روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

عضو هیئت علمی مركز سیاست علمی كشور: تمایز کشورها در «نوآوری» مشخص می‌شود

رضا نقی‌زاده اظهار داشت: ما به تدریج می‌توانیم بخشی از اقتصاد کشور را از شرکت‌های سنتی به شرکت‌های دانش‌بنیانِ مبتنی بر ارزش افزوده‌های بالا منتقل کنیم.

1399/05/22
|
11:00
|

برنامه «روزنه» با موضوع دانش مهندسی و نوآوری، در ارتباط تلفنی با دکتر رضا نقی‌زاده (رئیس حوزه معاونت پژوهش و فناوری و مشاور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و عضو هیئت علمی مرکز سیاست علمی کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

رضا نقی‌زاده در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: امروزه «نوآوری» فقط به موضوعات مرتبط با فناوری و تحقیقاتی محدود نمی‌شود.

وی تاکید کرد: توسعه اقتصادی کشورها در گرو رشد نوآوری قرار گرفته است.

عضو هیئت علمی مرکز سیاست علمی کشور افزود: در بسیاری از مواقع ما برای ماندگاری در یک سطح از اقتصاد – حتی بدون پیشرفت – نیاز داریم تا به حدی از نوآوری دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر «نوآوری» نقطه تمایز کشورهای مختلف به شمار می‌آید.

رضا نقی‌زاده با اشاره به این که هر پیشرفتی باید به تدریج مراحل لازم را سپری کند، اظهار داشت: هر کشوری برای توسعه نوآوری باید سطح مشخصی از توانمندی را به دست بگیرد.

وی افزود: «علم» و «فناوری» و «نوآوری» و «اقتصاد» زنجیره‌ای به هم پیوسته هستند و به طور مستمر در ارتباط با یکدیگر پیش می‌روند.

رئیس حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به مدلِ توسعه و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان، توضیح داد: آموزش و پرورش اولین بنیان و ریشه‌ی شرکت‌های دانش بنیان به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: افراد بعد از خروج از سیستم آموزش و پرورش، باید در دانشگاه‌های کشور مورد حمایت پژوهشی قرار بگیرند و بعد از دستیابی به طرح‌های پژوهشی به سمت راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان حرکت کنند.

عضو هیئت علمی مرکز سیاست علمی کشور با بیان این که در اکوسیستم نوآوری بازیگران متعددی صاحب نقش هستند، خاطر نشان کرد: «آموزش و پرورش» و «دانشگاه» و «زیرساخت‌های کارآفرینی و نوآوری» و «فضای کسب و کار» در شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان صاحب نقش هستند.

وی تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان زمانی به موفقیت می‌رسند که تمام حلقه‌ها و عوامل موثر در شکل‌گیری آن‌ها به درستی و در عین هماهنگی کار کنند.

به گفته نقی‌زاده، به طور متوسط 55 تا 65 درصد از استارتاپ‌های دانش‌بنیان مستقر در آمریکا در چهار سال اولِ کار از بین می‌روند.

وی ادامه داد: فضای استارتاپی آمریکا همواره پویایی دارد، چرا که این فعالیت همانند یک چشمه به طور مستمر جوشان و خروشان کار خود را ادامه می‌دهد.

عضو هیئت علمی مرکز سیاست علمی کشور با اشاره به افزایش فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور در ایران، اظهار داشت: ما به تدریج می‌توانیم بخشی از اقتصاد کشور را از شرکت‌های سنتی به شرکت‌های دانش‌بنیانِ مبتنی بر ارزش افزوده‌های بالا منتقل کنیم.

وی با اشاره به این که مساله شرکت‌های دانش‌بنیان از فضای کلی اقتصاد کشور خارج نیست، توضیح داد: تمام اشکالات و معضلات موجود در اقتصاد کشور در ترتیب فعالیت‌ شرکت‌های دانش‌بنیان موثر هستند.

نقی‌زاده اضافه کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان همیشه با میزان خطرپذیری بسیار زیادی کارهای خودشان را پیش می‌برند، بر همین اساس در مواقع نوسان و مشکلات اقتصادی ضررهای بیشتری را متحمل می‌شوند.

وی افزود: دولت و حاکمیت باید امکاناتی را فراهم کنند که شرکت‌های دانش‌بنیان از حمایت‌های پایه‌ای در حوزه فعالیت‌های خود برخوردار باشند.

دسترسی سریع
روزنه