تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 17:00 به مدت 80 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

تاریخ شفاهی سینمای ایران از زبان "آقای شادی"

نویسنده کتابی درباره "علیرضا خمسه" به درون مایه این کتاب که در قالب مصاحبه‌ای بلند نگاشته شده است، اشاره کرد و در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو این اثر را بازگو کننده تاریخ شفاهی سینما برشمرد.

1400/09/06
|
11:15
|

علی رستگار در برنامه " تقاطع فرهنگ" رادیو گفت‌وگو درباره کتاب "ماموریت آقای شادی" با اشاره به صرف زمانی دو ساله برای نگاشتن این کتاب در کنار مشغله‌های روزنامه نگاری، گفت: آقای خمسه از صفر تا صد در نگارش این کتاب ما را حمایت کردند. ایشان در دهه 60 و 70 یکی از دو کمدین برتر سینمای ایران –در کنار اکبر عبدی- بودند و در این کتاب که در قلب مصاحبه‌ای طولانی نگاشته شده است، به نقش و جایگاه ایشان اشاره کردیم.

وی این کتاب را به نوعی تاریخ شفاهی سینمای ایران خواند و افزود: در این کتاب به روند سینمای کمدی ایران پرداختیم؛ چنانچه در این کتاب از آثار دهه 60 به عنوان بهترین ساخته‌ها یاد کردیم. این کتاب از کودکی و نوجوانی و جوانی آقای خمسه آغاز می‌شود؛ سپس سراغ گروه نمایشی ایشان می‌رود و به کارهای پیش و پس از انقلاب می‌پردازد. ضمن اینکه از کارهای سینمایی ایشان از جمله "مرگ یزدگرد" به کارگردانی بهرام بیضایی تا کارهای کودک ایشان مثل "هوشیار و بیدار" تا "پایتخت" یاد می‌کند.

به گفته رستگار این کتب نگاهی به شکل گیری و جریان سازی 6 فصل سریال پایتخت دارد و شخصیت "بابا پنجعلی" را موشکافی کرده است.

وی در پاسخ به سوال مجری کارشناس رادیو گفت‌وگو که در خصوص عدم حضور این شخصیت در تازه‌ترین قسمت پایتخت پرسید، اظهار کرد: درباره این بخش نیز در کتاب صحبت شده است ولی اجازه دهید در پاسخ به این پرسش، مخاطبین را دعوت به خوانش کتاب کنیم.

این نویسنده و روزنامه نگار در رادیو گفت‌وگو افزود: معتقدم ظرفیت حضور ایشان باز هم وجود داشت ولی با توجه به ویژگی‌های تلویزیون، شاید حضور مجدد ایشان در این سریال شدنی باشد.

رستگار در عین حال به نحوه تولید محتوای کتاب اشاره کرد و گفت: آقای خمسه به صورت حضوری، تلفنی و با استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی با ما همراه بودند و اگر صبر و همدلی ایشان نبود، نگارش و تدوین این کتاب میسر نبود. ایشان در دانشگاه ملی سابق –شهید بهشتی کنونی- رشته روانشناسی را پی گرفتند و سپس به صورت تخصصی هنرهای نمایشی و بازیگری پانتومیم را در فرانسه خوانده‌اند. درباره روانشناسی هم با ایشان گفتگو کردیم و پرسیدیم که این رشته در هنر بازیگری چه تاثیراتی داشته است.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)