پیشران تمدن چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

پيشران تمدن

استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه امام صادق (ع): دولت و مسئولان؛ مخاطب خاص بیانیه گام دوم

حسینی گفت: با وجود اینکه بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به مردم است اما مخاطب خاص آن دولت و مسئولان هستند.

1398/05/04
|
14:30
|

نشست تخصصی "پیشران تمدن" با موضوع چگونگی تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با حضور دکتر جواد حسینی استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

در ابتدای این نشست، حسینی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در تحلیل بیانیه گام دوم از دو منظر رهبر جامعه و اندیشمند حوزه جهان اسلام مد نظر قرار می گیرند. از نظر بنده ایشان جزو اندیشمندان معاصر جهان اسلام بوده که در امتداد منظومه فکری و اندیشمندانه سید جمال، امام خمینی (ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی و امام موسی صدر فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دو مسیر گذشته و پیش رو را دربردارد افزود: "نظریه انقلابی" و "نظریه علم" از مهم ترین نظریه های این بیانیه است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) در توضیح بیشتر این مطلب گفت: معمولا دغدغه نظام های سیاسی بعد از موفقیت و دستیابی به نقطه تاسیس، رسیدن به ثبات و حکمرانی می شود. مقام معظم رهبری در این بیانیه تاکید دارند که ما در عین حکمرانی و تثبیت، باید انقلابی هم باشیم. البته شاید در نگاه اول این دو موضوع یعنی حکمرانی و انقلابی گری دو مفهوم متناقض و مقابل یکدیگر تلقی شوند چراکه معمولا نظام ها بعد از تثبیت محافظه کار می شوند.

وی اضافه کرد: از آنجایی که نظام انقلابی با زندگی مردم در ارتباط است لذا باید تبیین کرد که چگونه می توان حوزه اقتصادی را مدیریت کرد تا در کنار آن به آرمان های انسانی و اسلامی نیز دست یافت.

حسینی با تذکر این نکته که هر نارضایتی در مردم به معنای فاصله گرفتن با نظام و یا تبدیل شدن به ضدّیت با نظام اسلامی نیست گفت: اشاره رهبری به افزایش بینش سیاسی جامعه نشان دهنده رشد بینش انتقادی جامعه است.

استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) عنوان کرد: درست است که بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به مردم است اما مخاطب خاص آن دولت و مسئولان هستند، بنابراین مسئولان جمهوری اسلامی ایران باید این بیانیه را یک دور بخوانند. به عبارتی مردم در انتخاب مسئولان نقش دارند اما مقام معظم رهبری علاوه بر امام مردم، امام مسئولان نیز هستند و همه ما ماموم و مخاطب ایشان هستیم.

وی با تأکید بر اینکه نخبگان سیاسی باید افق سیاسی خود را با رهبری تنظیم کنند افزود: به عنوان مثال برخی مسئولان نظریه "نظام انقلابی" که در پاراگراف چهارم بیانیه اشاره شده صراحتا قبول ندارند و مطرح می کنند که ما باید به بازیگر سر به راه در نظام بین الملل تبدیل شویم.

حسینی در پایان با بیان اینکه دانشگاه های علوم انسانی کارایی خود را نسبت به نیازهای جامعه علوم انسانی از دست داده گفت: این مسئله ناشی از دوری و فاصله گرفتن از فضای جامعه است.

دسترسی سریع
پیشران تمدن