زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

فرمانده یگان محیط زیست تهران انتقاد كرد؛ کمبود شدید نیروی انسانی و تجهیزات محیط بانی

فرهاد زندی در مصاحبه با رادیو گفت وگو، کمبود نیروی انسانی و نبود تجهیزات کافی را از جمله مشکلات محیط بانان عنوان کرد.

1399/07/28
|
11:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، امین هادی پور از محیط بانان آسیب دیده کشورمان در مصاحبه با برنامه «زمین 360 درجه» درمورد حادثه تلخی که در درگیری با متخلفان برایش رخ داده گفت: چهار فرد مسلح در تاریخ 26 فروردین ماه سال جاری به چادر زنبوداری کنار پاسگاه محیط بانی کارون واقع در استان خوزستان حمله کردند.

یک شخص درشت اندام درب کانکس محیط بانی را باز کرد و به پایم شلیک کرد، این چهار نفر دنبال کلید گاوصندوق بودند و سعی کردند که با شکنجه و ضربات پهلو و گذاشتن اسلحه روی شقیقه ام، کلید را بگیرند اما من همکاری نکردم. بعد از درگیری هم متأسفانه مدت انتظار برای عمل خیلی طول کشید و به دلیل عفونت شدید، پایم از بالای زانو قطع شد.

این محیط بان که قبل از مجروح شدن به عنوان نیروی پیمانی سازمان محیط زیست مشغول به کار بود گفت: سازمان در قبال من وظایفی دارد که تا حدودی انجام شده اما هنوز پیگیری و اقدام خاصی صورت نگرفته است. با اینکه وعده هایی داده شد اما هنوز ضاربان دستگیر نشدند و کسی هم مأمور پیگیری امور بیمه ای من نشده است.

این محیط بان از عدم امضای پرونده جانبازی اش تا به این لحظه انتقاد کرد و گفت: نامه ای که باید از طریق سازمان محیط زیست کشور ارسال می شد هنوز ارسال نشده و به نتیجه نرسیده است و بنده همچنان خانه نشین هستم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا از طرف سازمان محیط زیست پیگیری خاصی برای شما انجام می شود یا خیر گفت: متاسفانه مدتی است که خبری از همکاران سازمانی نشده و کسی هم پیگیر کارهای من نیست.

سازمان محیط زیست در زمانی که بیمارستان بودم به عیادتم می آمدند و وعده هایی می دادند، مهمترین خواسته ام این بود که یک پای مصنوعی هوشمند برایم تهیه کنند که همه هم قولش را دادند اما همچنان بلاتکلیف ماندم.

همچنین، فرهاد زندی فرمانده یگان محیط زیست استان تهران به مهمترین وظایف یگان اشاره و بیان کرد: رهبری و تدوین برنامه های عملیاتی جهت مقابله با شکار و صید غیرمجاز و تخریب محیط زیست، برنامه ریزی و اجرای دوره های آموزشی برای نحوه بکارگیری سلاح جهت استفاده محیط بانان و مأموران اجرایی برای دستگیری متخلفان از جمله وظایف یگان به شمار می روند.

وی همچنین تأمین اسلحه و مهمات و تجهیزات مورد نیاز محیط بانان، ساماندهی مجوز حمل سلاح سازمانی مأموران اجرایی، جمع آوری اخبار و اطلاعات مستمر درمورد تخریب محیط زیست و شکار و صید غیرمجاز و ارزیابی عملکرد محیط بانان مناطق را هم از دیگر وظایف یگان برشمرد.

زندی اضافه کرد: انجام اقدامات لازم برای همکاری با عوامل انتظامی در مأموریت های محوله و کشف جرم، ادامه پیگیری پرونده های قضایی متهمان، انجام هماهنگی با سایر دستگاههای اجرایی در انجام عملیات هایی اطفای حریق در مناطق چهارگانه، حفظ اموال و اماکن و پاسگاه های محیط بانی، همکاری با گشتهای تخصصی ویژه جهت پیشگیری از فعالیت مراکز غیرقانونی و کارگاه های تاکسی درمی از وظایف سخت یگان و فرمانده یگان به شمار می روند.

وی درباره وضعیت فعلی حراست از مناطق چهارگانه گفت: محیط بانان با این وضعیت تجهیزات از جانشان مایه گذاشته و از مناطق حراست می کنند.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران با اشاره به نقش موثر مردم و رسانه ها در حفظ محیط زیست تصریح کرد: مشکلات محیط زیستی در کشور به اندازه ای زیادی است که محیط بانان به تنهایی نمی توانند از محیط زیست حفاظت کنند لذا مردم و رسانه ها هم باید در این زمینه به ما کمک کنند تا شعار 80 میلون محیط بان عملیاتی شود.

زندی کمبود نیروی انسانی و نبود تجهیزات کافی را از جمله مشکلات محیط بانان عنوان کرد و گفت: بر اساس استاندارد جهانی، هر محیط بان می تواند از هزار هکتار حفاظت کند اما در ایران هر 7 هزار هکتار توسط یک محیط بان حراست می شود.

وی درمورد تجهیزات محیط بانان هم اینطور گفت: شکارچیان متخلف مجهز به تجهیزات روز هستند اما محیط بانان به تجهیزات نوین مجهز نیستند و در دستگیری شکارچیان متخلف نمی توانند اقدام موثرتری انجام دهند.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران، حمایت حقوقی و بیمه ای از محیط بان را موثر و مثبت خواند و گفت: لحاظ کردن جبران خسارت ها اعم از هزینه درمانی و پرداخت دیه در لایحه خیلی خوب بود اما بقیه موارد هم باید اصلاح شوند.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه