علت خام فروشی گیاهان دارویی اظهار داشت: علت اصلی خام فروشی گیاهان دارویی این بود که جایگاه علم و فناوری در کشور مغفول مانده بود.

1396/05/17
|
08:30
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع خام فروشی گیاهان دارویی؛ آری یا خیر ، با حضور دکتر علی ابراهیمی مشاور ستاد توسعه فناوری و کارآفرینی ریاست جمهوری و دکتر آرمان زرگران عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر کمیته داروسازی سنتی انجمن علمی طب سنتی ایران روانه آنتن شد.

دکتر علی ابراهیمی با بیان اینکه ایران از نظر تنوع گیاهی به ویژه گیاهان دارویی، جایگاه منحصر به فردی در جهان دارد، گفت: بر اساس پژوهش های انجام شده، حدود هشت هزار گونه گیاهی توسط محققین شناسایی کرده اند که حدود دو هزار گونه آن دارویی است.

مشاور ستاد توسعه فناوری و کارآفرینی ریاست جمهوری افزود: این گیاهان دارویی خواص منحصر به فردی در ایران دارند به ویژه گیاهان انحصاری که فقط در ایران وجود دارد.

وی درباره علت خام فروشی گیاهان دارویی اظهار داشت: علت اصلی خام فروشی گیاهان دارویی این بود که جایگاه علم و فناوری در کشور مغفول مانده بود که خوشبختانه با توجه به اینکه در چند سال اخیر معاونت علمی و فناوری در ریاست جمهوری مستقر شد، این خلاء پوشش داده شده است.

ابراهیمی ضمن اشاره به تشکیل ستاد فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در معاونت فناوری ریاست جمهوری، بیان داشت: خوشبختانه سند گیاهان دارویی و طب سنتی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و به دولت نیز ابلاغ شده است و در حال حاضر در حال عملیاتی کردن اهداف این سند هستیم.

وی اضافه کرد: همراه کردن فناوری با گیاهان دارویی یکی از سیاست های کلان ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

دکتر آرمان زرگران در ادامه علل خام فروشی را چند بعدی دانست و عنوان داشت: یک مسئله این است که توان علمی فرآوری گیاهان و تبدیل آن به دارو و مواد موثره را داریم و افراد متخصص و توانمند را در این حوزه در اختیار داریم.
وی درباره امکانات تصریح داشت: بر خلاف نیروی انسانی متخصص، در حوزه امکانات دچار مشکل هستیم و این مشکلات هم در حوزه دانشگاه و هم در حوزه صنعت وجود دارد. ضمن اینکه یک حلقه مفقوده ای بین دانشگاه و صنعت را در اختیار داریم که باعث شده این نیروهای متخصص با کمترین امکانات در حال فعالیت هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: مسئله دیگر این است که اساسا احساس نیاز کشور در این حوزه چه میزان است یعنی تولید کنندگان داخلی چقدر احساس نیاز می کنند که با بازارهای جهانی پیوند بخورند.

مدیر کمیته داروسازی سنتی انجمن علمی طب سنتی ایران اشاره کرد: موضوع دیگر مسئله حمایت ها و ساز و کار داخلی کشور است. در همین حوزه خام فروشی گیاهان نیز دچار مشکلات زیادی هستیم یعنی فروشنده های خوبی نیز نیستیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از گیاهان دارویی وحشی هستند، عنوان داشت: جهاد کشاورزی باید در این بخش ورود کند و با کشت این گیاهان برای آنها ارزش افزوده ایجاد کند.

دسترسی سریع
مناظره