تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنگ

مدیركل اداره هنری و تجسمی وزارت ارشاد: هنرهای تجسمی کشورمان امسال به عموم جامعه معرفی می شوند

هادی مظفری گفت: ما در سال 1399 تلاش خواهیم کرد تا هنر استانها را بیشتر از قبل به فضای عمومی جامعه معرفی کنیم.

1399/01/10
|
09:50
|

ویژه برنامه نوروزی " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و در ارتباط تلفنی با دکتر هادی مظفری مدیرکل اداره هنری و تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به روی آنتن رفت.

مظفری در مصاحبه با رادیو گفت و گو در رابطه با اقدامات انجام شده در عرصه تجسمی گفت: بخش اول تاباندن نور به هنر استان ها و شهرستان هایی بود که تا پیش از این آوازه آنها کمتر به گوش رسیده بود و یا در مهجوریت به سر می بردند، ما در سال 1398 به سراغ هنرمندان در جای جای ایران عزیز رفتیم و هنر آنها را در سطح ملی و حتی بین المللی معرفی کردیم.

مدیرکل اداره هنری و تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ما در سال 1398 برای بار هشتم در پنجاه و هشتمین دوره هنر ونیز (بزرگترین رویداد هنری دنیا) و با تمام قدرت و بهترین شرایط شرکت کردیم و برای اولین بار، ایران در بین 98 کشور شرکت کننده جزو شش کشور جذاب و برتر این دوره مطرح شد.

وی رونق نسبتاً قابل قبول بازار هنر در فضای گالری ها و استقبال مردم برای خرید آثار هنری را مثبت و گامی رو به جلو ارزیابی کرد و گفت: البته در پایان سال 1398 به دلیل شرایط اقتصادی و شیوع بیماری کرونا دچار افت شدیدی در این حوزه شدیم اما به طور کلی بازار هنر مسیر رو به رشدی را طی کرد.

مظفری تصریح کرد: هنرهای تجسمی در سال 1398 تلاش جدی کرد تا بیشتر خودش را به بخش عمومی جامعه معرفی کند.

مدیرکل اداره هنری و تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با "جشنواره تجسمی جوان در استان ایلام" گفت: اینکه می گوییم "ایران فقط تهران نیست" را باید در عمل هم ثابت کنیم. بنده معتقدم ایران فقط تهران و شیراز و اصفهان و مشهد هم نیست ما استان های دیگری هم داریم که هنر در آن ها متبلور و در حال رشد است اما کمتر به سراغشان رفتیم.

این مقام مسئول با اذعان به اینکه افزایش زیرساخت هایی مانند هتل، فضاهای اقامتی، رستوران و سرویس های عمومی در این استان های بزرگ آن ها را ممتاز کرده و رویدادهای هنری هم بیشتر به این استانها خلاصه شده است افزود: این در حالیست که هنر سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی و دیگر استانها کمتر از استانهای مطرح کشورمان نیست و لذا ما هم جشنواره های مختلفی را در این استانها و برای برجسته سازی هنر آن ها برگزار کردیم.

مظفری عنوان کرد: ما در سال 1399 تلاش خواهیم کرد تا هنر استانها را بیشتر از قبل به فضای عمومی جامعه معرفی کنیم. شاید یکی از اقدامات جدی و ضروری در سال 1399 برگزاری بازارهای هنر در استانهای کشورمان و برگزاری نمایشگاه های مهم در دنیا باشد تا هنر استان های مختلف را در یک بسته بندی درست و فضای مشخص معرفی کنیم.

مدیرکل اداره هنری و تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان ابراز داشت: امیدوارم با پایان مرمت موزه هنرهای معاصر در اوایل سال 1399 شاهد رویدادهای بسیار مهمی در حوزه هنرهای تجسمی نیز باشیم.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنگ