زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

رئیس منطقه حفاظت شده كویر در رادیو گفت‌وگو: شعبه ویژه محیط زیست در دادگاه‌ها ایجاد شود

خسروی تشکیل یک شعبه مخصوصِ مشکلات محیط زیست در هر دادگاه را خواستار شد و گفت: قضات این دادگاه‌ها باید با قوانین محیط زیست آشنا شوند.

1399/07/28
|
08:23
|

به گزارش رادیو گفت وگو، محمودرضا خسروی رئیس منطقه حفاظت شده کویر در برنامه «زمین 360درجه» به مشکلات معیشتی محیط بانان اشاره و اظهارکرد: با این تورم و گرانی‌ها، حقوق محیط بانان کفاف خرج زندگیشان را نمی‌دهد.

وی افزود: محیط بانان از طرفی باید خرج ایاب و ذهاب و خوراک شیفت خدمتی خود را پرداخت کنند و از طرف دیگر هم خانواده‌های محیط بانان در غیاب آنها دچار مشکل می‌شوند و این مسائل هزینه مالی محیط بانان را بیشتر کرده است.

رئیس منطقه حفاظت شده کویر در رابطه با حمایت‌های قانونی از محیط بانان و قوانین جاری محیط زیست گفت: متأسفانه یک قانون مدون و کاملی که از محیط بانان حمایت کند وجود ندارد.

خسروی با بیان اینکه لایحه «حمایت از محیط بانان» هم از کار محیط بانان گره گشایی چندانی نکرد گفت: متأسفانه هیچ وقت حمایت قاطعی از محیط بانان در دادگاه‌ها نمی‌شود؛ دادگاه‌ها همیشه یک طرف دعوا را محیط بان می‌دانند و اکثر محیط بانان هم قادر به دفاع قانونی از خودشان نیستند.

وی با انتقاد از عدم تناسب بین وسعت مناطق چهارگانه محیط زیست با تعداد نیروهای محیط بان حاضر در منطقه افزود: در نُرم جهانی هر هزار هکتار باید توسط یک محیط بان حفاظت شود اما در ایران به ویژه در بخش کویری برای هر 10 هزار هکتار یک محیط بان قرار داده می‌شود که البته این هم رعایت نمی‌شود و رسماً برای هر 15 هزار هکتار یک نفر نیرو داریم.

رئیس منطقه حفاظت شده کویر به دیگر مشکلات محیط بانان در این منطقه اشاره و بیان کرد: امکانات ما مانند موتور سیکلت به شدت کم است و دوره‌های آموزشی برای محیط بانان هم کافی نیست.

وی اضافه کرد: هیچ گونه امکانات رفاهی از قبیل خانه‌های سازمانی، مراکز تفریحی اقامتی و تورهای گردشگری در شهرهای زیارتی و توریستی برای خانواده محیط بانان در نظر گرفته نشده است.

خسروی در رابطه با روند جذب نیروی محیط بانی در سازمان محیط زیست هم اینطور گفت: نیروهایی که الان در محیط زیست جذب می‌شوند نیروهای خوبی نیستند؛ نیروهایی که طی دو سه سال اخیر جذب می‌شوند صرفاً به خاطر حقوق است و کارایی لازم را ندارند درحالیکه اگر جذب و استخدام نیرو در اختیار خود سازمان بود نیروها کارآمدتر بودند و مناطق چهارگانه هم بهتر حفاظت می‌شدند.

وی تشکیل یک شعبه مخصوصِ مشکلات محیط زیست در هر دادگاه را خواستار شد و گفت: قضات این دادگاه‌ها باید با قوانین محیط زیست و دستگیری متخلفان آشنا شوند زیرا در این صورت رأی‌های صادره به نفع محیط زیست کشورمان خواهد شد.

این مقام مسئول با انتقاد از اینکه شکارچیان متخلف به راحتی به محیط بانان تیراندازی می‌کنند تصریح کرد: سازمان محیط زیست از طرفی اسحله می‌دهد که محیط زیست حفاظت شود اما از طرف دیگر می‌گوید تیر نزنید به همین دلیل هم مجلس باید قوانینی وضع کند که محیط بانان مورد حمایت صددرصدی قرار بگیرند و امکان استفاده از سلاح در مقابله با متخلفان را داشته باشند.

خسروی اقدامات فرماندهی یگان حفاظت سازمان را در جهت تجهیز مناطق موثر خواند و گفت: با همه تلاشها اما مناطق چهارگانه به ویژه منطقه کویر، شدیداً با کمبود موتورسیکلت و نیروهای کارآمد و زبده مواجه است.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه