روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل: با وجود تولیدات در حوزه نانو فیلم، وارد بازار نشده ایم

محمد حسن شاهوی بیان کرد: ایران در حوزه نانو فیلم ها تولید کننده است اما مهمترین بحث در فناوری های نوین بازار آن است که متاسفانه وارد بازار نشده است تا مردم از آن ها مطلع شوند.

1398/07/27
|
11:58

برنامه «روزنه» رادیو گفت و گو در خصوص نانو فیلم ها در صنایع غذایی با دکتر محمد حسن شاهوی عضو هیئت علمی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل، پژوهشگر بین المللی حوزه فناوری، مشاور رئیس بنیاد نخبگان و مسئول ارتباطی ستادهای توسعه فناوری در استان مازندران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد حسن شاهوی درباره نانو فیلم ها توضیح داد و گفت: در مهندسی به تمام لایه ها به نوعی عنوان فیلم داده می شود در حالی که عموم مردم آن ها را تحت عنوان نایلون و پلاستیک می شناسند اما مهندسین این لایه ها که ضخامت شان 0.2 تا 0.3 میلی متر است به عنوان فیلم های پلیمر می شناسند.

این پژوهشگر بین المللی حوزه فناوری افزود: اگر فیلم های پلیمری در ابعاد نانومتری ایجاد شود و از آن ها استفاه شود، از این فیلم ها به عنوان فیلم های نانویی نام برده می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تخصصی فناوری های نوین آمل با اشاره به اینکه نانو فیلم ها یک موضوع جدید است، عنوان کرد: نانو فیلم ها در ده سال اخیر در ایران و جهان بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در همین راستا در ایران کارهای زیادی انجام شده است؛ به عنوان مثال یکی از پروژه هایی که انجام شد در رابطه با ضایعات شیلاتی به عنوان یکی از معضلات کشور است.

وی افزود: کوسه های شانه سفید از ضایعاتی که داشتند، ژلاتین استخراج کردیم و با استفاه از نانو الیاف، فیلم هایی را در ابعاد مختلف ساختیم و از آن برای دورپیچ همبرگر معرفی کردیم. در حقیقت یک نانو فیلم خوراکی ساختیم که افراد می توانند پلاستیک دور هبرگر را همراه با خود همبرگر نیز میل کرد.

مشاور رئیس بنیاد نخبگان بیان کرد: ایران در حوزه نانو فیلم ها تولید کننده است اما مهمترین بحث در فناوری های نوین بازار آن است وگرنه در حوزه آزمایشگاهی تمام کارها انجام شده است و در رسانه های بین المللی نتایج را منتشر کرده ایم اما متاسفانه وارد بازار نشده است تا مردم از آن ها مطلع شوند.

مسئول ارتباطی ستادهای توسعه فناوری در استان مازندران درباره علل عدم تعامل با صنایع غذایی برای این محصول جهت انتشار در بازار اظهار کرد: علت اصلی این است که مسئله نانو فیلم ها هنوز جا نیافتاده است. در فناوری های نوین و ارتباط آن با صنعت احتیاج است به مواد اولیه بسیار زیادی دسترسی داشته باشیم اما چون هنوز پسماندها جمع آوری نشده است، تولید نانو فیلم در مقیاس مناسب صورت نمی گیرد و در نتیجه نمی توانیم بازار مناسب ایجاد کنیم.

دسترسی سریع
روزنه