انعکاس چهارشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

جوادی مطرح كرد: شبکه ملی اطلاعات؛ مهمترین زیرساخت فنی

جوادی در رادیو گفت‌وگو گفت: در ایران یک سند الزامات پیشگیری از بازنشر اطلاعات اخبار و وقایع خلاف واقع در شورای عالی فضای مجازی در حال خاک خوردن است که لازمه آن شبکه ملی اطلاعات به عنوان مهمترین زیرساخت فنی می باشد.

1400/03/22
|
12:03
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، سید مهدی جوادی، کارشناس حقوق بین الملل، حقوقدان با برنامه «انعکاس» درباره فضای مجازی مکمل رسانه های ماهواره ای از شایعه تا تخریب و رسالت جبهه انقلاب در فضای مجازی گفتگو کرد.

این حقوقدان رسانه های نوین را حمکرانی نوین تعبیر کرد و گفت: در این فضا با همان چیزی که در رسانه های سنتی می دیدیم، مواجه خواهیم بود اما بسیاری از شایعات و خبرسازی ها در این فضا انتشار یافته است.

جوادی دلیل قوت شایعه را خلأ اخبار صحیح دانست و تصریح کرد: دستگاه های رسانه ای ایران که اکثراً وابسته به نهادهای حاکمیتی هستند در انتشار اخبار، کُند و محافظه کارند و ناظر به حساسیت افکار عمومی عمل نمی کنند.

وی با بیان اینکه فضای رسانه ای و حتی دستگاه ها دولتی محافظه کار عمل می کنند گفت: بستر شکل گیری محتوا را خودمان ایجاد می کنیم که با اقدامات فعالانه تر می توان این خلأ را پر کرد.

این کارشناس حقوق بین الملل با بیان اینکه اخبار جعلی تنها متعلق به ایران نیست اذعان کرد: در سال 2019، 70 کشور دنیا مورد آماج اخبار جعلی بودند و برخی از این اخبار تأثیر شگرفی روی جریان سیاسی کشورها داشته است.

جوادی ضمن توصیه با استفاده از تجارب کشورها در مقابله با اخبار جعلی اذعان کرد: در ایران یک سند الزامات پیشگیری از بازنشر اطلاعات اخبار و وقایع خلاف واقع در شورای عالی فضای مجازی در حال خاک خوردن است و لازمه آن شبکه ملی اطلاعات است.

وی شبکه ملی اطلاعات را یکی از مهمترین زیرساختهای فنی برای مقابله با آسیب های فضای مجازی دانست و خاطرنشان کرد: برای حضور مردم در فضای مجازی باید پلتفرم ها را از طریق به رسمیت شناختن قانونی و الزام آن به پذیرفتن مبانی قانونی تنظیم گری کرد و ظرفیت های اطلاع رسانی و ایجاد مکانیزم سواد رسانه ای را فراهم کرد.

جوادی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه در هیچ جای دنیا به اندازه ایران، ولنگاری فضای مجازی نداریم، اذعان کرد: با نگاه های سیاسی و جزیره ای و مقطعی نسبت به نگاه های تخصصی و پایدار در سیاست گذاری و اجرا مواجهیم.

وی دستگاه های قضایی را مرحله آخر رسیدگی به اخبار جعلی دانست و تصریح کرد: باید به سمت تجمیع قوانین گام برداشت.

وی فضای مجازی را نه تنها یک ابزار بلکه نوعی سبک زندگی خواند و گفت: حاکمیت باید برای این مفهوم تمهیداتی بیاندیشد که از طریق سیاست گذاری ها، قانون گذاری و آموزش و افزایش مهارت و اقدامات فعالانه حاکمیت قابل وصول است.

***فضای مجازی؛ مهمترین بستر انتقال شایعات و شکل دهی افکار عمومی

مهدی محمدباقری، فعال رسانه ای و کارشناس حقوق با اشاره به تبدیل شدن رسانه به بستری برای جنگ روانی با هدف اثرگذاری وضعی روی گستره جغرافیایی مختلف با ابزار شایعه تشریح کرد: رسانه ها با توجه با گسترش وسیع، مهمترین بستر برای انتقال شایعات و شکل دهی افکار عمومی محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه امروز ابزار و بستر شایعات تغییر کرده است ادامه داد: موضوع شایعات مدتهاست به عنوان مهترین ابزار جنگ روانی دشمن برای کشورهایی که هژمونی غرب را قبول ندارند، شکل گرفته است.

این کارشناس با استناد به فرمایش رهبری تصریح کرد: فضای مجازی نوعی آرایش جنگی و فراتر از یک خبر است و بخشی از آن به مسئولان و بخشی را مربوط به مردم می دانند و به نظرم مردم باید روی سواد رسانه ای خود کار کنند.

وی از مغفول ماندن آموزش سواد رسانه ای سخن گفت و در ادامه فرمایشات رهبری گفت: پاسخگویی به شبهات در فضای مجازی توسط رهبری تأکید شده اند که دستگاه های مسئول و افراد دغدغه مند در این موضوع می توانند پاسخگو باشند.

محمدباقری در رادیو گفت و گو ضمن اشاره به افشاگری های کذب در فضای مجازی خاطرنشان کرد: برای قبولاندن امری به مردم باید اقناع سازی شود به گونه ای که منافع سیاسی تحت الشعاع نباشد.

دبیر مجمع فرزندان شهید شهرداری تهران در پایان مصاحبه خود، انحصار طلبی و ولنگاری را دو لبه حوزه رسانه عنوان کرد و گفت: اگر سواد رسانه را تقویت کنیم، مردم قطعاً درست را از نادرست تشخیص می دهند و با توجه به پدیده نوظهور اینترنت ماهواره ای، شبکه ملی را نه می توان راه اندازی کرد و نه کارکردی خواهد داشت.

وی متذکر شد: در شرایط موجود تنها راه اقناع مخاطب و آموزش سواد رسانه ای به آنهاست.

دسترسی سریع
انعکاس