گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

عضو دپارتمان سیاسی مركز پژوهشی آرا مطرح كرد: گام دوم با تکیه بر غرب قابل اجرا نیست!

پاک اندیش مطرح کرد: به منظور تحقق حکمرانی خوب در جامعه اسلامی باید افرادی گمارده شوند که به نظریه نظام انقلابی ایمان و باور داشته باشند یعنی نمی توان دل در گرو غرب داشت و هم انقلابی بود.

1398/08/25
|
12:15
|

برنامه " گام دوم " بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و تحقق حکمرانی مطلوب با حضور ، آرش پاک اندیش ، عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا، مدرس دانشگاه و پژوهشگر سیاسی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

آرش پاک اندیش در آغاز ، پیشینه واژه حکمرانی خوب را مربوط به دهه 1980 دانست و اظهار کرد : این واژه توسط سازمان ملل و بانک جهانی در ادبیات توسعه مطرح شد و شاخص هایی مانند مشارکت ، شفافیت ، مسئولیت پذیری ، عدالت و کارایی برای آن در نظر گرفته شد که با مفاهیم اسلامی ما نیز تطابق دارد.

وی افزود : رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم معیارهایی را برای داشتن حکمرانی مطلوب و دستیابی به تمدن نوین اسلامی در آغاز دهه پنجم انقلاب برشمرده اند که مهمترین آن بازگشت به اصول و ارزش های انقلابی است که در سال 57 رخ داد. این اصول شامل عدالت ، بسط ، تبیین و گسترش اندیشه اسلامی در نهادهای اجرایی کشور است.

به عقیده پاک اندیش عامل اصلی ایجاد حکمرانی مطلوب در جامعه ای همچون ایران ، انسجام است ، به عبارت دیگر تا زمانی که انسجام سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی به معنای واقعی کلمه در کشور شکل نگیرد امکان تحقق حکمرانی مطلوب امکان پذیر نخواهد بود.

این کارشناس سیاسی به حساسیت و انتقاد رهبری به موضوع اشرافیت که برخی از مسئولین از دهه 70 در پیش گرفته اند ، اشاره کرد و گفت : تاکید مقام معظم رهبری به عدالت ، مرزبندی با دشمنان ، استقلال خواهی و نگاه به توسعه درون زا ، مفاهیمی است که در بستر انقلاب اسلامی معنادار است.

پاک اندیش اضافه کرد : زمانی که عالی ترین مقام یک کشور ، سیاست های کلان را در حوزه سیاست خارجی و داخلی ابلاغ می کند از قوای سه گانه انتظار می رود برای تبیین حکمرانی خوب هماهنگی و انسجام داشته باشند تا به آرمان هایی که رهبر انقلاب به عنوان چشم انداز و راه تحقق تمدن نوین اسلامی در بیانیه گام دوم متصور شده اند، دست یابیم.

وی با تاکید بر اینکه لازمه رسیدن به حکمرانی خوب ، دستیابی به فهم و گفتمان مشترک در ارتباط با آرمان های اسلامی است ، عنوان کرد : اگر قوه مجریه برخلاف این رهنمودها و سیاست ها گام بردارد و در کنار آن ، قوه مقننه نظام در مسیر مشخص شده حرکت و قانونگذاری نکند ، مطمئنا حکمرانی مطلوب در جامعه اسلامی تحقق نخواهد یافت.

عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا خاطر نشان کرد : به منظور تحقق حکمرانی خوب در جامعه اسلامی باید افرادی گمارده شوند که به نظریه نظام انقلابی که رهبری در بیانیه گام دوم به آن پرداخته اند ایمان و باور داشته باشند. در واقع نمی توان دل در گرو غرب داشت و هم انقلابی بود .

پاک اندیش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا رهبری بر انقلابی ماندن حوزه ، دانشگاه و مسئولین تاکید دارند ، توضیح داد : از منظر دیده بان نظام ، انقلابی ماندن به این معناست که نگاه مسئول اجرایی کشور به توسعه درون زا باشد و به این اصل ایمان داشته باشد که اگر از اقتصاد و پتانسیل درونی کشور استفاده کند به سمت رشد و پیشرفت خواهد رفت.

وی اضافه کرد : رهبر معظم انقلاب در این راستا گزاره معروف برجام را مطرح می کنند . ایشان با تاکید بر این موضوع که " اقتصاد کشور از مسیر برجام عبور نخواهد کرد " ، این اصل را یادآوری می کنند که توسعه کشور از راه تکیه بر توان داخلی محقق می شود.

دسترسی سریع
گام دوم