صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

کرمانچی گفت: در سال، نزدیک به 80 هزار نفر بیمار مبتلا به سکته مغزی و عوارض آن داریم که در بعضی از موارد متاسفانه منجر به فوت و در بعضی از موارد دیگر منجر به معلولیت تا آخر عمر می شود.

جمشید کرمانچی (معاون فنی مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های مشمول مدیریت برنامه سکته های قبلی و مغزی وزارت بهداشت و درمان) در برنامه "روزنه " رادیو گفت و گو درباره وضعیت ایران در حوزه سکته های مغزی بیان کرد: 40 درصد مرگ و میر کشور بر اثر بیماری های قلبی و عروقی رخ می دهد. وقتی از بیماری های قلبی عروقی نام می بریم یعنی هم سکته های قلبی و هم سکته های مغزی را شامل می شود چون منشأ سکته های مغزی نیز مشکل عروقی یعنی انسداد عروق است.

او افزود: برآورد و پیش بینی مان این است که در سال، نزدیک به 80 هزار نفر بیمار مبتلا به سکته مغزی و عوارض آن را داریم که در بعضی از موارد متاسفانه منجر به فوت می شود و در بعضی از موارد دیگر با تاسف بیشتر منجر به معلولیت تا آخر عمر می شود. بنابراین سکته های مغزی یکی از مشکلات حاد کشور ماست. ما به سال های اخیر که نگاه می کنیم می بینیم که حدود 60 درصد از مبتلایان به عوارض سکته های مغزی در زیر سن 60 سال هستند که این نشان می دهد در سنینی که افراد یکی زندگی اجتماعی فعال دارند دچار این عارضه می شوند.

کرمانچی عنوان کرد: ما در کشور برای اینکه برای حل این مسئله قدمی برداریم در دو حوزه حتما باید فعالیت جدی داشته باشیم. در حوزه بهداشت بحث پیشگیری در حوزه قلبی و عروقی یکسان است. یعنی در بحث قلبی و مغزی مان تاکید اصلی مان بر این است که بتوانیم یک روش زندگی سالم داشته باشیم و این روش شامل عناصری می شود که عبارت است از فعالیت فیزیکی به میزان کافی، رژیم غذایی مناسب، کنترل چربی ها، شکر و نمک در غذا و کنترل افراد از جهت چاقی و لاغزی. در واقع روش زندگی سالم اصلی ترین و بهترین پیشگیری است.

وی ادامه داد: اما ما در برنامه هایمان به این موضوع اکتفا نکردیم و در برنامه های ملی و در سطح کشورمان پیش بینی کردیم و این برنامه را در حدود دو سال است که شروع کردیم که حال اگر افراد به هر دلیلی دچار سکته مغزی شدند چه نوع درمانی را به آنها ارائه دهیم تا کمترین عوارض بعد را مبتلا شوند، یعنی اول آنها را از مرگ نجات دهیم و دوم در مواردی دیگر از معلولیت دائم در آخر عمر پیشگیری کنیم. به همین جهت برنامه ای در سطح کشور تعریف شده به نام برنامه درمان سکته های مغزی که اصطلاحا به نام بیمارستانهای 724 معروف شده است یعنی در هفت روز هفته و در 24 ساعت این خدمت را ارائه می دهند در این برنامه اتفاقی که می افتد این است که بیمار به محض اینکه علائم اولیه سکته مغزی که شامل لکنت زبان، فلج نیمه ای از بدن و اختلال تکلم است را مشاهده می کند اگر بتواند در سه الی چهار ساعت اول به این بیمارستان ها مراجعه کند دارویی در کشور تامین شده و تحت پوشش بیمه قرار گرفته که با تزریق آن دارو بسیاری از این علایم برطرف می شود.

کرمانچی افزود: بنابراین آنچه که ما از مردم می خواهیم این است که اگر در نزدیکان، اطراف و دوستانشان یا در صحنه ای با فردی مواجه شدند که دچار این علائم شد، بلافاصله با اورژانس 115 تماس بگیرند چون اورژانس به خوبی می داند که در کدام بیمارستان ها این خدمت انجام می شود و بیمار را با کدی به نام کد سما (سکته های مغزی ایران) به آن بیمارستان می رساند و اگر فرد در زمان معینی سریعا به بیمارستان مربوطه برسد می تواند از این موضوع نجات پیدا کند و بدون علائم پس از یک الی دو روز به زندگی عادی و طبیعی خود بازگردد.

مرتبط با این خبر

  • روند برداشت چوب از جنگل ها نگران کننده است

  • روند رشد جمعیتی ایران رو به کاهش است

  • روزنه در خصوص پیوند اعضا در ایران سخن می‌گوید

  • فست فودها و ریزه خواری، عاملی برای پوسیدگی دندان ها

  • دوربین های نظارت شهری در کنترل ترافیک کمک زیادی کرده اند

  • ظهور توانایی بالقوه منابع آبی با اقدامات علمی امکانپذیر است

  • نوترون حرارتی به بافت بدن بیمار سرطانی آسیب نمی زند

  • ویتامین های B12، D و کلسیم؛ مکمل های لازم برای سالمندان

  • اولین و دومین سنگ مخزن نفتی ایران سنگ های کربناته است

  • ضرورت ها و آسیب های مکمل های غذایی برای سالخوردگان