تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنگ

گپی با حسین‌تادی در رادیو گفت‌وگو؛ توجه ویژه هنرشناسان هلندی به طراحی ایرانی

برگزار کننده نمایشگاه "هنر بدون مرز" در هلند از توجه ویژه هنرمندان هنر به طراحی ایرانی سخن گفت و افزود: برپایی این نمایشگاه اتفاق خوبی برای کشورمان بود.

1399/08/04
|
09:00
|

حسین طادی در ارتباط زنده تلفنی با برنامه "تقاطع فرهنگ" در رابطه با حاصل ارتباطاتِ مجازی که به نمایشگاه "هنر بدون مرز" منتج شد، اظهار کرد: آثار بنده و امیرمحمد زاده در این نمایشگاه در معرض دید عموم مردم هلند و سایر علاقمندان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ما سال‌ها مشغول طراحی معاصر در بعد تئوریک و عملی هستیم و به جهت نمایش این آثار در هلند، از ما دعوت بعمل آمد.

طادی با اشاره به مباحث طرح شده در این کشور پیرامون طراحی معاصر ایران، افزود: ما به نمایندگی از طراحان بزرگ کشور در این نمایشگاه حضور داشتیم و هنرشناس بزرگ هلندی سخنرانی افتتاحیه این نمایشگاه را بر عهده داشت.

این طراح و کیوریتور با اشاره به دقت نظر هلندی‌ها نسبت به هنر و طراحی ایرانی و تاثیر پذیری از ابعاد علمی و به روز ایرانی، خاطرنشان کرد: برپایی این نمایشگاه اتفاق خوبی برای کشورمان بود.

طادی همچنین به پتانسیل‌های ارتقاع یافته طراحی معاصر ایرانی اشاره کرد و گفت: ما توان برپایی سخنرانی‌های اندیشه ورز و نمایشگاه‌های متعدد را در بسیاری کشورهای اروپایی داریم؛ کما اینکه خانه طراحی حضور متفاوتی در این کشورها داشته و هنرمندان ایرانی نماینده هم صنفان خود خاصه بصورت مستقل و بدون هیچ حمایتی در سایر کشورها بوده‌اند.

وی اضافه کرد: گاه در هنر تجسمی چنین تصور می‌شود که قادر به برقراری هنری اندیشه ورز نیستیم ولی با برپایی چنین نمایشگاه‌هایی قادر به بروز و ظهور چنین نگاه‌هایی هستیم که حتی تحسین هنرشناسان مطرح خارجی‌ها را جلب می‌کنیم که به معنایی دریافت تاییدیه از آن‌ها نیست.

طادی این رخداد‌های هنری را برای شناسایی هرچه بیشتر هنر کشورمان به سایر ملل موثر دانست و افزود: طراحی معاصر ایران طیف متعددی را دربر دارد. عده‌ای خاصه در بعد شاکله‌های ایرانی کار می‌کنند که شخصا نقدهایی بر آن وارد می‌دانم ولی قسمی دیگر کاری عمقی تر می‌کنند و نشانه‌های ایرانی را در آثار خود متبلور می‌سازند.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنگ