زمین 360 درجه پنجشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

زمين 360 درجه

یك كارشناس محیط زیست عنوان كرد: ساختار ضعیف محیط زیست ناشی از نگاه مدیران بدون تخصص است

محمدحسین بازگیر در رادیو گفت و گو ضمن اشاره به ساختارهای ضعیف دستگاه‌های حفاظت کننده جنگل‌ها و مراتع گفت: بخش عمده این ساختار ضعیف به نگاه تصمیم گیران کلان دولت مربوط می‌شود.

1400/03/22
|
13:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مهندس محمدحسین بازگیر کارشناس محیط زیست با برنامه «زمین 360 درجه» درباره مهمترین اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه محیط زیست مصاحبه کرد.

مهندس بازگیر با بیان اینکه فضای خوبی روی جنگل‌ها و مراتع حاکم نیست گفت: حدود 12 درصد از اراضی ملی کشور در قالب منابع چهارگانه تحت حفاظت محیط زیست هستند و بقیه اراضی و منابع ملی تحت نظر سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور قرار دارند که هدف کلی مراقبت از اینها است.

وی منابع طبیعی را پایه‌های توسعه پایدار یک جامعه دانست و ادامه داد: دولت و سازمان متولی باید زیرساخت‌ها را فراهم و ظرفیت‌های موجود را بکار گیرد و آموزش‌های لازم را بدهد که متأسفانه هم با کمبود نیرو و تجهیزات مواجهیم و هم حمایت‌های قانونی صورت نمی‌گیرد.

این کارشناس محیط زیست ضمن اشاره به ساختارهای ضعیف دستگاه‌های حفاظت کننده جنگل‌ها و مراتع تصریح کرد: بخش عمده این ساختار ضعیف به نگاه تصمیم گیران کلان دولت در موضوع محیط زیست و منابع طبیعی مربوط می‌شود.

بازگیر خاطرنشان کرد: رؤسای سازمان حفاظت محیط زیست از سیاسی ترین افراد انتخاب می‌شوند در حالی که در این حوزه نیاز به افراد متخصص است.

این کارشناس در رادیو گفت و گو با بیان اینکه جلسات شورای عالی حفاظت محیط زیست دیر به دیر برگزار می‌شود اذعان کرد: یکی از دلایل عدم موفقیت این دولت در حوزه محیط زیست، عدم رسیدگی به برنامه‌های موازی با محیط زیست است و چرخه را از کار انداخته است.

وی آب را مسئله حیاتی کشور دانست و ضمن اشاره به کاهش روزانه سرانه مصرف آب برای هر نفر بیان کرد: اساسی ترین موضوع محیط زیست، مسئله آب و حقابه‌هایی است که از محیط زیست دریغ شده است.

بازگیر دولت و دستگاه‌ها را در حفظ و تخریب محیط زیست دخیل دانست و اظهار کرد: دولتها برای این حوزه باید از ظرفیتهای اجتماعی و مردم کمک گیرند که متأسفانه دچار ضعف‌هایی هستیم؛ همچنین آموزش‌های مربوط به محیط زیست از اقدامات مهم در این حوزه است و آموزش‌های رسمی کشور باید به این حوزه ورود کنند.

دسترسی سریع
زمین 360 درجه