زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

معاون مركز ملی هوا: منشا 80 درصد از آلودگی هوای تهران، خودروها هستند

معاون مرکز ملی هوا گفت: خودروها منشا 80 درصد از آلودگی هوای تهران را تشکیل می دهند.

1396/07/15
|
10:34
|


مسعود زندی معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست در مصاحبه با برنامه " زمین 360 درجه" رادیو گفت و گو درباره نقش تغییر اقلیم بر روی آلودگی هوا اظهار کرد: تغییر اقلیم و آلودگی هوا دو موضوع جدا هستند. آلودگی هوا موضوعی است که کلان شهرها به ویژه در فصل های سرد با آن درگیر هستند. طبق مطالعات 80 درصد آلودگی هوا به خودروها بر می گردد. عوامل آلاینده اکسید گوگرد، منواکسید کربن، اکسید ازت و ذرات کمتر از دو و نیم میکرون است. گازهای گلخانه ای نیز در آلودگی هوا نقش دارند. این گازها موضوعی جهانی است.

او ادامه داد: کشور ما از لحاظ جغرافیایی به شدت تحت تاثیر گازهای گلخانه ای است و آسیب زیادی از آن می بیند. مشکلات ناشی از گازهای گلخانه ای باعث تغییرات اقلیمی می شود. درمجموع تغییرات اقلیمی تاثیر کمی برروی آلودگی هوا دارد و بیشتر منجر به سیل و خشکسالی می شود.

زندی افزود: باید به آلایندگی خودروها توجه کرد. ما موظف هستیم خودروهایی که تازه تولید شده را تحت تست های مصوب کشور قرار دهیم و در صورت قبولی در تست ها مجوز های لازم را ارائه دهیم.

معاون مرکز ملی هوا تصریح کرد: در سال های قبل طبق قانون خودروها بعد از دو سال که از تاریخ تولید شان می گذشت باید معاینه فنی انجام می دادند اما طبق قانون جدید دو سال به 4 سال ارتقا پیدا کرده است. طبیعی است بعد از 4 سال خودرو افت می کند و پایداری تجهیزاتش کم می شود و نمی توانند از مراحل معاینه فنی موفق خارج شوند. این خودروها زمانی که تولید می شوند به دلیل نو بودن تجهیزات می توانند از ما مجوز بگیرند اما در ادامه کار در معاینه فنی موفق نیستند.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه