پیشران تمدن چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

پيشران تمدن

دانشجوی دانشگاه تهران انتقادكرد: استقبال مسئولان از بیانیه گام دوم در حد نصب بنر و شادباش

جعفری گفت: مطابق روال سالهای گذشته بعد از صدور بیانیه مسئولان، مقامات و سازمان ها به صورت کلیشه ای با نصب بنر و شادباش به استقبال این بیانیه رفتند.

1398/05/12
|
11:52
|

نشست تخصصی "پیشران تمدن" با موضوع بررسی موانع اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با حضور جعفری، علی قائد رحمت، جواد بهرامیان، سعید عاشقی، علی اربابی از دانشجویان کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی و آرش تیرافکن دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

جعفری در مصاحبه با رادیو گفت و گو، بیان کرد: مطابق روال سالهای گذشته بعد از صدور بیانیه مسئولان، مقامات و سازمان ها به صورت کلیشه ای با نصب بنر و شادباش به استقبال این بیانیه رفتند.

وی با اشاره به پنج گام مورد نظر رهبری برای تمدن سازی در بیانیه گام دوم انقلاب گفت: ما همچنان در گام سوم یعنی "دولت سازی اسلامی" مانده ایم و به جامعه اسلامی نرسیده ایم. این بیانیه کلیاتی را برای حرکت در این مسیر مطرح کرده اما برای جزئیات نیازمند تصمیم گیری در ساختار و چارچوب مشخص و هدفمند هستیم.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی با انتقاد از الگوی نامنظم تصمیم گیری در جمهوری اسلامی افزود: ما در تصمیم گیری بین نهادهای مختلف شاهد یک تناقض هستیم بطوریکه یک نهاد نهایی تصمیم نهایی را اعلام نمی کند.

جعفری همچنین با انتقاد از عدم حضور کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف اقتصادی گفت: ما الگوی اقتصادی ثابت و مشخصی نداریم و بودجه بندی ما وابسته به رانت نفتی و محل های ضعیف است و از این رو قادر به برنامه ریزی بلند مدت نیستیم.

در ادامه "برنامه پیشران تمدن"، قائد رحمت با اشاره به دستاوردهای مطرح شده در بیانیه گام دوم انقلاب گفت: جمهوری اسلامی ایران در حوزه حفظ تمامیت ارضی طی چهل سال بعد از انقلاب موفق عمل کرده است. مبحث "عدالت" نیز از روز اول در شعارهای جمهوری اسلامی مطرح بود اما مطرح شدن آن در بیانیه گام دوم نشانه ناکامی کشور در این حوزه است.

این دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی افزود: برخی شعارهای بیانیه گام دوم انقلاب همان شعارهای گام اول انقلاب هستند.

وی با اشاره به تکرار بایدها و واقعیت ها طی چهل سال اول انقلاب گفت: چهل سال زمان کمی برای رسیدن به این واقعیتها و جامه عمل پوشاندن به بایدها نبوده اما آنچنان که باید به این واقعیتها نرسیدیم. به عنوان مثال جای خالی "تخصص گرایی" و "نخبه سالاری" در این بیانیه کاملاً احساس می شود.

قائد رحمت در ادامه این مطلب تأکید کرد: جمهوری اسلامی باید تیم های کارشناسی مختلف را متشکل از اساتید، نخبگان و دانشجویان در عرصه های مختلف تشکیل دهد تا به بایدهای مورد نظر خود برسد.

همچنین در ادامه این برنامه، بهرامیان بیان داشت: جمهوری اسلامی طی چهل سال اول انقلاب موفق به حفظ استقلال شده اما این به خودی خود بی فایده است چراکه استقلال باید منتج به توسعه شود.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی با اشاره به نقش بیانیه گام دوم در اجماع در جامعه افزود: برای ایجاد توسعه داخلی کشور نیازمند یک اجماع هستیم. همانطور که عدم اجماع می تواند منجر به فروپاشی یک حاکمیت شود اجماع نخبگان جامعه نیز می تواند آن را به توسعه برساند.

در ادامه این برنامه رادیویی، تیرافکن با اشاره به اینکه گام اول انقلاب به مبحث عدالت پرداخته افزود: با این وجود اما حداقل طی ده سال اخیر شکاف بین غنی و فقیر بیشتر شده است.

وی با بیان اینکه مبحث شایسته سالاری در بیانیه دیده نمی شود گفت: در حال حاضر در کشور ما کسی که مقام و مسئولیتی دارد الزاما فرد شایسته تری نیست.

دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران همچنین بیان داشت: منظور از "توسعه" در جمهوری اسلامی در این بیانیه مشخص نشده است. به عبارتی باید بررسی شود که آیا تعریف جهانی توسعه با تعریف جمهوری اسلامی متفاوت است یا خیر.

همچنین در برنامه "پیشران تمدن" از رادیو گفت وگو، عاشقی گفت: ایران تا به امروز با وجود موانع و امکانات وضعیت مناسبی را سپری کرده و برای سنجش این وضعیت باید سه شاخص اهداف، امکانات و موانع را لحاظ کرد.

وی جنگ تحمیلی و تحریم ها را دو مانع اصلی تاثیرگذار بر وضعیت کشور خواند و عنوان کرد: اگر این سه شاخص را ملاک قرار دهیم و منطقی بررسی کنیم وضع کشور در بحث خدمات درمانی، بهداشت، صنعت و تمامیت ارضی مناسب بوده است.

عاشقی با اشاره به تأکید بیانیه بر پیوند انقلاب و مردم، عدالت و ولی نعمت بودن مردم گفت: اقتصاد ما در این چهل سال دولتی بوده و یکی از ضعف های بزرگ ما، نوع عملکرد در حوزه اقتصادی و اجرایی کردن شعارهاست.

در پایان این نشست تخصصی، اربابی گفت: عدالت مورد در بیانیه گام دوم انقلاب، در توزیع اقتصادی است و به عدالت قضایی توجهی نشده است.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی خاطرنشان کرد: در زمان ریاست قبلی قوه قضائیه، نامه ای نوشته شد که طبق آن تعداد وکیل مخصوص جرایم امنیتی و سیاسی و اقتصادی مشخص شد و این مخالف قانون اساسی بود درحالیکه یک اصل مهم برای رسیدن به تمدن، رعایت قانون اساسی است.

اربابی با بیان اینکه دریافت عوارض خروج از کشور خلاف قانون اساسی است گفت: با این وجود اما این کار اجرایی می شود و کسی هم به آن توجهی ندارد.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی در خاتمه یادآور شد: دوری از اقتصاد دولتی و لزوم مردمی شدن اقتصاد از جمله تاکیدات مقام معظم رهبری در این بیانیه است.

دسترسی سریع
پیشران تمدن