پیشران تمدن چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

پيشران تمدن

استاد دانشگاه تهران مطرح كرد: توجه ویژه بیانیه گام دوم انقلاب به شایسته سالاری در اقتصاد

جوادی ارجمند با اشاره به تصریح بیانیه به موضوعاتی از جمله عدالت، استقلال و رابطه آن با توسعه و آزادی گفت: شایسته سالاری و تخصص گرایی در مباحث اقتصادی این بیانیه مورد توجه قرار گرفته است.

1398/05/13
|
10:25
|

نشست تخصصی "پیشران تمدن" با موضوع بررسی موانع اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با حضور دکتر محمدجعفر جوادی ارجمند، استاد دانشگاه تهران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

در ابتدای این نشست، جوادی ارجمند مفاهیم "استقلال"، "آزادی" و "عدالت" را از شعارهای اساسی و راهبردی نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: این سه مفهوم همواره بعد از انقلاب به عنوان اصول راهنمای برنامه های مختلف کشور در بعد داخلی و خارجی مطرح هستند.

وی افزود: ما در بررسی مسائل داخلی و خارجی از تحلیل "ساختار و کارگزار" به عنوان یک چارچوب و الگو استفاده می کنیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به رابطه ساختاری و کارگزاری با توجه به این شعارهای اصلی گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی این مفاهیم به شکل فعلی مطرح نبود بلکه بر اساس الگوهای پهلوی اول و دوم شکل گرفته بود.

جوادی ارجمند در مصاحبه با رادیو گفت و گو، خاطرنشان ساخت: امام خمینی (ره) به عنوان بنیان گذار در قالب یک کارگزار و با استفاده از مبانی دینی و آموزه های الهی، بسیج مردمی و به صحنه آوردن مردم این ساختار پهلوی را در هم شکست و نظام جمهوری اسلامی متولد شد.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه دولتهای مختلف با توجه به خط مشی های خود معمولا موفق به تحقق هر سه مفهوم اساسی در دوره خود نشدند گفت: اگر ما در چهل سال دوم انقلاب با برنامه ریزی دقیق، یک توازنی را بین این سه شعار اصلی (عدالت، آزادی و استقلال) ایجاد کنیم نهایتاً به یک توازن و تعادل در جمهوری اسلامی خواهیم رسید که البته کار بسیار دشواری است.

جوادی ارجمند با اشاره به تصریح بیانیه به موضوعاتی از جمله عدالت، استقلال و رابطه آن با توسعه، آزادی گفت: شایسته سالاری و تخصص گرایی در مباحث اقتصادی این بیانیه مورد توجه قرار گرفته که با مفاهیم عدالت و استقلال مرتبط می شود.

استاد دانشگاه تهران در خاتمه در رادیو گفت و گو عنوان کرد: اگر نظام اجرایی کشور در طول این چهل سال از خدمات و نظرات مشاوره ای و کارشناسانه بهره برداری می کرد امروز با بخش عمده ای از چالش ها مواجه نبودیم.

دسترسی سریع
پیشران تمدن