زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

میگلی نژاد در رادیو گفت‌وگو: سازمان شیلات، صید ترال کف را موقتاً ممنوع کند

مشاور رئیس سازمان محیط زیست در امور شیلات و آبزی پروری معتقد است که صید ترال کف باید برای مدتی ممنوع و فقط برای صید میگو و با تعداد شناورهای محدود انجام شود.

1399/08/03
|
10:45
|

به گزارش رادیو گفت وگو، دکتر ابراهیم میگلی نژاد مشاور رئیس سازمان محیط زیست در امور شیلات و آبزی پروری در برنامه «زمین360درجه» با اشاره به سه روش صید آبزیان در جنوب کشور گفت: یکی از این روشها، ترال است که خود ترال هم به سه دسته کف، میانی و سطحی تقسیم می‌شود.

وی افزود: به این نوع از صیادی (ترال)، صیادی کور هم گفته می‌شود زیرا صیدِ هدف ندارد و هر آنچه که در شعاع این تور باشد از سطح تا کف دریا را به پشت شناور کشیده و صید می‌کند.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست در امور شیلات و آبزی پروری یادآور شد: روش صید ترال قبل از انقلاب، فقط برای میگو و با 25 شناور انجام می‌شد و سایر صیادان هم از دو روش دیگر استفاده می‌کردند اما از دهه 70 به بعد صید ترال فراگیر شد بطوریکه لنج‌های صیادی هم وارد صید ترال شدند.

میگلی نژاد با بیان اینکه ابزارهای مدیریتی و کنترل کننده در اختیار شیلات نیست افزود: صید ترال به ویژه ترال کف علاوه بر تخریب بستر دریا از رشد و پرورش ماهی‌های ریز دریایی هم جلوگیری می‌کند.

وی متذکر شد: با توجه به اینکه میگو در کف دریا زندگی می‌کند صیادان برای صید میگو باید از روش ترال کف استفاده کنند اما نکته مهم این است که صید میگو نباید بیشتر از 45 روز ادامه پیدا کند.

این مقام مسئول درباره نقش سازمان محیط زیست در جلوگیری از این نوع صید گفت: مجوز صید آبزیان اقتصادی در دریا اعم از خلیج فارس، عمان و خزر بر عهده شیلات ایران است و سازمان محیط زیست نقشی در این رابطه ندارد.

قانون به سازمان شیلات این اختیار را داده که درمورد روش و زمان و محل صید تصمیم بگیرد اما تأکید ما این است که ترال کف به هیچ وجه در خلیج فارس و مناطق حساس که محل حضور مرجان و آبزیان نوزاد هستند انجام نشود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست از سازمان شیلات ایران درخواست کرد که از صید ترال توسط قایق، لنج و کشتی جلوگیری کند و فقط 45 روز به صیادان اجازه دهد و تعداد شناورهایی هم که صید ترال را انجام می‌دهند بسیار محدود و متناسب با میزان توده‌های میگو باشند.

میگلی نژاد با اشاره به پرورش بیش از 50 هزار تن میگو در سال گفت: ما نیز همچون دیگر کشورها می‌توانیم پنج سال به دریا فرصت دهیم تا ذخایرش را به طور طبیعی بازسازی کند و بعد از پنج سال با برنامه ریزی بهتر صید کف را انجام دهیم.

وی معتقد است که صید ترال کف باید برای مدتی ممنوع و فقط برای صید میگو و با تعداد شناورهای محدود انجام شود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست، شیلات ایران را متولی مدیریت صید و صیادی اقتصادی در جنوب و شمال کشور خواند و گفت: سازمان محیط زیست در جایگاه نظارتی با صیادان متخلف برخورد می‌کند کمااینکه امسال هم با کشتی‌های چینی و فانوس ماهیان و شناورهای ترال برخوردهای زیادی انجام شد.

میگلی نژاد با تذکر این نکته که فقط ترال نیست که توده زنده‌ی آبزی جنوب و شمال کشور را تحت الشعاع قرار داده گفت: آلودگی‌های نفتی نیز کیفیت تجدید نسل آبزیان را کاهش داده و از طرف دیگر فاضلاب شهری و صنعتی خیلی از شهرهای ساحلی هم به دریا ریخته می‌شود و ضربه سنگینی به تجدید حیات آبزیان وارد می‌کنند.

وی مطرح کرد: برای کنترل دریا باید شناور گارد در اختیار شیلات و سازمان محیط زیست قرار گیرد و اعتبارات لازم هم تأمین شود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست درباره حضور کشتی‌های چینی در آبهای ایران و صید فانوس ماهی (میکرو فیله) گفت: روش صید فانوس ماهی فقط ترال میانی است که برخوردی با کف دریا ندارد اما به دلیل نبود ابزار و شناور مدیریتی مناسب متاسفانه این شناورها به ساحل آمده و روش ترال کف را انجام می‌دهند.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه