پیشران تمدن چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

پيشران تمدن

یك جامعه شناسی سیاسی انتقادكرد: احزاب در ارائه برنامه منسجم به مردم ناکارآمدند

علی قائدرحمت گفت: مردم در انتخابات مختلف به وعده ها و شعارهای پوپولیستی رأی می دهند و به برنامه ها توجهی ندارند و این، نشانه نارکارآمدی احزاب متعدد در ارائه برنامه منسجم است.

1398/05/19
|
09:00
|

نشست تخصصی "پیشران تمدن" با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب، اقتصاد، توسعه و جامعه سازی با حضور جعفری، علی قائد رحمت، جواد بهرامیان، سعید عاشقی، علی اربابی، حسین حقلو و محمد دراجی از دانشجویان کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران و آرش تیرافکن دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

قائد رحمت در ابتدای این نشست رادیویی، با اشاره به اینکه شکاف های متعدد جامعه باعث گروه بندی های مختلف و در عین حال در ضدیت با یکدیگر می شود گفت: هر گروه به دنبال تامین منفعت گروه خود بوده و به دلیل اینکه دولت، توزیع کننده منافع بین مردم است گروه ها در مقابل یکدیگر قرار خواهند گرفت.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران افزود: مردم در انتخابات مختلف اعم از ریاست جمهوری، شورای شهر و مجلس شورای اسلامی، به وعده ها و شعارهای پوپولیستی رای می دهند و به برنامه ها توجهی ندارند و این، نشانه نارکارآمدی احزاب متعدد کشور در زمینه ارائه برنامه ریزی منسجم است.

قائدرحمت انتقاد کرد: احزاب در ایران قبل از انتخابات تشکیل می شوند اما به محض اتمام انتخابات، از هم فرو می پاشند و برنامه ریزی عملی ارائه نمی کنند.

وی همچنین در رابطه با الزامات اعتماد مردم به حکومت گفت: اعتماد سازی در جامعه زمانی شکل خواهد گرفت که مردم به راس هرم قدرت اعتماد داشته باشند بدین مفهوم که ساختار سیاسی و برخورد با فساد را ملاحظه کنند.

در ادامه، تیرافکن با بیان اینکه بهبود هر سیستم در درجه اول نیازمند بودجه است اظهار کرد: " تمدن سازی" از جمله موضوعات مورد تأکید بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است اما باید توجه داشت که تمدن سازی نیازمند انباشت سرمایه و تولید ثروت و برنامه کلان اقتصادی است.

دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران بیان داشت: تا زمانی که سیستم انتخابات جمهوری اسلامی بر مبنای فرد باشد و نه حزب و تا زمانی که نظام، سیاست های توزیعی بر مبنای نفت را کنار نگذارد تمدن سازی محقق نخواهد شد.

همچنین بهرامیان در ادامه این نشست، با اذعان به کمرنگ شدن رویکردهای اثبات گرایی و پررنگ شدن رویکردهای تفسیری گفت: روش تفسیری اقتضائات کثرت گرایانه خود را دارد و هیچ امری مانند احزاب این کثرت گرایی را نهادینه نمی کند.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران افزود: با توجه به نبود طبقه به معنای واقعی و کامل در ایران، احزاب می توانند دیالکتیک توسعه را برقرار کنند.

وی با اشاره به شرط تشکیل و نهادینه شدن احزاب در جامعه گفت: احزاب به شرطی در جامعه تشکیل خواهند شد که اسمیِ صرف نباشند. تا زمانی که پروسه انتخابات و احزاب تلفیق نشده و تایید صلاحیت ها نیز به احزاب سپرده نشود، احزاب هم تشکیل نخواهند شد.

بهرامیان با بیان اینکه احزاب در صورت تشکیل و نهادینه شدن ورودی های پخته ای را به سیستم ارائه می کنند گفت: احزاب با جذب و ساختن روشنفکران، می توانند حمایت ها از سیستم و درخواست ها را نیز معقول کنند و بازخوردهای جامعه را به صورت علمی به سیستم بازگردانند.

در ادامه برنامه "پیشران تمدن" از رادیو گفت و گو، جعفری بیان داشت: نظام جمهوری اسلامی داعیه ایجاد تمدن نوین اسلامی را دارد، بنده به عنوان یک شهروند نگران اضمحلال پیش رونده اخلاق و معنویت در جامعه هستم.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران افزود: مشخصات ویژه ایرانی اسلامی مانند صداقت، امانت داری، پاک دستی و تعهد به خانواده و نوع دوستی در حال کمرنگ شدن است.

همچنین در پایان، اربابی گفت: در بخش توصیه های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، اشاره شده که ما نمی توانیم به دولتهای اروپایی اعتماد کنیم چراکه خدعه کرده اند و از طرف دیگر آمریکا را مثال می زنیم که مذاکره با آن هیچ سود و حاصلی برای ما نخواهد داشت.

دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران مطرح کرد: آمریکایی ها یک سال است که برجام را پاره کرده اند و توصیه می شود که در بلند مدت با آمریکا مذاکره نکنیم این درحالیست که ما هنوز از برجام خارج نشده ایم. سوال اینجاست که در شرایط عدم مذاکره و عدم خروج از برجام چگونه می توان به اهداف و برنامه های خود در جهان رسید؟

دسترسی سریع
پیشران تمدن