خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

پژوهشگران پژوهشكده تدبیر اقتصاد: همگرایی اقتصادی کشورهای غرب‌آسیا قدرت چانه‌زنی در خرید منابع انرژی را کاهش می‌دهد

یک پژوهشگر پژوهشکده تدبیر اقتصاد گفت:کشورهایی که به نوعی انحصار انرژی را در دست دارند ، می‌دانند که اگر کشورهای غرب آسیا از همگرایی اقتصادی بهره بگیرند، قدرت چانه‌زنی آنها برای تامین انرژی بسیار مشکل خواهد شد.

1396/10/04
|
13:43
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(توسعه اقتصادی و امنیت منطقه‌ای در غرب آسیا(ویژه همایش امنیت منطقه‌ای غرب آسیا) در ادامه با حضور دکتر حبیب ساحلی، کارشناس منطقه و پژوهشگران پژوهشکده تدبیر اقتصاد روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

حبیب ساحلی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: یکی از مهم‌ترین پیش نیازهای همگرایی اقتصادی در خاورمیانه و افزایش امنیت از این طریق تغییر رویکرد ژئوپلتیکی حکومت‌های منطقه به ژئواکونومیک است امروزه و در قرن بیست و یک شاهد این هستیم که بسیاری از کشورها و نمونه بارز آن در دهه‌های اخیر کشور چین است که تلاش می‌کند از گسترش روابط اقتصادی برای حفظ منافع سیاسی خود استفاده کند.

وی افزود: به عبارتی مسیر رسیدن به افزایش قدرت در سطح جهان و در واقع پیگیری اهداف خودشان را از مسیرهای اقتصادی دنبال می‌کنند و کشوری مانند چین و حتی طرح شدن پروژه‌هایی مانند جاده ابریشم نیز در همین مسیر است اما متاسفانه منطقه غرب آسیا از معدود مناطقی در دنیاست که فعلا این رویکرد در میان حکومت‌ها جا نیفتاده است، یعنی هنوز بخش مهمی از حکومت‌ها به دنبال این هستند که با سلطه پیگیری منافع خودشان را از طریق رویکردهای ژئوپلتیک محقق کنند.


این پژوهشگران پژوهشکده تدبیر اقتصاد ادامه داد: همچنین این حکومت‌ها سلطه خودشان را معمولا خریدهای سنگین نظامی و دخالت‌های سیاسی دنبال می‌کنند. از طرفی نباید از نقش قدرت‌های جهانی در این مسیر غافل شد، این قدرت‌ها که در غرب اسیا مداخله می‌کنند، دقیقا کشورهای منطقه را به این سمت هدایت می‌کنند و به آنها توصیه می‌کند برای دخالت در امور یکدیگر بهتر است که تسلیحات بیشتری بخرند و دخالت‌های سیاسی را افزایش دهند.

حبیب ساحلی گفت: بنابراین قدرت‌های بیگانه مداخله‌گر در غرب آسیا رویکرد سلطه‌طلبانه و ژئوپلتیکی کشورهای منطقه را تشدید می‌کنند. زیرا از این طریق منافع قدرت‌های مداخله‌گر بیشتر تامین می‌شود. از طرفی هر قدر که میزان مبادلات اقتصادی میان اندک باشد و رویکرد ژئوپلتیک مسلط باشد و همگرایی اقتصادی کمتر باشد و تنها به صادرات انرژی و مواد خام اکتفا شود، همچنان کشورهای قدرتمند بازارهای مصرفی خودشان را دارند و با ریسک کمتری می‌توانند به منابع انرژی دسترسی داشته باشند. در واقع کشورهایی که به نوعی انحصار انرژی را در دست دارند و بخش مهمی از انرژی جهان را در اختیار دارند، می‌دانند که اگر کشورهای غرب آسیا از همگرایی اقتصادی بهره بگیرند، قدرت چانه‌زنی آنها برای تامین انرژی بسیار مشکل خواهد شد.

دسترسی سریع
خیابان فرصت