پیشران تمدن چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

پيشران تمدن

مدرس دانشگاه امام صادق (ع): برخی سیاسیون با اظهارات خود مردم را از انقلابی گری دور می کنند

مدرس دانشگاه امام صادق (ع) گفت: برخی سیاسیون با استفاده از تعابیری نادرست درباره انقلابی انقلاب را به کارهای بی منطق تخفیف می دهند درحالیکه موفقیت های جمهوری اسلامی به دلیل اقدامات انقلابی است.

1398/05/04
|
10:00
|

نشست تخصصی "پیشران تمدن" با موضوع چگونگی تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با حضور دکتر مصطفی آقاجانی مدرس دانشگاه امام صادق (ع) و متخصص مسائل ایران، دکتر امیرحسین عرب پور دانشجوی معارف اسلامی و دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه امام صادق (ع) و جواد کمالی مقدم دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه امام صادق (ع) از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

آقاجانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی یک نظام انقلابی است گفت: شرط انقلابی ماندن این نظام حرکت همزمان اسلامیت و جمهوریت است بنابراین در صورت ایجاد اختلال در هر یک از این دو عنصر نظام نیز دچار مشکل خواهد شد.

مدرس دانشگاه امام صادق (ع) اعتماد مردم به رهبری در بازه های حساس تاریخی را نشان از این دانست که رهبری به خوبی رهبر کنونی برای جمهوری اسلامی متصور نیست اما با این وجود اما استقبال عمومی از این سند صورت نگرفته است.

وی با اشاره به چرایی این مطلب مطرح کرد: یک علت این است همه مردم امکان خواندن شش هزار کلمه را ندارند و فقط تعداد محدود و نخبگان این بیانیه را به طور کامل می خوانند ضمن اینکه همه نکات موجود در بیانیه طی سالهای مختلف از سوی مقام معظم رهبری بیان شده است.

متخصص مسائل ایران گفت: اگر الگوی امام و امت مطرح می شد و جوانان به عنوان پیش قراولان امت و مردم مسلمان به کارگیری می شدند بسیاری از مشکلات و آسیبها تا این حد کنونی نمی رسید.

آقاجانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو تصریح کرد: عده ای که از انقلابی گری خسته شده اند در تلاشند تا مردم را ، که در دوره های عطف انقلاب وارد ماجرا شده و باطل السحر نقشه های پلید استکبار بودند، از عرصه سیاست و اجتماع دور کنند. حتی برخی سیاسیون از تعابیری همچون "تا کی احساسات و انقلابی؟ " استفاده می کردند تا انقلاب گری را به کارهای بی منطق تخفیف دهند درحالیکه پیروزی ها و موفقیت های جمهوری اسلامی به دلیل اقدامات انقلابی بود. در حال حاضر نیز شکل گیری جبهه مقاومت و موفقیت در عرصه های پزشکی و غیره به دلیل حضور مردم و جوانان است.

مدرس دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینکه مردم نسبت به بیانات مقام معظم رهبری واکنش های واحد و یکسانی دارند افزود: مقام معظم رهبری مانند یک اندیشمند در سطح بالایی از اندیشه قرار دارند و قرار نیست همه مردم در سطح ایشان اندیشمند باشد لذا افرادی باید آن را ترجمه و به مثابه کمپین برای این بیانیه کار کنند.

همچنین در ادامه این نشست تخصصی، عرب پور نگاه بین المللی و جهانی انقلاب اسلامی ایران را مهم برشمرد و گفت: بسیاری از انقلاب ها در ساحت ژئوپلیتیک منطقه خود تمام می شوند و با قدرت گرفتن حاکمان، آرمان ها نیز به پایان می رسند.

وی تمدن سازی را از نوآوری های جدی مورد اشاره مقام معظم رهبری در بیانیه عنوان کرد و افزود: دولت سازی و تمدن سازی در بیانات گذشته رهبری هم اشاره شده بود اما این نوع نگاه بین المللی و جهانی در بیانیه تازگی دارد.

دانشجوی معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) عنوان کرد: شاید بیانیه در یک نگاه سیاسی به نظر برسد اما در باب چگونگی تحقق آن نیازمند برنامه ریزی جدی هستیم.

عرب پور با بیان اینکه مرکز ثقل تمدن سازی نوین اسلامی منطقه غرب آسیاست گفت: بیانیه گام دوم انقلاب به ظرفیت 600 میلیون نفری جمعیت اطراف کشور ایران اشاره دارد لذا دانشگاه و مسئولان باید به آن توجه جدی کنند.

وی ادامه داد: دوران عصر جدید، دوران تمدن سازی اسلامی و رسیدن به طلوع ولایت عظمای صاحب الزمان (عج) در این بیانیه نشان می دهد که ما باید از داخل کشور به فراتر از مرزها بنگریم و حرکت کنیم. به عبارتی نگاه بیانیه صرفا داخلی نیست و یک نگاه جهانی و بین المللی دارد ضمن اینکه شرایط اقتصادی و تجاری ایران با توجه به تحریم ها به گونه ای است که ارتباط با همسایگان از نظر تجاری و راهبردی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

در پایان نشست تخصصی رادیو گفت و گو، کمالی مقدم با اشاره به نقش مثبت و موثر جوانان از ابتدای انقلاب تاکنون گفت: انقلاب ما با حضور حداکثری جوانان همراه بود و این نشانه قوه بالفعل جوانان است اما وظیفه امروز جوانان مسئله سازی برای ایران و جهان است.

دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به رویکردها نسبت به حل مسئله گفت: رویکرد اول الگوگیری از کشورهای غرب و اجرای صرف آن و رویکرد دوم تصحیح و تکمیل است بدین معنا که مسئله و پاسخ آن را از غرب می گیریم اما مقداری روی آن فکر می کنیم و نظر می دهیم اما رویکرد سوم تاسیسی است بدین شکل که مسئله و پاسخ را از غرب می گیریم اما لزوما آن را اجرایی نمی کنیم و مسئله را وابسته به فرهنگ و نیازمان بررسی می کنیم.

کمالی مقدم در خاتمه تأکید کرد: ما باید برای جهان مسئله سازی کنیم کمااینکه خواسته رهبری نیز جهانی شدن این رویکرد و تمدن سازی است.

دسترسی سریع
پیشران تمدن