بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

در گفتگو با رادیو گفت وگو مطرح شد: ارتقا کیفیت کالاهای داخلی بهترین روش مبارزه با قاچاق است

ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: دولت با حمایت از تولید و استاندارد سازی کالاها می تواند بدون هزینه اضافی با قاچاق کالا مبارزه کند.

1396/07/15
|
11:00
|

بهمن طاهر خانی عضوکمیسیون حقوقی قضایی مجلس و ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفتگو با برنامه بهارستان رادیو گفت وگو گفت: با توجه به پیشرفت روز افزون صنایع و تنوع اقلام و کالاها در بازار و همچنین رقابت شدید جهانی لزوم تولید کالای با کیفیت داخلی بیش از پیش احساس می شود و نیاز به وسائل و تجهیزات روز به روز افزایش می یابد.

وی افزود: از آنجا که کالاها و مصنوعات مورد مصرف مردم بویژه لوازم خانگی بسیار متنوع است و از لحاظ علمی و صنعتی پیشرفت زیادی داشته اند لذا در عرصه رقابت باید استانداردهای لازم در محصولات داخلی رعایت شود و کیفیت کالاها ارتقا یابد اما متاسفانه شاهد بالارفتن کیفیت و استاندارد سازی در محصولات داخلی نیستیم لذا نیازمند واردات آن از خارج هستیم.

عضوکمیسیون حقوقی قضایی مجلس بیان کرد: ما نتوانستیم کارخانجات به روز را ایجاد کنیم که کالایی تولیدکنند که قدرت رقابت جهانی داشته باشد و این فرهنگ در مردم القا شده که اجناس خارجی دارای کیفیت به مراتب بهتر نسبت به کالاهای داخلی است و لذا ذائقه مردم نیز به سمت مصرف کالای خارجی است.

وی ادامه داد: این فرهنگ به راحتی قابل تغییر به نظر نمی رسد و اینگونه نیست ما به مردم بگوئیم کالای ایرانی مصرف کنند و مردم هم ترغیب شوند برای خرید کالای داخلی و برای این امر باید سطح کیفی کالاها بالا رود و اگر کالای با کیفیت رقابت پذیر تولید شود مردم هم از آن استقبال خواهند کرد و قاچاق کالا نیز کاهش خواهد یافت.

ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که یک تحول عمیق باید در صنایع ما اتفاق بیفتد و با توانمند سازی تولیدکنندگان و صنعت کشور دولت بدون هزینه اضافی در مبارزه با قاچاق کالا می تواند واردات کالاها را مدیریت و کنترل کند.

طاهرخانی با اشاره به هزینه های بالای تولید در کشور بیان کرد: وقتی تولیدکنندگان برای تولید محصولات خود هزینه زیادی را صرف می کنند سرمایه کافی برای تحقیق و پژوهش برای ارتقا کیفی کالا وجود ندارد و برای افزایش سرمایه در گردش ناچار دست به دامان بانک ها می شوند که آن ها نیز با سودهای آن چنانی اقدام به تسهیلات دهی می کنند.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که تجهیز گمرکات کشور تا چه میزان بر کاهش قاچاق کالا از مبادی رسمی تاثیر گذار است گفت: در این خصوص تحولات اساسی بویژه در بنادر کشور صورت گرفته و باید یک پنجره واحد و هماهنگ ایجاد شود اما نباید فقط معطوف به بخش دریایی باشد و در زمینه حمل و نقل هوایی و زمینی و کنترل قاچاق از این طرق باید گمرکات تجهیز شود و در برخی نقاط که تجهیزات وجود دارد باید به روز رسانی شود.

وی با بیان اینکه زیر ساخت های لازم قانون مبارزه با قاچاق کالا باید فراهم شود گفت: در قانونی که سال 92 به تصویب رسیده آمده است که سامانه واحد در کلیه وزارت خانه ها ایجاد شود که از طریق پنجره واحد اطلاعات در دسترس همه دستگاه ها قرار گیرد و هماهنگی و هم افزایی بین این دستگاه ها بیشتر شود اما این سامانه هنوز عملی نشده است.

وی در پایان بیان کرد: در این قانون بیش از 17 دستگاه و سازمان درگیر شده اند که باید وظایفی را انجام دهند بنابراین قانون جامعی است و حجم وسیع قاچاق آسیب جدی به اقتصاد وارد ساخته که عمل و اجرای این قانون می تواند در کاهش آن نقش مهمی داشته باشد.


دسترسی سریع
بهارستان