تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنگ

فلاح فر: صداقت رکن اصلی هنر و هنرمند ارزشی است

کارشناس هنرهای تجسمی گفت: هنر از "صداقت" سرچشمه می گیرد و یکی از ارکان اصلی هنر و هنرمند "صداقت" است.

1399/01/02
|
11:54
|

برنامه " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و در ارتباط تلفنی با سعید فلاح فر کارشناس و منتقد در حوزه هنرهای تجسمی به روی آنتن رفت.

فلاح فر در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: ما یک مشکل بزرگ اجتماعی داریم و آن هم اینکه صداقت انسانی را به شدت از دست داده ایم.

وی افزود: هنر را می توان از زوایا و بینش های مختلف تعریف کرد اما قطعاً همه بینش ها و شیوه های تعریف هنر در یک موضوع مشترکند و آن هم اینکه هنر از "صداقت" سرچشمه می گیرد و یکی از ارکان اصلی هنر و هنرمند "صداقت" است.

کارشناس هنرهای تجسمی ادامه داد: مشکل اساسی امروز ما این نیست که در هنرهای تجسمی طراح خوب نداریم بلکه دچار بحرانی به نام عدم صداقت اجتماعی شدیم که آسیب های عمیق تر و جدی تر به هنر وارد کرده است.

فلاح فر با اشاره به رویدادها و اتفاقات اخیر در حوزه هنرهای تجسمی گفت: برخی افراد پیشکسوت و موجه آثار هنری را کپی می کنند و از قضای روزگار کسانی که باید با این کار مقابله کنند متاسفانه با این افراد همراهی می کنند، علاوه براین جوانان تحصیلکرده رشته هنرهای تجسمی را هم داریم که دوست دارند ره صدساله را یک شبه بروند و برای رسیدن به شهرت و پول به هر ترفند اخلاقی و غیراخلاقی متوسل می شوند.

وی اضافه کرد: برخی افراد مرجع با عناوین بزرگ تلاش کردند که اسم صنعت هنر را هنر بگذارند درحالیکه از آن ها انتظار می رود تعریف درستی از هنر به نسل جوان و مخاطب حرفه ای ارائه کنند اما برعکس سوء تفاهمات و توهمات جدی را در فهم هنر به دست آوردند.

کارشناس هنرهای تجسمی این مسائل را ناشی از نگاه های سیاسی، اقتصادی و مبتنی بر عدم صداقت به حوزه هنر دانست و تصریح کرد: نمی توان از جامعه ای که سلامت های رفتاری آن دچار اختلال شده انتظار تولید آثار هنری خوبی را داشت و در مقابل نمی توان از جامعه هنری که هنر خوب و تفکر هنری سلامت را تولید نمی کند انتظار تولید یک جامعه سالم را داشت.

فلاح فر پالایش سوء تفاهمات حوزه هنرها را ضروری خواند و گفت: ایجاد گفتگوی سلامت بدون منفعت طلبی های شخصی، نزدیک بینی های آسیب پذیر در حوزه هنرها و همچنین آگاهی بخشی به جوانان درباره هنر واقعی الزامی است.

وی افزود: عجیب است که هنرمند نسل امروز ما در آتلیه خود می نشیند نه با مردم حرف می زند نه کتاب می خواند و در واقع همه ارتباطش با جامعه را قطع کرده اما فکر می کند که در آتلیه خود به اتفاقات عجیب و غریب هنری دست پیدا خواهد کرد.

کارشناس هنرهای تجسمی اظهار داشت: ما از وضعیت واقعی هنر دور افتادیم و همانطوریکه تفاوت پول و ثروت را نمی دانیم تفاوت هنر و صنعت هنر و تفاوت اخلاق و رفتارها را هم نمی دانیم و در یک بلاتکلیفی از دانش و دانایی و توهمات اجتماعی دست و پا می زنیم و به جایی هم نمی رسیم.

وی با تأکید بر اینکه باید مخاطب و نسل جدید هنرمندان را از توهمات دور نگه داریم و فضای سالمی را ایجاد کنیم تا هنر نفس بکشد گفت: در وهله اول باید به سلامت جامعه خود و اصل صداقت توجه کنیم و به این فهم برسیم که فقط با صداقت می توان به هنر رسید.

فلاح فر در پایان این مصاحبه رادیویی، مطالعه کتاب گلستان سعدی را در ایام تعطیلات نوروزی پیشنهاد و از علاقمندان هنر درخواست کرد که بخشی از مطالعات خود را بر حوزه رمان و شعر متمرکز کنند.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنگ