پیشران تمدن چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

پيشران تمدن

كارشناس سیاسی: راه های قاچاق بسته می شود اگر مسئولان اراده به خرج دهند

کارشناس سیاسی و رسانه گفت: اگر مسئولان اراده اجرا داشته باشند 99 درصد راه های قاچاق در کشور بسته خواهد شد.

1398/04/22
|
14:00
|

نشست تخصصی "پیشران تمدن" پیرامون موضوع چگونگی تحقق بیانیه گام دوم انقلاب با حضور دکتر حبیب الله ترکاشوند کارشناس سیاسی و رسانه، احد شیرزاد خبرنگار سیاسی و سجاد زمانی علیشاه خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس در محل این خبرگزاری از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

ترکاشوند در ابتدای این نشست در رابطه با ویژگی های انقلاب اسلامی ایران بیان داشت: همه انقلاب های بزرگ دنیا همچون انقلاب فرانسه و روسیه، نوعی انقلاب های معیشتی و در سطح کودتایی بودند و در آن، طبقه ای از جامعه بالا آمده و طبقه دیگر سرنگون می شد که نهایتاً پس از چند سال از شورای اولیه دست کشیده و به همان نقطه قبلی می رسیدند.

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) و مقام معظم اولیه شورایی با محوریت استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، نفی استکبار، استکبار ستیزی و عدالت طلبی تشکیل دادند که تا سال چهلم انقلاب هیچ یک از این محورهای شورا کمرنگ نشده و شورا همچنان برقرار است.

وی متذکر شد: اجرایی شدن و نشدن کامل محورهای انقلاب وابسته به اراده مسئولان است اما در اینکه انقلاب همچنان در مسیر و ریل اولیه حرکت می کند هیچ شکی نیست و اصل انقلاب همان اصل است.

ترکاشوند با انتقاد از تعدد قوانین در ایران مطرح کرد: وقتی مسئولان از وجود همه قوانین اطلاعی ندارند نباید از مردم هم انتظار داشت. بسیاری از قوانین ناقض یکدیگر بوده و جامع نیستند درصورتیکه اگر قانون و ریل گذاری درست باشد فرد فاسد هم خود به خود حذف خواهد شد.

این کارشناس سیاسی یادآور شد: ما در قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی همه راهکارهای مبارزه با قاچاق را رصد و احصاء کردیم و نهایتاً به هفت گلوگاه رسیدیم. اگر مسئولان اراده اجرا داشته باشند 99 درصد راه های قاچاق در کشور بسته خواهد شد اما وزیر و رئیس گمرک حاضر به اجرای قانون نیستند.

در ادامه برنامه "پیشران تمدن" از رادیو گفت و گو، زمانی علیشاه مشکل اصلی کشور در حوزه فساد اقتصادی را تشخیص فساد عنوان کرد و گفت: کشورهای مختلف دنیا الگوها و قوانینی را تحت عنوان "حمایت از افشاگران و سوت زنان " برای تشخیص فساد از پیش طراحی کرده اند و افشاکنندگان را محاکمه نمی کنند.

خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس افزود: مدل دیگر، طراحی مکانیزم های افشای فساد اقتصادی در شرکت ها و سازمانها به صورت مخفیانه است که در این مدل، شرکت حق اخراج افراد سوت زن و یا افشاگر را ندارد و موظف به ادامه همکاری با این افراد است.

وی همچنین به مذاکرات چین و آمریکا اشاره کرد و گفت: این دو کشور یازده ماه در جنگ تجاری به سر می برند و در این جنگ نماینده تجاری آمریکا برای مذاکره رفته تا امتیاز بگیرد اما در ایران برای کسب منافع اقتصادی به جای اعزام افراد با تجریه اقتصادی، سیاسیون کشور برای مذاکره رفتند ضمن اینکه هدف گذاری های ما در گرفتن امتیاز اقتصادی نیز مشخص نبود.

زمانی علیشاه همچنین به مشکلات در حوزه مالیات اشاره کرد و گفت: مقاومت اصناف از پرداخت مالیات ناشی از ماهها دوندگی برای اثبات درآمد سال گذشته آنها بوده و متاسفانه این اعتماد متقابل هنوز شکل نگرفته است.

همچنین در پایان، شیرزاد خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگزاران گفت: مقام معظم رهبری در این دیدار به بحث اختلال در دستگاه های محاسباتی مسئولان اشاره و تأکید کردند که مسئولان مراقب اختلال دشمن در دستگاه محاسباتی باشند.

وی افزود: به نظر می رسد آغاز مشکلات فعلی ما به ویژه در سالهای اخیر ناشی از ایجاد همین اختلال در سطوح مختلف مدیریتی در سال 1394 بود. به عنوان مثال در حوزه توافق هسته ای و توافق " لوزان " برخی مسئولان به یکدیگر تبریک گفتند و استقبال هایی شد که ناشی از همان اختلال ها بود اما مقام معظم رهبری مسئولان را مورد عتاب قرار داده و به صراحت فرمودند که اینگونه مسائل تبریک ندارد.

شیرزاد ادامه داد: تصور مسئولان بر این بود که مشکلات اقتصادی ناشی از عدم مذاکره خوب و مناسب در گذشته بوده و نتنها با مذاکره آنها ست که مشکلات حل خواهد شد درصورتیکه مشکلات اقتصادی کشور همچنان به قوت خود باقی است.

خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با بیان اینکه تحقق بیانیه گام دوم انقلاب و همه دغدغه ها نیازمند رجعت به نرم افزار انقلاب اسلامی در سال 1357 است ابراز داشت: ما باید انتخاب دولت و مجلس را بر مبنای این نرم افزار قرار دهیم و به ماهیت کارکرد آن ها نیز توجه کنیم.

دسترسی سریع
پیشران تمدن