پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

مشاور حوزه ی فضای مجازیِ سازمان صدا و سیما: عدم وجود شبکه ی ملی اطلاعات،ضعف بزرگ عرصه ی تجارت الکترونیک کشور

مشاور حوزه ی فضای مجازی کشور اذعان کرد: یکی از دلایل عدم موفقیت و رشد عرصه ی تجارت الکترونیک کشور،عدم وجود شبکه ی ملی اطلاعات یا پهنای باند کافی ارزان با گردش داخلی است.وجود این شبکه تجارت را اقتصادی و ارزان می کند.

1396/03/18
|
09:00
|دکتر حسن نجفی سولاری،مشاور حوزه ی فضای مجازی سازمان صدا و سیما در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو در خصوص موضوع تجارت الکترونیک و مزیت ها و آسیب های این حوزه بیان داشت:ما همیشه بنابر دلایلی که روشن نیست سعی می کنیم مسئله ی فناوری اطلاعات را دائما از زاویه ی آسیب مطرح کنیم در حالی که واقعیت قضیّه این است که فضای مجازی یک امکان بسیار عالی است و ناشناخته مانده است.

این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد:فضای مجازی در حوزه ی کسب و کار،عملیات های الکترونیکی و نیز تجارت الکترونیک و خیلی از شاخه های مختلف دیگر که مبنی بر فنّاوری اطلاعات است بسیار سودمند خواهد بود اما بدین معنا نیست که مطلقا هیچ آسیبی در بر ندارد.

مشاور حوزه ی فضای مجازی سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه دنیا فرایند کسب و کار خود را تغییر داده و از حوزه ی تولیدات سخت و صنایع سنگین به تولیدات نرم و بخصوص گرایش به فنّاوری اطلاعات رسیده اند اذعان کرد:یکی از دلایل عدم موفقیت و رشد عرصه ی تجارت الکترونیک کشور،عدم وجود شبکه ی ملی اطلاعات یا پهنای باند کافی ارزان با گردش داخلی است.

وی افزود:وجود چنین شبکه ای تجارت را اقتصادی،ارزان و راحت خواهد کرد اما واقعیت آن است که آن هم گرایی و هماهنگی خاص در دولت و مردم برای استفاده از توانایی فضای مجازی در جهت افزایش اشتغال و توسعه ی ثروت وجود ندارد یا بعبارت دیگر آن را ایجاد نکرده ایم.

سولاری با تاکید بر اینکه در حوزه ی تولید محتوا عمدتا دریافت کننده و مصرف کننده هستیم اذعان کرد:تولید ثروت از طریق تولید محتوا در دنیا بسیار گسترش یافته است و ما از آن عقب هستیم.

همچنین دکتر رضا الفت نسب،دبیر انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی کشور نیز با تشریح دو چالش عمده ی حوزه ی کسب و کار اینترنتی تصریح کرد: هنوز در کشور،فرهنگ سازی خرید و فروش اینترنتی صورت نگرفته است و تا بحال اگر اقداماتی شکل گرفته توسط بخش خصوصی بوده که به تبلیغ و آموزش برای این عرصه پرداخته است و مجموعه ی دولت به هیچ عنوان در آن ورود نکرده اند.

دبیر انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی کشور زمینه ی اشتغال و راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی را چالش دوم خواند و افزود: این مورد نیز خیلی به رسمیّت شناخته نمی شود و حتی اداره ی مالیات و بیمه نیز بدون در دست داشتن اطلاعات دقیق از مدل های کسب و کار اینترنتی، اعداد و ارقام اشتباهی را محاسبه می کند که در کنار مجوز خواستن از سازمانهایی که وارد این عرصه شده اند اقدامات اداره ی مالیات نیز کار را برای ما بسیار سخت کرده است.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان