صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه ها از ساعت 18:30 به مدت 30 دقیقه

معاون رئیس جمهور در امور زنان گفت:حضرت امام خمینی(ره) با اعتقاد به اینکه زنان باید در مقدّرات اساسی کشور دخالت کنند فضای جدید و ویژه ای را برای پیشرفت زنان ایجاد کردند.

معصومه ابتکار،معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در گفتگو با برنامه ی روز و شب رادیو گفت و گو پیرامون تحلیل عملکرد 40 ساله ی انقلاب اسلامی در حوزه ی زنان و خانواده اظهار داشت: قطعا مخالفین نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به جریان انقلاب انتقادات سختی دارند زیرا آنها معتقدند که اگر انقلاب نیز اتفاق نمی افتاد تحولاتی که امروز منجر به پیشرفت ایران شده روی می داد.

وی افزود: واقعیت این است که در برخی از زمینه ها مثل حضور زنان، انقلاب شرایط ویژه و جدیدی را فراهم آورد.

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان تصریح کرد: قبل از وقوع انقلاب، در عرصه ی آموزش بسیاری از خانواده ها مانع حضور دختران در دانشگاه و مدارس بودند اما با وقوع انقلاب خانم ها با شدت زیادی به عرصه ی آموزش وارد شدند بطوریکه آمار 35 درصدی سواد به بالای 85 درصد رسید و قریب 2 دهه است که حدود 60 درصد ورودی دانشگاه ها را حضور خانم ها پر کرده است.

وی با بیان اینکه علیرغم پیشرفت های زیادی که پس از انقلاب در عرصه ی زنان بوجود آمده مشکلاتی نیز وجود دارد به رادیو گفت و گو گفت: ارزیابی ما از چهل سالگی انقلاب باید مطابق آمار،به دور از تعصب و مبتنی بر واقعیت باشد لذا باید گفت نرخ رشد در این سالها و در عرصه ی زنان بسیار کم نظیر بوده بطوریکه قبل از انقلاب صرفا 5 درصد از زنان ایرانی با سواد بودند اما پس از انقلاب این آمار به 27 درصد رسیده است.

ابتکار تحصیلات دانشگاهی را در دوره ی پهلوی امری لوکس تعریف و خاطر نشان کرد:اکنون در شرایط پس از انقلاب تحصیلات زنان به امری عمومی و همه گیر تبدیل شده البته همت زنان ایرانی و فراهم آوردن زمینه برای حضور زنان توسط انقلاب نباید فراموش شود.

وی در برنامه ی روز و شب رادیو گفت و گو اذعان کرد: در عرصه ی ورزش و حضور زنان در آن ناگفته نماند که قبل از انقلاب خانواده های مذهبی خیلی موافق حضور زنان نبودند اما پس از وقوع انقلاب نگاه ها کاملا تغییر کرد و این تغییر مدیون نگاه پیشروی حضرت امام خمینی (ره) است زیرا ایشان فرمودند زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کرده و حضور داشته باشند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده بیان داشت: حضرت امام خمینی (ره) با در نظر گرفتن چارچوب و شرع مقدس،حضور زنان در عرصه ی ورزش را عاملی برای پیشرفت و نه محدودیت تعریف کردند و در عین حال مسیر بسیاری از عرصه ها را به روی زنان گشودند.

معصومه ابتکار با تصریح اینکه در حال حاضر یک سوم از تیم اعزامی به مسابقات آسیایی را زنان تشکیل می دهند افزود: امسال یک سوم از مدال های افتخار را زنان دریافت کردند ضمن انکه در هر فدراسیون ورزشی در کشور یک نایب رئیس خانم وجود دارد.

وی وجود فضای مذهبی در کشور را کمک رسان توصیف و خاطر نشان کرد: فضای مذهبی باعث شد اشتغال زنان در فضایی سالم و به دور از فحشا شکل بگیرد و در کنار این مسئله حضور زنان در عرصه ی سیاسی نیز اهمیت دارد زیرا یکی از زوایای عدالت جنسیتی در این حضور خلاصه می شود.

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان در بخش پایانی اظهارات خود در رادیو گفت و گو در پاسخ به این سوال که آیا این ادعا که حضور زنان بعد از انقلاب موثرتر و پر رنگ تر شده یک واقعیت است؟ اظهار داشت: قطعا انقلاب فضای نوینی را برای زنان ایران ایجاد کرد و با یک ضربه تمام محدودیت ها و فضاهای منفی دوران پهلوی را از میان برداشت زیرا فضای سیاه پهلوی جایی برای بیان انتقاد به حاکمیت و طرح موضوعات نبود.

دکتر ابتکار با اشاره به تدوین گزارش تحولات جامعه ی زنان کشور براساس آمار سرشماری سال 1395 در 40 شاخص وضعیت زنان اذعان کرد: در عرصه ی سواد و آموزش عالی تحولات بسیار زیادی صورت گرفته که بر اساس آمار منتشر شده ای که در دست داریم نرخ باسوادی زنان طیّ این 40 سال از 35 درصد به 84 و 4 دهم درصد افزایش یافته است.

وی با تصریح اینکه در سال 1357 صرفا 11 نویسنده ی زن داشته ایم اظهار داشت: هم اکنون 28 هزار و 239 زن پدید آورنده ی کتاب و نویسنده داریم ضمن آنکه رقم 5 و 3 دهم درصدی زنان شاغل دوران پهلوی به 46 و 9 دهم درصد رسیده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده میزان امید به زندگی در زنان را در سال 1355 ، 56 سال و در حال حاضر 75 سال و نیم ذکر کرد و افزود: میزان نرخ بازماندگان از تحصیل دختر قبل از انقلاب 39 درصد بوده که در حال حاضر این رقم به زیر 3 درصد رسیده که البته با گفتگو با علمای اهل سنت در نقاط مرزی در صدد برنامه ریزی برای به صفر رساندن این رقم هستیم.

مرتبط با این خبر

  • دشمنی آمریکا با ایران بر سر مبانی انقلاب است

  • ایران؛ رتبه اول آسیا در راه آسفالته روستایی

  • پیشرفت حوزه ی بهداشت ،مرهون ادغام وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی است

  • انقلاب، سینمای سخیف پهلوی را به سینمایی اخلاق مدار تبدیل کرد

  • پیشرفت 4دهه ای ایران،حاصل خود اتکایی است

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • رهایی از تعلیم و تربیت غربی هدف غایی انقلاب است