سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

علیرضا نصراصفهانی: آینده از آنِ منابع طبیعی و نیروی انسانی کارآمد است

یک پژوهشگر آینده‌پژوهی با اشاره به تاکیدات گام دوم در بهره مندی از جامعه نخبگانی گفت: اگر مطابق نگاه رهبری حرکت کنیم، در می یابیم منابع طبیعی و نیروی انسانی کنارهم نیاز کشور برای رسیدن به آینده بهتر است.

1398/06/02
|
14:30
|

برنامه "سیاست‌نامه" با موضوع (بیانیه گام دوم، ظرفیت‌های طبیعی و ظرفیت‌های انسانی) با حضور دکتر علیرضا نصراصفهانی، عضو هیئت علمی دانشگاه و پژوهشگر آینده‌پژوهی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‎وگو شد.

علیرضا نصر اصفهانی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: به نظر می‌رسد در یکسری حوزه‌ها دچار تورم پژوهش شدیم، یعنی در بعضی حوزه‌ها تحقیقات و پژوهش‌های زیادی انجام شده، بدون این‌که توجه به تکرار و کاربرد آنها داشته باشیم. از آن‌طرف در یکسری حوزه‌های دیگر دچار یک فقر مطالعاتی هستیم، اما در برخی حوزه‌ها که کار کردیم نتایج آنرا برای مثال در حوزه نانو و رباتیک دیدیم. لذا با توجه به رسیدن به گام دوم باید بررسی یا رویه جدید داشته باشیم و یک نهضت جلوگیری از خام‌فروشی و بهره‌وری ایجاد کنیم. لذا به نظر می‌آید رویکرد جدید جلوگیری از خام‌فروشی و بهره‌وری می‌تواند خیلی به ما در استفاده از منابع طبیعی و انسانی کمک کند.

پژوهشگر آینده‌پژوهی ادامه داد: در بخش کشاورزی بهره‌وری یک دهم است، اگر این میزان به هفت دهم میانگین بهره‌وری جهانی برسد و در کنار آن بتوانیم از تکنولوژی و فناوری نوین در این حوزه استفاده کنیم، ارزش اقتصاد کشاورزی ما 28 برابر خواهد شد. از طرفی در حوزه معادن نیز شرایط کنونی چندان به نفع ما نیست، زیرا رویکرد فعلی در معادن تنها خام فروشی است، خام فروشی که ارزش افزوده‌ای برای ما ندارد. امروز با استفاده از سامانه بهره‌وری که ایجاد کردیم مانند سامانه هوشمند گمرک که در بخش اداری دایر شده، توانسته در بخش نیروی انسانی بهره‌وری را افزایش دهد، ما برای سایر بخش‌ها نیز به چنین سامانه بهره وری نیازمندیم. بنابراین نهضت جلوگیری از خام فروشی باید در بخش کشاورزی، معادن و نیروی انسانی در گام دوم انقلاب اسلامی از سوی مسئولان به صورت جدی دنبال شود.

علیرضا نصر اصفهانی گفت: به نظرم بعضی روایت‌ها در حال ساخته شدن است، یعنی ما روایتی را بیان می‌کنیم بعد آن روایت در میان مردم رونق می‌گیرد و بعد از مدتی این روایت، روایتی می‌شود که در اذهان مردم جای می‌گیرد. امروز روایتی نقل می‌شود که ما دچار [کمبود] منابع هستیم یا منابع ما باعث می‌شود در آینده بهره‌وری‌های زیادی داشته باشیم، چنین روایت‌هایی برگرفته از دیدگاهی است که مسئولان بیان کردند، یعنی وقتی مسئولان به تکرار می‌گویند نفت عامل بدبختی ماست نه خوشبختی، بعد از مدتی خواهیم دید که این سخن کم کم به صورت اتفاقی درمی‌آید که آینده را می‌سازد. به عبارتی در ذهن مردم چنین جا می‌افتد که منابع طبیعی ما می‌تواند آینده کشور را تغییر دهد.

وی افزود: دیدگاه رهبری درباره منابع طبیعی به شکلی است که یک قله را نشان می‌دهد، یعنی به نظر ایشان، ظرفیت‌های طبیعی باعث می‌شود با استفاده از نیروی جوان توانمند انسانی به قله برسیم از آن طرف عده‌ای می‌گویند این منابع طبیعی ممکن است باعث بدبختی ما شود! در حالی که اگر ما مطابق نگاه رهبری حرکت کنیم به این جمع‌بندی خواهیم رسید که منابع طبیعی و نیروی انسانی در کنار هم نیاز کشور برای رسیدن به آینده بهتر است.

دسترسی سریع
سیاست نامه