خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

سرپرست پژوهشی مركز تحقیقات سیاست علمی: کارکردهای نظام ملی نوآوری شفاف نیست

سرپرست مرکز مدیریت امور علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: نبود شناخت دقیق از کارکردهای نظام ملی نوآوری یکی از مهم ترین دلایلی است که دستگاه های مختلف را به سمت موازی کاری و عدم هماهنگی سوق می دهد.

1397/04/16
|
11:02
|

برنامه مناظره با موضوع بررسی نظام ملی نوآوری در کشور، با حضور دکتر رضا نقی زاده (سرپرست مدیریت امور ترویج پژوهش، آموزش و همکاری های علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر رضا نقی زاده با اشاره به چالش های موجود در نظام نوآوری کشور، گفت: چالش های متعدد نظام ملی نوآوری کشور را می توان در دو سطح کلان و بازیگران این نظام مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد.

وی افزود: جمعیت دانشگاهیان، صنعت، دولت و شرکت های دانش بنیان مهم ترین بازیگران نظام ملی نوآوری در کشور هستند.

سرپرست مدیریت امور ترویج همکاری های علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور همچنین در ادامه اضافه کرد: نقص در عملکرد بازیگران سیستم نوآوری کشور باعث می شود تا برنامه های موجود در این حوزه با شکست مواجه شوند.

وی با اشاره به وجود موازی کاری در نظام نوآوری کشور، تصریح کرد: عدم شناخت دقیق از کارکردهای نظام ملی نوآوری یکی از مهم ترین دلایلی است که دستگاه های مختلف را به سمت موازی کاری و عدم هماهنگی سوق می دهد.

دکتر رضا نقی زاده افزود: به دلیل عدم مدیریت صحیح، نظام نوآوری کشور در دست نهادهای مختلف پاس کاری می شود.

وی با اشاره به عدم وجود "هم افزایش" در بدنه نظام ملی نوآوری در کشور، عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان از جمله نهادهای فرعی موثر در نظام ملی نوآوری هستند که با اقدامات ناهماهنگ خود مشکلات بسیاری را در این حوزه شکل داده اند.

سرپرست مدیریت امور ترویج پژوهش، آموزش و همکاری های علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ادامه افزود: اقدامات وزرات بهداشت در حوزه نوآوری به قدری مهم و تاثیرگذار است که کوچک ترین طرح ها از طرف این دستگاه بسیاری از برنامه های کلان نظام ملی نوآوری را تحت شعاع قرار می دهد.

وی با اشاره به نقش دانشگاه ها در پیشرفت نظام ملی نوآوری در کشور، عنوان کرد: پژوهشگران ایرانی در سراسر دنیا از رتبه های بسیار خوب و بالایی برخوردار هستند، در حالی که تمامی فعالیت های پژوهش در کشور محدود به افراد باقی مانده و در سطح ملی کاری را پیش نبرده است.

فایل صوتی برنامه مناظره از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین این برنامه از شنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
خیابان فرصت