گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

كارشناس آینده پژوهی: گام دوم نقطه مقابل تحقیر جوانان در دوره پهلوی است

دکتر مازیار عطاری گفت : منت گذاری بر دانشجو و تحقیر جوانان رویه ای بود که شاه در پیش گرفته بود اما گام دوم با تکرار بر ظرفیت و توانمندی جوانان و دانشگاهیان درست در مقابل آن جریان قرار دارد.

1398/09/23
|
15:00
|

برنامه " گام دوم " با موضوع دانشجو، دانشگاه، جایگاه آن دربیانیه گام دوم با حضور دکتر مازیار عطاری ، آینده پژوه روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مازیار عطاری در آغاز به اهمیت جایگاه جوانان در گام دوم اشاره کرد و گفت : منطقی که این بیانیه بر اساس آن به جوانان و به خصوص دانشجویان تکیه می کند ، روحیه جهادی و انقلابی این قشر است.

وی افزود : قشر دانشجو به دلیل جوانی ، فطرت پاک ، شناخت و سواد بالاتر نسبت به جامعه ، می توانند حرکت های جهادی و انقلابی پویا انجام دهند. وقتی این توانایی با ابزار و دانش روز ترکیب می شود توان دو صد چندان پیدا می کند.

این کارشناس آینده پژوهی گام دوم را یک بیانیه امیدبخش برای همه اقشار جامعه دانست و عنوان کرد : این متن یک سند آینده نگرانه است که کارکرد آن ارائه چشم انداز و تصویر بلند مدت برای کل جامعه است. رهبری با نگاه ویژه ای که به علم و به تبع آن دانشگاهیان دارند تصویری طراحی کرده اند که با تصاویر که در پیش از انقلاب و اکنون موجود است ، تفاوت دارد.

عطاری با بیان اینکه بیانیه گام دوم پتانسیل بالایی درخصوص تشریح آینده و رویدادهای آن دارند ، اظهار کرد : اگر به صورت علمی تصویر بیانیه را با سایر تصاویر متعارضی که اکنون با قوت بسیار زیاد در جامعه مطرح است مقایسه و از لحاظ انسجام داخلی بررسی کنیم متوجه ظرفیت های بیانیه خواهیم شد.

وی در ادامه برنامه گام دوم رادیو گفت و گو اضافه کرد : به همین دلیل رهبری در بیانیه تاکید دارند که به گذشته نگاه واقع بینانه و منطقی داشته باشیم تا بتوانیم از آن درس بگیریم .

این آینده پژوه به گذشته ایران در دوران پهلوی اشاره کرد و گفت : منت گذاری بر دانشجو ، تحقیر پزشکان و استادان و عدم شناخت و ارتباط با آنها و ترسیم و توهم پیشرفت برای ایران از جمله ویژگی های بارز محمدرضا پهلوی بود.

عطاری افزود : در مقایسه با آن دوران ، راهبرد های مقام معظم رهبری را در گام دوم مشاهده می کنیم که اصول فوق را بیان نمی کند ، در عوض یک برنامه برای آینده ارائه می دهد که وظیفه ما این نیست که بند بند آن را عملیاتی کنیم بلکه باید به عنوان یک تصویر روشن از آینده مورد توجه قرار دهیم.

وی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : نخستین و ریشه ای ترین جهاد که رهبر معظم انقلاب برای جوانان در بیانیه گام دوم مطرح کرده اند کاشتن نهال امید در جامعه است. تقریبا نیمی از متن بیانیه گام دوم ، به فطری بودن انقلاب و همسو بودن آن با روحیه جوانان اشاره کرده است و بر استمرار مسیر انقلابی تاکید دارد.

دسترسی سریع
گام دوم